artykuły

Athlon II X2 250 i Phenom II X2 550 Black Edition – dwurdzeniowce AMD w 45 nm

AMD atakuje taniochą

194
2 czerwca 2009, 03:00 Mateusz Brzostek

Pobór mocy

Zmierzyliśmy pobór mocy całej platformy testowej, wyjątkowo w nieco innych warunkach. Zaczęliśmy używać w redakcji dokładniejszego miernika RMS, który mierzy również moc czynną, a nie tylko pozorną. Z tego powodu najnowsze wyniki nie są porównywalne z pokazanymi w poprzednich artykułach. Pomiar wykonaliśmy w dwóch konfiguracjach: na platformie AM2+ z pamięcią DDR2 i na platformie AM3 z pamięcią DDR3. Płyta Gigabyte'a jest mniejsza i gorzej wyposażona od użytej w platformie AM2+ ASUS M3A79T-Deluxe, dlatego też system z nią pobiera znacznie mniej mocy. Pobór mocy w obciążeniu był mierzony po 10 minutach od uruchomienia testu stabilności programu OCCT, a w stanie spoczynku – po 10 minutach wyświetlania pulpitu.

 

Widać znaczną poprawę nowych dwurdzeniowców pod względem prądożerności w porównaniu ze starszą generacją X2, opartą na jądrze Barcelona. Najmniej prądu pobiera Athlon X2 250, co nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę powierzchnię jego jądra. Można też łatwo zauważyć, że niżej binowane jądra Deneb są znacznie bardziej energooszczędne od analogicznych jąder Barcelona – w przeciwieństwie do Kumy w Callisto zasilanie i sygnał zegarowy są całkowicie odłączone od dwóch nieaktywnych rdzeni. Porównując wyniki z uzyskanymi we wcześniejszych recenzjach, możemy oszacować, że E7400 pobierałby o kilka procent więcej mocy w spoczynku i pod obciążeniem od Phenoma II X2 550.

Temperatura działania

Zmierzyliśmy również temperaturę działania obu procesorów. Aby lepiej zrozumieć przedstawione tu wyniki, warto zapoznać się ze sposobem testowania, który przedstawiliśmy w recenzji Phenomów II AM3.

 

W spoczynku różnice między procesorami są znikome – temperatury świadczą bardziej o sprawności układu chłodzenia. Pod obciążeniem różnice rosną, ale pozostają niewielkie: Athlon II X2 i Phenom II X2 są o 2 stopnie chłodniejsze niż starszy Athlon z jądrem Kuma i Phenom II X3 720 i o 3 stopnie chłodniejsze niż E7400.

11