artykuły

Mushkin EP-400AP, EP-500AP, Silver Power SP-SS500 i Arctic Cooling Fusion 550R – czterej muszkieterowie

O jeden pstryczek za daleko

31
20 marca 2009, 00:26 Sebastian Krzeczkowski

Arctic Cooling Fusion 550R – okablowanie

W zasilaczu Arctic Cooling Fusion 550R zastosowano standardowe wyprowadzenie przewodów zasilających. Wszystkie wiązki znajdują się w nylonowym oplocie. Główny przewód zasilający, zakończony 24-pinową (rozpinaną) wtyczką ATX, mierzy 40 cm. Raptem o 3 cm dłuższa jest wiązka z czteropinową wtyczką P4 12V. Przewody głównego zasilania są zdecydowanie za krótkie. Podczas testów musieliśmy się nieźle nagimnastykować, próbując wszystko ze sobą połączyć tak, aby żaden przewód nie dotknął któregoś z wentylatorów. Inna interesująca kwestia to brak ośmiopinowej wtyczki EPS. Firma Arctic Cooling tłumaczy, że wtyk tego typu potrzebny jest jedynie w konfiguracjach, w których zainstalowano więcej niż jeden procesor. Zwykła czteropinowa wtyczka P4 12V ma w zupełności wystarczyć nawet procesorom o TDP wynoszącym 150 W.

Arctic Cooling Fusion 550R

Do zasilania kart graficznych możemy użyć jednej z czterech dostępnych wiązek. Na końcach dwóch z nich znajdują się sześciopinowe wtyczki PCI Express, a na dwóch pozostałych – rozpinane ośmiopinowe. Także pod względem długości przewody te zostały podzielone w pary, w których znajduje się po jednym przewodzie z wtyczką danego typu. Jedna taka para ma długość 50 cm, a druga 55.

Arctic Cooling Fusion 550R

Wtyczki do urządzeń z interfejsem Serial ATA umieszczono na jednej długiej wiązce. Łącznie znajduje się na niej sześć wtyczek tego typu. Pierwsza wtyczka znajduje się w odległości 35 cm od zasilacza. Odległości pomiędzy pierwszą, drugą, trzecią i czwartą wtyczką wynoszą 10 cm. Czwartą i piątą dzieli 15 cm, tyle samo jest do szóstej, ostatniej.

Arctic Cooling Fusion 550R

Na ostatniej długiej wiązce znajdują się trzy wtyczki typu molex i jedna do stacji dyskietek. Odległość od zasilacza do pierwszego moleksa wynosi 30 cm, a każda następna wtyczka została umieszczona 15 cm za poprzednią.

Arctic Cooling Fusion 550R

Na ostatnim kabelku umieszczono dwie wtyczki do znajdujących się we wnętrzu obudowy dodatkowych wentylatorów. Pierwsza wtyczka znajduje się w odległości 10 cm od zasilacza, a druga 5 cm dalej.

Arctic Cooling Fusion 550R
8