artykuły

Mushkin EP-400AP, EP-500AP, Silver Power SP-SS500 i Arctic Cooling Fusion 550R – czterej muszkieterowie

O jeden pstryczek za daleko

31
20 marca 2009, 00:26 Sebastian Krzeczkowski

Arctic Cooling Fusion 550R

Chyba najciekawszym zasilaczem w teście jest Fusion 550R formy Arctic Cooling, głównie ze względu na dość nietypową budowę. Równie nietypowe jest opakowanie. Zamiast kartonowego pudła wykorzystano sztywny przeźroczysty plastik z zatrzaskami, ściśle obejmujący zawartość (tzw. blister). Takie rozwiązanie ma zalety, ale także pewne wady. Pudełko zajmuje mniej miejsca, a do tego przed zakupem możemy dokładnie obejrzeć, co znajduje się w środku. Niestety, zawartość została upchnięta w taki sposób, że po otwarciu opakowania ciężko wszystko z powrotem w nim zmieścić. W środku producent umieścił kartonową wkładkę, z której możemy dowiedzieć się o najważniejszych cechach zasilacza, a także zapoznać się z wykresami sprawności, współczynnika mocy czy zależności pomiędzy sprawnością zasilacza a oszczędnością kosztów energii.

Arctic Cooling Fusion 550R

Moc maksymalna zasilacza Arctic Cooling Fusion 550R wynosi 550 W. To najmocniejszy model wśród prezentowanej czwórki. Czy aby na pewno? Tak naprawdę łączne ciągłe obciążenie może wynieść 500 W. 550 W to moc szczytowa, podawana nie dłużej niż sekundę. Potęga marketingu? Fusion 550R ma dwie linie zasilania +12 V oraz aktywną korekcję współczynnika mocy. Współczynnik ten wynosi 0,99. Tak jak w pozostałych testowanych przez nas urządzeniach, tak i w Fusionie 550R zastosowano szereg zabezpieczeń zapobiegających uszkodzeniom jednostki, m.in. przed zbyt wysokim napięciem (ang. Over Voltage Protection, OVP), przeciwzwarciowe (ang. Short Circuit Protection, SCP), przed zbyt wysokim prądem na linii (ang. Over Current Protection, OCP) oraz przeciwprzeciążeniowe (ang. Over Power Protection, OPP). Tyle wymienia producent. Faktycznie zabezpieczeń jest dużo więcej, ponieważ są one wymagane przez standard ATX, a w przypadku zasilacza firmy Arctic Cooling jest to wersja 2.2 standardu.

Obudowa zasilacza jest czarna i matowa. Jego powierzchnia jest śliska, jednak nie pozostają na niej żadne ślady dotyku. Na każdym z boków umieszczono naklejki z nazwą modelu lub logo ECO 80. Na spodzie zasilacza znajduje się naklejka z danymi technicznymi. Wymiary zasilacza to 150×160×86 mm (długość, szerokość, wysokość), a jego waga wynosi 1437 g. To najlżejszy model z prezentowanej czwórki.

Arctic Cooling Fusion 550R

Wspomniana nietypowa konstrukcja zasilacza jest związana z chłodzącym go wentylatorem – a raczej ze sposobem, w jaki go umieszczono. Wentylator o średnicy 80 mm znajduje się poza obudową zasilacza, w specjalnym koszyczku umieszczonym od wewnętrznej strony (tej samej, z której wyprowadzone jest okablowanie). Biały wentylator to model Arctic F8 Pro. Skala prędkości obrotowej rozpoczyna się na 700 obr./min, a kończy na 2000. Dodajmy, że plastikowy koszyk, do którego przymocowane jest śmigiełko, jest połączony z obudową zasilacza za pomocą gumowych bolców. Wszystko po to, by zniwelować ewentualne wibracje, a także maksymalnie obniżyć głośność. A w tym Arctic Cooling ma duże doświadczenie. Wymiary zasilacza, które podaliśmy wyżej, obejmują wentylator wystający poza główny obrys obudowy.

Arctic Cooling Fusion 550R

Mała zmiana nastąpiła także z tyłu zasilacza. Zamiast dużej liczby małych sześciokątnych otworów w Fusion 550R znajdziecie duże kwadratowe oczka, tworzące siatkę o cienkich połączeniach. Reszta, czyli włącznik i wtyk zasilania, jest standardowa.

Arctic Cooling Fusion 550R

Arctic Cooling Fusion 550R ma dwie linie zasilania +12 V. Każda z nich może dostarczyć 17 A. Maksymalne obciążenie tych dwóch linii może wynieść 408 W, co oznacza, że linie +12 V mogą jednocześnie dostarczyć 34 A. Zarówno na linii +3,3 V, jak i +5 V maksymalne natężenie to 24 A. Łącznie obie te linie mogą wytrzymać obciążenie 130 W. Jak widać, ta część specyfikacji jest identyczna jak w zasilaczu Silver Power SP-SS500.

Arctic Cooling Fusion 550R

Arctic Cooling Fusion 550R otrzymał certyfikat 80 PLUS. Oznacza to, że średnia sprawność działającego zasilacza wynosi przynajmniej 80%. Producent informuje jednak, że sprawność waha się od 82 do 86%, w zależności od obciążenia. Arctic Cooling posługuje się przy tym pewnym równaniem, informując, że większa sprawność to mniejsze straty energii, a co za tym idzie – mniej wydzielanego ciepła i w konsekwencji cichsze działanie wentylatorów chłodzących zasilacz. Model Fusion 550R stworzyła firma Seasonic, ta sama co w przypadku modelu Silver Power SP-SS500. Najprawdopodobniej to wspólny wytwórca jest główną przyczyną bliźniaczej specyfikacji technicznej.

Arctic Cooling Fusion 550R

W pudełku oprócz zasilacza znajdziecie instrukcję w czterech językach (angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim), naklejkę z logo Arctic Cooling, cztery czarne śrubki do montażu zasilacza w obudowie oraz przewód zasilający. Arctic Cooling Fusion 550R objęty jest dwuletnią gwarancją. W Polsce zasilacz można kupić już za około 280 zł.

7