Laptopy
Artykuł
Piotr Bulski, Poniedziałek, 22 grudnia 2008, 21:48
Laptop na gwiazdkę to wspaniały prezent. Coraz łatwiej przełknąć taki wydatek przy napiętym do granic możliwości świątecznym budżecie, bo na rynku pojawiają się coraz tańsze modele. Jeszcze rok temu kupić przenośny komputer pod choinkę oznaczało pozbyć się co najmniej 1,5–2 tys. zł. Teraz komputer zapewniający wygodne korzystanie z sieci, poczty internetowej, komunikatorów, pracę z dokumentami i obsługę prostych multimediów, w tym gier sieciowych, można znaleźć za mniej niż tysiąc złotych. I nie jest to już notebook, a przynajmniej niektórzy producenci elektroniki już go tak nie określają.

Na wyraźną w tym roku zmianę sytuacji wpłynął bujny rozwój nowej grupy komputerów przenośnych, opisywanej potocznie nazwą netbook. Termin ten, który niedawno udało się wskrzesić firmie Intel, opisuje niewielkie laptopy, dla których największy producent procesorów przygotował nawet specjalną wersję chipów.

Netbooki to mimo wszystko trudna do zdefiniowania grupa. Co z tego, że opisującym je terminem – a trzeba przyznać, że opisującym celnie – posługuje się największy producent procesorów? Niełatwo wydzielić ją z grupy innych przenośnych komputerów niewielkiego formatu. Wydaje się, że to sprzęt, który w miarę dobrze mogłyby opisać też pojęcia: subnotebook, mininotebook, ultraportable notebook lub ULCPC/ULPC (ang. Ultra Low Cost PC lub Ultra Light PC), ale już na pewno nie UMPC (ang. Ultra Mobile PC), kojarzone głównie z komputerkami projektu Origami, za którym stanął m.in. wielki Microsoft.

Niewielkie komputery przenośne to nie wymysł dwóch ostatnich lat. Prace nad zmniejszeniem laptopa do wymiaru urządzenia kieszonkowego trwały już na długo przed tym, zanim w głowach specjalistów z Intela pojawił się upowszechniający się dzisiaj termin netbook. Zresztą czyż nie pasowałby do tego określenia także jeden z bardziej znanych przedstawicieli niewielkich komputerów, miniaturowa Toshiba Libretto?


Japońscy konstruktorzy już w połowie ostatniej dekady minionego wieku zdołali zaproponować naprawdę niewielki laptop z 6-calowym ekranem i procesorem klasy 486, zamkniętymi w rewelacyjnych wymiarach 210×115×34 mm przy wadze urządzenia grubo poniżej kilograma. O ile jednak wtedy próbowano „zapuszkować” w niewielkich gabarytach prawdziwy komputer, zamierzeniem obecnych twórców niewielkich komputerów było zapewnić odpowiednio wiele mocy do wykonywania określonych zadań. Bo netbook nie może być traktowany jako alternatywa dla notebooka.

 


Ocena artykułu:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
SwordOfUltimate (2008.12.22, 21:53)
Ocena: 0

0%
takie komputerki dobre dla dzieci do nauki i zabawy, osobiscie nie korzystlabym z takiego malenstwa, chyba ze podpiac pod tv i ogladac filmy
Tadzikko (2008.12.22, 21:53)
Ocena: 0

0%
'AMD dla biednych dzieci'

AMD już nie ma pomysłu na reklamę???
*Konto usunięte* (2008.12.22, 21:55)
Ocena: 0
mobilny saper ? czy co to ma być. Czy konsola do pasjansa ?
MIR4G3 (2008.12.22, 21:56)
Ocena: 0

0%
'AMD dla biednych dzieci'

...żenujace i zarazem oburzające
Master Husky (2008.12.22, 21:58)
Ocena: 0

0%
przenośny wyświetlacz obrazków.

nie no śmieje się tak tylko, jak dla mnie to nie jest dobry wybór dla takich jak ja (NIE bogatych)

lepiej wydać te 2 tysiaki i mieć pełnowymiarowego lapka a nie 1000zł na coś co jest tylko mniejsze.
jak na razie jestem na NIE.... a Ty Kuba?
Jarq87 (2008.12.22, 22:05)
Ocena: 0

0%
a zdjęcie to fotomontaż :D ?!
Utilizer (2008.12.22, 22:31)
Ocena: 0

0%
Geode kojarzy mi się z czymś innym, był taki procesor na Socket A, ale dużo o nim słychać nie było
kozioolek (2008.12.22, 22:44)
Ocena: 0

0%

'AMD dla biednych dzieci ...żenujace i zarazem oburzające'
'AMD już nie ma pomysłu na reklamę???'
Zamiast pisać takie teksty proponuję poczytać o projekcie 'One Laptop per Child'
sorek (2008.12.22, 22:47)
Ocena: 0

0%
Geode kojarzy mi się z czymś innym, był taki procesor na Socket A, ale dużo o nim słychać nie było


Też mi się coś obiło :) Jak ktoś coś znajdzie to niech zarzuci linka ;)
Habib (2008.12.22, 22:53)
Ocena: 0

0%
Przydałaby się tabelka z wszystkimi testowanymi netbookami, w której znalazłyby się podstawowe informacje takie jak procesor, dyski (ssd i hdd), układ graficzny, waga oraz informacje dodatkowe takie jak zainstalowany system, prędkość uruchamiania się systemu, sugerowana cena itp.

Niesamowicie by to ułatwiło wybór netbooka.

PS. Ciekaw jestem jak Intel Atom się podkręca...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
O autorze
Facebook
Ostatnio komentowane