Inne
Artykuł
Wojtek Żuchowski, Sobota, 6 grudnia 2008, 17:58

Formy przenośne zamiast dosłownych lub na odwrót

Właściwie nie jest to problem charakterystyczny dla tekstów technicznych, ale wydaje mi się, że ich autorzy mają szczególną skłonność do mylenia form w dosłownym i przenośnym znaczeniu.

Na przykład forma oparty o oznacza, że coś jest oparte o coś pionowego. Jeśli coś opiera się na czymś poziomym albo coś jest podstawą czegoś w przenośnym sensie, można zastosować wyłącznie formę oparty na. Tak więc karta może być oparta na układzie, a ja, pisząc te słowa, mogę się opierać na słowniku poprawnej polszczyzny. Uwaga: forma na bazie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy chodzi o składniki (pasta termoprzewodząca na bazie srebra), a słowo bazować w innych kontekstach niż stacjonować to w najlepszym razie nadużycie.

Co się z tym wiąże, forma w oparciu o jest niezalecana przez wydawnictwa poprawnościowe, zwłaszcza w połączeniu z rzeczownikami konkretnymi. Należy więc napisać: na podstawie instrukcji, nie: w oparciu o instrukcję, albo: procesor (jest) oparty na układzie, nie: zbudowany w oparciu o układ.

Procesor może być przeznaczony dla entuzjastów, nie: entuzjastom (a tym bardziej nie może być im dedykowany). Jest też narzędziem do operacji bazodanowych, nie narzędziem operacji, choć może być narzędziem zbrodni, jeśli będzie sterował aparaturą do eutanazji albo ktoś go wrzuci komuś do herbaty, aby się udławił. A edytor tekstu Word służy do edycji tekstu, nie: edycji, choć jego użycie może służyć szybszej pracy nad tekstem.

Styl rozwlekły

Bardzo często autorzy tekstów o technicznym charakterze starają się pisać nie tylko w stylu oficjalnym, ale i przesadnie rozbudowanym. Teksty użytkowe powinny przekazywać maksimum treści w jak najmniejszej liczbie słów, co wcale nie musi oznaczać suchego stylu.

Zatem zamiast Wskazywanie opcji odbywa się z wykorzystaniem myszki lepiej napisać Opcje wskazuje się, wskazujemy myszką. Zamiast Zrobił to ze względu na fakt, że napiszemy Zrobił to, bo. Nie Interfejs wygląda w następujący sposób, ale Interfejs wygląda tak. Nie fakt niewykonania polecenia, ale niewykonanie polecenia.

Do tego dochodzą pleonazmy, zwłaszcza w tłumaczeniach, bo anglojęzyczni autorzy, szczególnie amerykańscy, wydają się mieć do nich szczególną skłonność. (Co wcale nie znaczy, że w języku angielskim są poprawne). Program antywirusowy może być skuteczny lub efektywny, nie skuteczny i efektywny. Zasilacz może mieć moc 500 watów, ale nie 500 watów mocy, bo wat to jednostka mocy. Procesor może mieć potencjał lub możliwości podkręcania, ale nie potencjalne możliwości, a gdy już zabierzemy się do podkręcania, istnieje ryzyko, że go spalimy, nie potencjalne ryzyko.

Szczególnie częstym miejscem mnożenia słów o tym samym znaczeniu są wyliczenia. Potrójny nadmiar jest w zdaniu Są to takie podzespoły, jak między innymi procesor, pamięć, płyta główna itp. Trzeba wybrać: albo takie, jak, albo między innymi, albo itp.

Formy rzeczownikowe

Ich nadużywanie wiąże się ze skłonnością do stylu oficjalnego i jest bardzo częste w tekstach o technicznym charakterze; prawdopodobnie taki styl wydaje się autorom bardziej staranny, jednak często po prostu razi. Tak więc zamiast W przypadku samodzielnego programowania w celu wykonania ćwiczenia konieczne jest przygotowanie środowiska lepiej napisać Jeśli programujesz samodzielnie, to aby wykonać ćwiczenie, musisz przygotować środowisko. (O ile przyjęta przez wydawcę konwencja dopuszcza tak bezpośrednie zwracanie się do czytelnika, w przeciwnym razie można użyć na przykład formy Jeśli Czytelnik. Należy tu uważać, bo angielskie you ma dużo mniej bezpośredni charakter niż polskie ty). Zamiast Programowanie w tym języku pozwala na przyspieszenie pracy ze względu na wykorzystywanie przez niego w dużym stopniu uproszczonej składni należałoby napisać Programowanie w tym języku pozwala przyspieszyć pracę, ponieważ wykorzystuje on uproszczoną składnię. Od Pozwala na uruchomienie kreatora lub ręczne dostosowanie parametrów nagrywania oraz wyświetlania obrazów i materiału wideo lepiej zabrzmi Pozwala uruchomić kreatora lub ręcznie dostosować parametry nagrywania oraz wyświetlania obrazów i materiału wideo. I nie Zakup procesora E4300 oznacza obecnie koszt, ale Procesor e4300 można obecnie kupić za.

Ocena artykułu:
Ocen: 48
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane