Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Czwartek, 13 listopada 2008, 20:31

Podsumowanie

Zaprezentowane dzisiaj zasilacze to produkty różniące się pod wieloma względami. Na pierwszy rzut oka łączy je tylko sposób wykonania pudełek, w których są dostarczane. Od razu widać, że stoi za nimi jedna grupa. Wróćmy jednak do samych zasilaczy. Po przeprowadzonych testach możemy stwierdzić jedno: gdyby połączyć oba zasilacze w jeden, to miałby szansę powstać produkt niemalże idealny.

Do jakości wykonania i wyglądu zasilaczy nie mamy żadnych zastrzeżeń. Nic nie trzeszczy, nic się nagle nie urywa, a po rozkręceniu oba dają się bez problemu złożyć do stanu prawie fabrycznego (zapasowych plomb nie dostarczono ;)).

Pomiary napięć pokazały, ile różni oba zasilacze. PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V zdał wszystkie te testy śpiewająco. Różnice w napięciach pomiędzy spoczynkiem a intensywnym obciążaniem jednostki zasilającej wynosiły zaledwie 0,01 V. Dodatkowo napięcia na każdej z przetestowanych linii były niemal książkowe. Jeśli chodzi o stabilność i wysokość napięcia, to Silencer mógłby spokojnie robić za wzór do naśladowania. Trochę słabiej powiodło się drugiemu z zasilaczy. Na linii +12 V zauważyliśmy wyraźne podbicie napięcia, do 12,32 V. Oczywiście, wartość ta mieści się w bezpiecznej normie (12,60 V), jednak takie odstępstwo od napięcia nominalnego należy wyraźnie zaznaczyć. Do tego dochodzi skok napięcia o 0,1 V pomiędzy składowymi testu (spoczynek i obciążenie). Również nie jest to sytuacja, w której powinniśmy bić na alarm i przestrzegać przed używaniem zasilacza, ale od wiedzy głowa nikogo rozboleć nie powinna. OCZ ModXStream Pro 600W trochę lepiej poradził sobie w przypadku linii +5 V, jednak ciągle da się zauważyć delikatne skoki napięcia pomiędzy spoczynkiem a obciążeniem. Dodajmy, że różnice 0,04 V w takiej sytuacji spotyka się rzadko. Zdecydowanie stabilniej jest w przypadku +3,3 V, ale napięcie jest tutaj wyraźnie podbite.

Także pod względem okablowania oba zasilacze nie są do siebie podobne. No dobrze, rodzaje wtyczek są identyczne. W OCZ ModXStream Pro 600W zdecydowano się na zastosowanie systemu odpinanych przewodów. Człon Mod w nazwie serii odnosi się do słowa modular. W przypadku obu zasilaczy przewody były elastyczne i nie było problemów z ich dowolnym poprowadzeniem w obudowie. Problem pojawia się, gdy spojrzeć na długość przewodów, w które wyposażono model ModXStream Pro. Niestety, 45 cm głównych wiązek zasilania podłączanych do płyty głównej to trochę – o ile nie zdecydowanie – za mało. Pamiętamy, że nie raz mieliśmy już problemy z prawidłowym podłączeniem zasilaczy o wiązkach 50 cm, więc w przypadku krótszych musielibyśmy się poddać już na starcie. Lepiej sytuacja z długością przewodów wygląda w zasilaczu PCPC. Tutaj jedynie 24-pinowa wiązka ATX ma 50 cm długości. Pozostałe mierzą przynajmniej 60 cm. Trochę zastanawia zróżnicowanie długości poszczególnych przewodów z wtyczkami Serial ATA i molex. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku zasilaczy z odpinanym okablowaniem, a w PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V tego nie znajdziecie. Ale nie ma co czepiać się na siłę. Do Silencera możemy podpiąć pokaźną liczbę urządzeń. Na kablach zasilacza znajduje się sześć wtyczek Serial ATA, osiem moleksów i jeden wtyk stacji dyskietek – łącznie 15 złączy czekających na wykorzystanie. W OCZ ModXStream Pro 600W także mamy sześć wtyków Serial ATA, ale już tylko cztery moleksy i dwa FDD. To raczej nie dziwi, ponieważ molex powoli (choć bardzo powoli) wychodzi już z użycia.

Małą głośnością zaskoczył nas OCZ ModXStream Pro 600W. 37,9 dB to świetny wynik, który pozwolił na zajęcie zaszczytnego drugiego miejsca wśród przetestowanych dotąd zasilaczy. OCZ okazał się także cichszy od zasilacza Yesico SilentCool SC560-AS12CF, który przez długi czas był najcichszy z zasilaczy, z którymi mieliśmy do czynienia (nie licząc tych chłodzonych pasywnie). OCZ ModXStream Pro 600W zadowoli każdego fana wyciszania. Także pod obciążeniem 14 cm wentylator generuje szum, który jest ledwo słyszalny. Zupełnie inaczej – do czego już się raczej przyzwyczailiśmy – wypadł w tym teście zasilacz firmy PCPC (a właściwie OCZ Group). Miernik ciśnienia akustycznego wskazał 46,6 dB. To natężenie dźwięku, które plasuje Silencera 610 EPS12V w dolnej części rankingu. W tym wypadku szum jest już słyszalny i nie pomogły zabiegi inżynierów PCPC z poszerzaniem zasilacza. Pod obciążeniem natężenie dźwięku rośnie, jednak nie dochodzi do poziomu uniemożliwiającego komfortowe korzystanie z komputera.

Pod względem prądożerności oba zasilacze wypadły bardzo podobnie. To jeden z niewielu elementów, w których znajdujemy wspólny mianownik. W spoczynku miernik wskazał dla obu zasilaczy wartość 199 W. To bardzo dobry rezultat, który pozwala na zajęcie miejsc w ścisłej czołówce. Kolejność zmienia się zdecydowanie po obciążeniu zasilaczy. PCPC spada w środek stawki, a OCZ na sam koniec (nie braliśmy w tym wypadku pod uwagę zasilacza GlacialPower GP-PS550BP, który do tej pory dzierży niechlubny rekord w tym teście).

Jak wypadają obie konstrukcje pod względem ceny? W tym segmencie rynku konkurencja jest bardzo duża. Producenci nie wiadomo dlaczego postanowili masowo wypuszczać zasilacze o mocy 500, 600 i 650 W w przeróżnych konfiguracjach. Zarówno OCZ ModXStream Pro 600W, jak i PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V należą do tych niedrogich (ale także nie najtańszych) produktów, co wcale nie oznacza, że są gorsze. Jednak jak już wspomnieliśmy, konkurencja jest tutaj bardzo duża, i to nie tylko ze strony mniej znanych producentów, ale także takich tuzów, jak Chieftec, Cooler Master, Corsair czy Tagan.

OCZ ModXStream Pro 600W
Zalety
 • Praktycznie bezgłośny podczas pracy
 • Odpinane wiązki przewodów
 • Duża liczba wtyczek SATA
 • Ciekawy wygląd
 • Niski pobór prądu w spoczynku
 • Trzy lata gwarancji
 • Oplot na wszystkich wiązkach kabli
 • Umiarkowana cena
Wady
 • Krótkie wiązki przewodów
 • Skoki napięcia na linii +12 V
 • Prądożerny pod obciążeniem
Do testów dostarczył:eXtremeMem
Cena w dniu publikacji (z VAT):340 złotych
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
68 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V
Zalety
 • Stabilne napięcia na wszystkich liniach zasilania
 • Napięcia niemal wzorcowe
 • Duża liczba wtyczek SATA i molex
 • Długie wiązki przewodów (oprócz ATX)
 • Niski pobór prądu podczas spoczynku
 • Pięć lat gwarancji
 • Umiarkowana cena
 • Jedna mocna linia +12 V
Wady
 • Krótka wiązka z wtyczką ATX
 • Słyszalny po długim obciążaniu
Do testów dostarczył:eXtremeMem
Cena w dniu publikacji (z VAT):350 złotych
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
649 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Bobson (2008.11.13, 20:41)
Ocena: 2

0%
Kolejny fajny artykuł :D
*Konto usunięte* (2008.11.13, 20:48)
Ocena: 0
Notka o autorze w 100% się sprawdza czytając arta :)
Daszek (2008.11.13, 21:00)
Ocena: 0

0%
Nieźle, słabo wygląda w środku ten PC Power przy OCZ, ale jak widzimy nie ma to znaczenia bo napięcia ma stabilne jak skała.
Rj112666 (2008.11.13, 21:02)
Ocena: 0

0%
Jak zasilacze zachowują się przy 600W obciążenia, stabilne czy palą się?? Będzie kiedyś na Labie platforma testowa i metodologia z prawdziwego zdarzenia??
pila (2008.11.13, 21:04)
Jak zasilacze zachowują się przy 600W obciążenia, stabilne czy palą się?? Będzie kiedyś na Labie platforma testowa i metodologia z prawdziwego zdarzenia??

Już jest, niedługo zaczniemy z niej korzystać! Stay tuned!
dest24 (2008.11.13, 21:08)
Ocena: 0

0%
no PClab co chwile arty nie nadążam czytać art fajny:)
Rj112666 (2008.11.13, 21:12)
Ocena: 0

0%
Już jest, niedługo zaczniemy z niej korzystać! Stay tuned!


Milutko :-) Jakiś zbiorowy teścik na dobry początek, ja wiem - 15 zasilaczy do 500W ;-) ??
picolo69 (2008.11.13, 21:32)
Ocena: 0

0%
Artykuł bardzo dobry:) ps. przy dzisiejszych zestawach raczej do 700W by się przydało:)
tomekGd (2008.11.13, 21:41)
Ocena: 0

0%
Bardzo fajny art. Konkretnie. Chociaż zawarto w tym artykule mnóstwo informacji, nie wyszedł z tego jakiś marketingowy bełkot.
Master Husky (2008.11.13, 21:49)
Ocena: 0

0%
kocham testy zasilaczy!

mam propozycje test 20 zasiłek no name :P

art świetny dziękuję
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane