Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Czwartek, 13 listopada 2008, 20:31

Pomiary głośności

Test przeprowadziliśmy za pomocą miernika ciśnienia akustycznego w całkowicie bezgłośnym komputerze (odłączony wentylator na radiatorze procesora). Pomiar wykonaliśmy w odległości 10 cm od zamontowanego wentylatora.

Tym razem mała zmiana kolejności. Zaczniemy od produktu OCZ-a. ModXStream Pro 600W zaskoczył nas bardzo pozytywnie niskim poziomem generowanego dźwięku. 37,9 dB to rewelacyjny rezultat, który pozwolił na zajęcie drugiego miejsca pod względem głośności wśród dotychczas przetestowanych zasilaczy. Miernik ciśnienia akustycznego wskazał wartość niższą o 0,4 dB tylko w przypadku nagrodzonego ostatnio zasilacza be quiet! Dark Power Pro 650W. Myśleliśmy, że w najbliższym czasie żaden produkt nie będzie mógł zbliżyć się do tego rezultatu, a tutaj taka niespodzianka! Nawet gdy leży swobodnie na blacie biurka, ModXStream jest praktycznie niesłyszalny. By usłyszeć delikatny szum, należy przyłożyć ucho praktycznie do samego grilla osłaniającego wentylator. Niewiele zmienia długotrwałe obciążenie zasilacza. Głośność co prawda rośnie, jednak ciągle jest to poziom praktycznie niesłyszalny po zamontowaniu zasilacza w obudowie komputera. Podczas pomiarów głośności trzeba było skorzystać z nośnika SSD, ponieważ tradycyjny dysk „zagłuszał” zasilacz swoim terkotaniem. W przypadku produktu PCPC nie jest już tak rewelacyjnie. Zabiegi wydłużające, które miały w konsekwencji zmniejszyć generowany szum, na niewiele się zdały. A może jednak ta wolna przestrzeń spisuje się zgodnie z założeniami? W takim razie nie chcemy wiedzieć, jak głośny byłby Silencer 610 EPS12V, gdyby miał standardową szerokość. Nasz miernik wskazał 46,6 dB. Nie jest to głośność, która znacznie utrudnia przebywanie przy komputerze (zwłaszcza po umieszczeniu obudowy pod biurkiem), jednak delikatny szum z zasilacza jest wyraźnie słyszalny. Wystarczy założyć słuchawki lub puścić muzykę przez głośniki, by nie w głowie było wsłuchiwanie się w odgłosy dochodzące z zasilacza.

Pomiary poboru z sieci

Ostatnim testem, jaki przeprowadziliśmy, były pomiary poboru energii z sieci, zarówno podczas spoczynku, jak i pod obciążeniem. W ten sposób możemy w pewnym stopniu określić sprawność przetestowanych zasilaczy.


W przypadku tego testu oba zasilacze wypadły bardzo podobnie. W spoczynku zarówno ModXStream Pro, jak i Silencer pobierały 199 W. To bardzo dobry wynik, plasujący te urządzenia w ścisłej czołówce. Trochę gorzej było pod obciążeniem: PCPC zadowolił się 416 W, a OCZ – 420. Automatycznie oba zasilacze spadły na dalsze miejsca w rankingu prądożerności pod obciążeniem. OCZ ModXStream Pro 600W – wręcz na ostatnie.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane