Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Czwartek, 13 listopada 2008, 20:31

Testy

Zasilacze przetestowaliśmy na następującej platformie sprzętowej:

Zestaw ten pod obciążeniem pobiera około 400–450 W.

Zasilacze zostały przetestowane zarówno w trybie spoczynku (WWW, praca biurowa), jak i pod obciążeniem (3DMark06 + Prime95). Nasza platforma najbardziej obciąża linię +12 V; zasilane są z niej procesor oraz w głównej mierze karty graficzne. Linie +5 V oraz +3,3 V nie są zbyt mocno obciążone.

Napięcia zostały zmierzone miernikiem cyfrowym, podłączonym do wolnych wtyczek molex i SATA (+12 V i +5 V), a także PCI Express (+12 V). Napięcie +3,3 V mierzyliśmy, dołączając miernik do 24-pinowego wtyku ATX. Wykresy przedstawiają wartości maksymalnie odbiegające od wzorcowych.


Wyniki pomiarów są bardzo ciekawe. Zacznijmy może od zasilacza firmy PCPC. W przypadku tego urządzenia zmiany w napięciach pomiędzy spoczynkiem a długotrwałym obciążaniem praktycznie nie występują. Podczas zwykłej pracy (Microsoft Word, Mozilla Firefox i Foobar2000) napięcie na linii +12 V wynosiło 12,03 V. Po obciążeniu zasilacza wartość napięcia spadła raptem o 0,01 V. Dodajmy, że są to rezultaty bardzo zbliżone do idealnych, takich jakie osiągają droższe zasilacze (wyjątek: Pentagram Silent Force CAV-620-A12S). Trochę słabiej wypadł w tym elemencie produkt sygnowany logo firmy OCZ. W spoczynku miernik wskazał wartość 12,32 V. To dosyć wyraźne podbicie napięcia. Spośród dotychczas przetestowanych zasilaczy jedynie seria Silent Pro M firmy Cooler Master mogła „pochwalić” się wyższymi napięciami na linii +12 V. Po obciążeniu zasilacza napięcie spada o 0,1 V, osiągając 12,22 V. Nie jest to skok napięcia, który powinien niepokoić, jednak na pewno trzeba go odnotować.


Stabilność napięć zasilacza PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V potwierdziły pomiary linii +5 V. Podczas spoczynku miernik wskazał 5 V, a pod obciążeniem – 4,99 V. Napięcia prawie jak z broszurki reklamowej ;). Z dużo lepszej strony niż w przypadku linii +12 V zaprezentował się tu OCZ ModXStream Pro 600W. W trakcie zwykłej pracy napięcie na linii +5 V wynosiło 5,07 V. To bardzo dobry rezultat. Po włączeniu aplikacji obciążających zestaw, a co za tym idzie – także zasilacz, napięcie na tej linii podskoczyło o 0,04 V.


W testach związanych z pomiarami napięcia na linii +3,3 V po raz kolejny świetnie wypadł Silencer 610 EPS12V. Zarówno pod obciążeniem, jak i w spoczynku miernik wskazał napięcie równe 3,35 V. Dosyć wysokie napięcie zmierzyliśmy w drugim z zasilaczy. OCZ ModXStream Pro 600W w spoczynku miał napięcie 3,39 V, a pod obciążeniem – 3,38 V. W porównaniu do innych zasilaczy jest to dosyć dużo.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane