Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Czwartek, 13 listopada 2008, 20:31

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V

Następny produkt, który trafił do naszej redakcji, to zasilacz firmy PC Power and Cooling. PCPC (tak w skrócie określa się tego producenta) to firma z blisko 23-letnim doświadczeniem w produkcji zasilaczy najwyższej jakości. Od jakiegoś czasu należy ona do grupy OCZ Technology, która postawiła sobie za cel dostarczanie coraz lepszych zasilaczy, tak by sukcesywnie powiększać strefę swoich wpływów. Jak to zrobić? Najlepiej uczyć się od najbardziej doświadczonych w danej dziedzinie. Można ich też kupić ;). Wróćmy jednak do prezentowanego zasilacza. PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V ma jedną linię zasilania +12 V, a jego moc maksymalna (ciągła) wynosi 610 W. Jak przystało na produkt pretendujący do najwyższej półki wydajnościowej, Silencer 610 został wyposażony w aktywną korekcję współczynnika mocy, którego wartość wynosi 0,99. Co ciekawe, PCPC nie chwali się dużym zestawem zastosowanych zabezpieczeń, wspomina jedynie o dwóch, według firmy najważniejszych: przed zbyt wysokim prądem na linii (ang. Over Current Protection, OCP) i przed zbyt wysokim napięciem (ang. Over Voltage Protection, OVP). Systemów zabezpieczeń jest na pewno dużo więcej, ponieważ znakomita większość wymagana jest przez specyfikację standardów ATX. Podobnie jak w przypadku zasilacza OCZ ModXStream Pro 600W uznano, że nie należy niepotrzebnie strzępić języka (w tym wypadku – tuszu i bitów) informacjami, które i tak przeważającej części klientów nie są do niczego potrzebne.

Silencer 610 EPS12V zapakowano w czarne pudło z niebieską wstawką. Z przodu znajdziecie zdjęcie zasilacza, nazwę modelu i producenta oraz trzy ikony prezentujące najważniejsze cechy (NVIDIA SLI Ready, Powerful Single Rail, 80 PLUS). Z boków umieszczono krótkie opisy najważniejszych funkcji, informację o producencie oraz mnóstwo przeróżnych ikonek powiązanych z wybranymi cechami zasilacza. Przyznamy się bez bicia, że rozszyfrowanie znaczenia niektórych przysporzyło nam dużych trudności.

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V

Obudowa zasilacza Silencer 610 EPS12V jest matowoczarna. Chropowata powierzchnia jest przyjemna w dotyku – zdecydowanie bardziej niż w przypadku gładkich, śliskich konkurentów. Naklejkę z danymi technicznymi umieszczono na grzbiecie zasilacza, a pozostałe ścianki są całkowicie puste. Minimalizm w najczystszej postaci. PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V jest większy od zasilacza zaprezentowanego kilka stron wcześniej, a także od większości (o ile nie wszystkich) urządzeń o mocy w okolicach 600 W (oraz wielu mocniejszych). Tajemnica kryje się w systemie chłodzenia, ale o tym za chwilę. Wymiary zasilacza to 150×180×86 mm (długość, szerokość, wysokość). Jest on także stosunkowo ciężki: waży dokładnie 2083 g (oczywiście są i cięższe zasilacze w tym segmencie rynku).

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V

Na tylnej ściance zasilacza umieszczono 80 mm wentylator oraz przełącznik i złącze zasilania.

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V

Niewielka średnica wentylatora może sugerować problemy z zachowaniem niskiego poziomu głośności, jednak firma PCPC twierdzi, że Silencer 610 EPS12V jest cichszy nawet do 90% od większości zasilaczy o podobnej mocy. Duży wpływ na to ma wielkość zasilacza, a dokładniej: jego szerokość. Inżynierowie PCPC twierdzą, powołując się na dane techniczne producentów wentylatorów, że główną przyczyną dźwięku generowanego przez system chłodzenia zasilacza są turbulencje powietrza, które powstają po „zasysającej” stronie wentylatora. Turbulencje te tworzą się na skutek rozbijania się strumienia powietrza o komponenty zasilacza (radiatory, cewki, kondensatory itp.). Im odległość pomiędzy wentylatorem a elementem jest mniejsza, tym większe są turbulencje. Różnica w głośności pomiędzy zasysaniem powietrza „spokojnego” a okraszonego zawirowaniami może wynieść nawet 10 dB. Wobec tego, tworząc zasilacz Silencer 610, zdecydowano się pozostawić około cala (2,54 cm) pomiędzy elementami wnętrza a wentylatorem.

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V
PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V

W elektronicznej wersji instrukcji (do pobrania za strony producenta) znajdziecie także wykres głośności w zależności od obciążenia jednostki zasilającej. Wynika z niego, że do obciążenia 70% system chłodzenia zasilacza generuje dźwięk o natężeniu około 19 dB. Przy dalszym obciążaniu zasilacza następuje zwiększenie głośności, która może dojść do 21 dB. Ale to tylko dane producenta i jak zwykle zabrakło informacji o sposobie przeprowadzenia pomiarów. Żeby sprawę dodatkowo zagmatwać, dodajmy, że w oficjalnej specyfikacji PCPC podaje głośność urządzenia 26–38 dB. I komu wierzyć, skoro firma przeczy sama sobie? Przydadzą się własne testy.

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V
(Przepraszamy za słabą jakość wykresu, ale tak wygląda on w oryginale)

Jak już wspomnieliśmy, dane techniczne umieszczono na naklejce znajdującej się na grzbiecie zasilacza. PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V ma jedną mocną linię +12 V. Może ona dostarczyć do 49 A, a to mówi nam, że jej maksymalne obciążenie może wynieść nawet 588 W (to ponad 96% całej mocy zasilacza). Linia +3,3 V może dostarczyć 24 A, a +5 V trochę więcej: 30. Ich łączne obciążenie nie może być większe niż 170 W.

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V

Zasilacz PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V otrzymał oczywiście certyfikat 80 PLUS. Średnia sprawność zasilacza podczas pracy wynosi zatem przynajmniej 80%. Według producenta wartość ta wynosi nawet 83%. W tym miejscu możemy posłużyć się przykładowym wykresem zależności sprawności od obciążenia, który zapewnia PCPC (niestety – również kiepskiej jakości).

PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V

Bezpośrednio za wyprodukowanie modelu Silencer 610 odpowiedzialna jest firma Seasonic. To znany producent, z którego fabryki wyszły produkty takich firm, jak Antec i Corsair. Również pod własnym szyldem sprzedaje wiele ciekawych i zachwalanych konstrukcji.

W pudełku oprócz zasilacza znajdziecie także rozkładaną ulotkę informacyjną, kabel zasilający oraz cztery śrubki do montażu zasilacza w obudowie. PC Power and Cooling Silencer 610 EPS12V objęty jest pięcioletnim okresem gwarancyjnym, a kupić go można za 350 zł.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane