artykuły

ASUS VW223B – monitor z technologią DisplayLink

Obraz przez wtyczkę USB

35 30 stycznia 2009, 02:45 Sebastian Krzeczkowski

ASUS EzLink Technology – w teorii

Jak pewnie część Czytelników zauważyła, kilka razy wspomnieliśmy o możliwości wyświetlania przez VW223B cyfrowego sygnału wideo, a także pojawiło się pojęcie EzLink. Już chyba najwyższa pora, by wyjaśnić, w jaki sposób dostarczyć do monitora obraz inaczej niż kablem D-sub, mimo że z tyłu znajduje się tylko jedno złącze wideo.

Firma ASUS zastosowała w modelu VW223B technologię EzLink. Tak naprawdę jest to tylko nazwa marketingowa na potrzeby producenta (podobnie uczyniła firma Samsung), a kryje się pod nią technologia DisplayLink.

Technologia ta umożliwia przesyłanie sygnału wideo w formie cyfrowej za pomocą interfejsu USB. To zaś pozwala podłączyć do jednego komputera większą liczbę monitorów niż w przypadku obecnych kart graficznych. Jak wiele? Specyfikacja technologii DisplayLink wspomina o sześciu w systemie Windows XP i dziewięciu w Windows Vista. Co ciekawe, monitory mogą mieć dowolny kształt, różne rozmiary, a także różną standardową rozdzielczość. Jedynym wymaganiem jest to, aby w monitorze był zamontowany układ scalony obsługujący tę technologię. Prześledźmy krok po kroku, jak wygląda proces przesyłania obrazu zwykłym kablem USB.

Pierwszy etap to oczywiście instalacja oprogramowania. Aplikacja wykorzystuje CPU oraz GPU do interpretacji związanych z obrazem poleceń systemu operacyjnego. Obraz następnie jest kompresowany przy użyciu technologii, która odpowiednio dobiera metodę kompresji w zależności od przesyłanej zawartości, dostępnej mocy obliczeniowej procesora oraz przepustowości interfejsu USB.

ASUS VW223B

Skompresowane pakiety danych przesyłane są następnie przewodem USB do urządzenia docelowego. Zamontowany wewnątrz monitora (może to też być stacja dokująca, projektor i wiele innych podobnych urządzeń) chip firmy DisplayLink dekoduje skompresowane dane z powrotem do postaci strumienia wideo lub statycznego obrazu.

ASUS VW223B

Technologia DisplayLink ma oczywiście pewne ograniczenia. Oprócz liczby monitorów, które mogą być jednocześnie podłączone do komputera, specyfikacja technologii określa ich maksymalną rozdzielczość. Wynosi ona dokładnie 1600×1200 pikseli. Oprócz tego DisplayLink nie obsługuje technologii ochrony treści HDCP (ang. High-bandwidth Digital Content Protection) oraz nie pozwala na przesyłanie sygnału audio. Inna z poważnych wad tej technologii to brak sprzętowej akceleracji 3D. O graniu w nowsze gry możecie zapomnieć, przynajmniej na razie.

6