artykuły

ASUS VW223B – monitor z technologią DisplayLink

Obraz przez wtyczkę USB

35 30 stycznia 2009, 02:45 Sebastian Krzeczkowski

Równomierność podświetlenia

Następna ważna rzecz, którą postanowiliśmy sprawdzić, to równomierność podświetlenia obrazu. W monitorach o matrycach gorszej jakości da się bardzo szybko dostrzec wyraźnie jaśniejsze miejsca (głównie rogi matrycy). Na matrycy monitora ASUS VW223B widoczny jest zdecydowanie jaśniejszy, niebieski fragment przy jej dolnej krawędzi i na lewym boku. Jednak różnice te nie mają dużego wpływu na ogólną jakość obrazu (szczególnie w jaśniejszych miejscach, gdzie przy dużych różnicach w podświetleniu matrycy mogą wystąpić „przepalenia” obrazu) i nie przeszkadzają w codziennym korzystaniu z monitora.

ASUS VW223B

Podobnie jest, gdy na monitor spojrzymy pod pewnym kątem. Wraz ze wzrostem kąta zwiększa się zażółcenie obrazu.

ASUS VW223B

Czas reakcji

Do przetestowania szybkości wyświetlania obrazu wykorzystaliśmy program Pixel Persistence Analyzer, a także kilka filmów DVD i HD-DVD oraz gier (Call of Duty 4: Modern Warfare, Gears of War oraz Race Driver: GRID). W programie Pixel Persistence Analyzer zainteresowani byliśmy dwoma testami składowymi: „wyścigówka” oraz „czytelność przesuwanego tekstu”. W grach i filmach doszukiwaliśmy się efektu smużenia.

Firma ASUS podaje w danych technicznych modelu VW223B czas reakcji na poziomie 5 ms. Niestety, nie podaje, jakiego przejścia dotyczy ta wartość. Najprawdopodobniej chodzi o najprostsze przejście kolorystyczne: szary – biały – szary.

W grach i filmach, nawet w dynamicznych scenach, nie dostrzegliśmy oznak smużenia. Delikatne rozmycie obrazu było widoczne jak zwykle podczas bardzo szybkiego przewijania długich dokumentów czy stron internetowych. W teście Pixel Persistence Analyzer rajdówka była wyraźna aż do tempa 7 – 8. Powyżej było już widać wyraźne rozmycie. Jeśli chodzi o czytelność tekstu, to zatrzymaliśmy się na tempie oznaczonym cyferką 9.

ASUS VW223B

Oczywiście, należy zaznaczyć, że wyniki w tego typu testach w dużej mierze zależą od obserwatora.

Oprócz tego postanowiliśmy sprawdzić, czy monitor podatny jest na zjawisko tzw. input lagu. W tym celu podłączyliśmy do jednego komputera VW223B oraz monitor CRT.

ASUS VW223B
Po lewej monitor CRT, po prawej ASUS VW223B

Jak widać, różnica pomiędzy monitorami wynosi 29 ms. Pomiar powtarzaliśmy kilkukrotnie i jest to wartość najbardziej zbliżona do średniej. Co właściwie oznacza opóźnienie rzędu 29 ms? Wystarczy przypomnieć, że przy odświeżaniu 60 Hz kolejne klatki obrazu pojawiają się co 16,7 ms. W związku z tym opóźnienie w wyświetlanym obrazie wynosi około dwie klatki w ciągu sekundy. W pracy biurowej nie będzie to przeszkadzać, podczas grania – jedynie fanatycznym graczom profesjonalnym, ale ci dalej „siedzą” na CRT-kach.

Pobór mocy

Na sam koniec wykonaliśmy testy poboru mocy. Po pierwsze, możemy sprawdzić, na ile prawdziwe są wartości podawane przez producenta. Po drugie, możemy się w ten sposób dowiedzieć, ile watów musimy doliczyć do komputera, podając znajomym prądożerność swojego zestawu.


Deklarowane
Zmierzone
Jasność 100% <65 W 41 W
Jasność 50% bd. 31 W
Jasność 0% bd. 22 W
Po regulacji ustawień bd. 33 W
Wygaszacz bd. 33 W
Czuwanie <2 4 W
Wyłączony <2 4 W

Jak widać, monitor ASUS VW223B przy jasności 100% pobiera mniej prądu, niż deklaruje to producent. Podczas codziennej pracy (po regulacji jasności, kontrastu, temperatury barw) monitor zadowala się 33 W. Na razie nie możemy go porównać pod tym względem z żadnym innym monitorem, ponieważ tego typu pomiary wykonaliśmy po raz pierwszy, jednak naszym zdaniem jest to całkiem niezły wynik. Wartości, które zmierzyliśmy, gdy monitor był wyłączony oraz w trybie czuwania, są najprawdopodobniej zawyżone ze względu na ograniczoną dokładność miernika przy tak niskim poborze mocy.

10