Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Środa, 8 października 2008, 18:47

Enermax Modu82+ 625W

Zasilacz Enermax Modu82+ 625W pakowany jest w czarne pudełko średnich rozmiarów. Jest ono co prawda większe niż w przypadku dużej części zasilaczy, jednak sporo mniejsze niż pudełko firmy be quiet!. Na przedniej ściance umieszczono duże zdjęcie zasilacza, nazwę serii, do której należy, oraz jego najważniejsze cechy. Na bokach opakowania znajdują się informacje techniczne o zasilaczach serii Modu82+. Wśród nich są m.in. odpisy z tabliczek znamionowych, rodzaj i liczba kabli oraz wiele innych danych wyjaśniających wyższość zasilacza firmy Enermax nad produktami konkurencji.

Enermax Modu82+ 625W

Oglądając szczegółowo pudełko, zwróciliśmy uwagę na taką oto informację: zasilacz firmy Enermax pod względem technicznym wybiega bardzo daleko w przyszłość, już teraz pozwalając korzystać z kart graficznych, do których zasilania potrzebne będą wtyczki 10-, a nawet 12-pinowe. Musimy przyznać, że to bardzo „optymistyczne” podejście.

Enermax Modu82+ 625W

Zasilacz firmy Enermax (oznaczenie modelu: EMD625AWT) jest trochę słabszy od opisywanych w tym artykule konkurentów. Jego maksymalna moc wynosi 625 W. W Modu82+ 625W zastosowano trzy linie +12 V oraz aktywną korekcję współczynnika mocy. Oczywiście zasilacz ma pełen zestaw zabezpieczeń (przed zbyt wysokim prądem na linii, przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych, przed zbyt wysokim napięciem, przeciwzwarciowe, przed przegrzaniem oraz przeciwprzeciążeniowe).

Obudowa zasilacza jest utrzymana w podobnych barwach jak produkt firmy be quiet!. Z tą różnicą, że w powierzchni Modu82+ 625W nie odbija się otoczenie i nie zostają na niej ślady palców. Enermax Modu82+ 625W jest zdecydowanie mniejszy od rywala z poprzednich stron. Jego wymiary to 150x140x86 mm (długość, szerokość, wysokość). Mniejsze rozmiary to także niższa waga: 1767 g.

Enermax Modu82+ 625W

We wnętrzu zasilacza zamontowano 12 cm wentylator, który wykonano z przezroczystego plastiku. Podobnie jak w poprzednim zasilaczu, tak i tutaj wentylator jest zabezpieczony pozłacanym grillem. Krawędzie wokół otworu wygięto do wnętrza zasilacza. Enermax nazwał tę technologię (a nawet ją opatentował :)) AirGuard. Inna technologia związana z chłodzeniem to SpeedGuard. Brzmi poważnie, ale tak naprawdę to zwykły (chociaż może nie według Enermaksa) system kontrolowania obrotów wentylatora. Na jednym z boków pudełka znajduje się wykres zależności prędkości obrotowej wentylatora do obciążenia zasilacza. Aby pokazać wyjątkowość rozwiązania, na wykres naniesiono także łamaną, która ma prezentować zachowanie standardowego zasilacza (ile w tym prawdy, wie tylko dział marketingu producenta). Jak widać, do 50% obciążenia wentylator obraca się 450 razy na minutę. Następnie prędkość stopniowo wzrasta, by przy 100% osiągnąć 1500 obr./min.

Enermax Modu82+ 625W

Enermax Modu82+ 625W

Na tylnej ściance raczej bez rewelacji. Większą część zajmują sześcienne dziurki, które przyspieszają wydmuchiwanie ciepłego powietrza z wnętrza zasilacza. Oczywiście na swoich miejscach są także włącznik i gniazdo zasilania.

Enermax Modu82+ 625W

Podobnie jak w be quiet! Dark Power Pro 650W, tak i w zasilaczu Enermax Modu82+ 625W nalepka z danymi technicznymi znajduje się po stronie przeciwnej do wentylatora. Dlaczego ponownie to podkreślamy? Zazwyczaj tabliczka znamionowa znajdowała się na bocznej ściance i dostęp do niej ograniczał jedynie bok obudowy komputera. Zdarza się, że trzeba z niej skorzystać, i łatwiej jest ściągnąć jedną ścianę obudowy, niż wykręcać z niej cały zasilacz. To wada dla jednych większa, dla innych mniejsza – dla nas nie jest to wielki problem.

Wróćmy do strony technicznej zasilacza. Enermax Modu82+ 625W ma trzy linie +12 V, a każda z nich może dostarczyć 25 A. Łączna wartość natężenia dla tych trzech linii może wynieść 50 A, a ich maksymalne obciążenie – 600 W. Linie +3,3 V i +5 V mogą dostarczyć po 24 A. Maksymalne obciążenie dla tych dwóch linii może wynieść 140 W.

Enermax Modu82+ 625W

Zasilacz Enermax Modu82+ 625W może pochwalić się certyfikatem 80 PLUS w wersji Bronze. Oznacza to, że sprawność zasilacza podczas pracy wynosi przynajmniej 82%. Producent deklaruje, że wynosi nawet 88%. Jest to identyczna wartość jak w przypadku zasilacza be quiet! Dark Power Pro 650W.

Enermax przy produkcji zasilaczy nie korzysta z usług podwykonawców.

W pudełku oprócz zasilacza znajdziecie instrukcję w sześciu językach (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim), przewód zasilający, cztery śrubki do montażu zasilacza, etui na odpinane przewody, dwie opaski na rzep oraz dwie naklejki Enermax Power Inside. Zasilacz Enermax Modu82+ 625W objęty jest dwuletnią gwarancją, a jego cena wynosi około 510 zł.

Enermax Modu82+ 625W
Enermax Modu82+ 625W
Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane