Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Środa, 8 października 2008, 18:47

be quiet! Dark Power Pro 650W – okablowanie

W zasilaczu be quiet! Dark Power Pro 650W zastosowano system modularnych przewodów. To już raczej standard w produktach z wyższej klasy. Potwierdzają to zresztą ostatnie nasze artykuły o zasilaczach, z których większość miała możliwość odpinania wiązek zasilających.

be quiet! Dark Power Pro 650W

Bezpośrednio z zasilacza wyprowadzono jedynie dwie wiązki. Pierwsza to główny kabel zasilania zakończony 24-pinową wtyczką (można ją rozpiąć na 20- i czteropinową). Długość przewodu wynosi 60 cm. Druga to niewielki kabelek o długości 75 cm, zakończony standardową trzypinową wtyczką do wentylatorów. Po jego podpięciu do płyty głównej możemy obserwować, z jaką dokładnie prędkością kręci się zamontowany we wnętrzu zasilacza wentylator. Oprócz tego w zestawie z zasilaczem znajduje się jeszcze 16 (!) innych wiązek z wtyczkami wszelkiego rodzaju. Wszystkie (oprócz tych do podłączania wentylatorów) zostały poprowadzone w nylonowym oplocie. Przewody są giętkie, i można je bardzo łatwo poprowadzić wewnątrz obudowy. Dodatkowo na każdej z wiązek umieszczono karteczkę z opisem jej przeznaczenia.

be quiet! Dark Power Pro 650W
be quiet! Dark Power Pro 650W

W pudełku znajdują się jeszcze cztery przewody z różnymi wtyczkami, które możemy wpiąć w płytę główną. Każdy z kabli mierzy 60 cm, a na ich końcach znajdziemy następujące wtyczki: ośmiopinową EPS, sześciopinową EPS, czteropinową P4 12V oraz molex.

be quiet! Dark Power Pro 650W
be quiet! Dark Power Pro 650W
be quiet! Dark Power Pro 650W

Także 60 cm mają dwa przewody zakończone ośmiopinowymi (rozpinanymi) wtyczkami PCI Express. Najwydajniejsze karty graficzne lub konfiguracje SLI/CrossFire nam niestraszne.

Złącza do urządzeń Serial ATA umieszczono na trzech (a właściwie czterech, ale o tym za chwilę) wiązkach zasilania. Na jednej z nich umieszczono cztery wtyczki SATA. Pierwsza oddalona jest od zasilacza na odległość 60 cm. Do każdej następnej należy doliczyć kolejne 15 cm. Cała wiązka ma więc 105 cm długości. Dwa pozostałe kable mają jedynie po 50 cm długości, a na końcu każdego z nich znalazła się tylko jedna wtyczka.

be quiet! Dark Power Pro 650W

Co do ostatecznej liczby wiązek ze złączami Serial ATA nie mieliśmy stuprocentowej pewności. Wszystko przez jeden przewód, na którym umieszczono zarówno złącza SATA (dwa), molex (dwa), jak i jedno FDD. Oprócz tego mamy jedną wiązkę z czterema wtyczkami molex. Wymiary są oczywiście standardowe: 60 cm do pierwszej wtyczki i 15 cm do każdej następnej. Podobnie jak w przypadku złączy Serial ATA, tak i dla moleksa znalazła się wiązka 50 cm z tylko jedną wtyczką.

be quiet! Dark Power Pro 650W

Ostatnim rodzajem przewodów są te do podłączania wentylatorów. Do zasilacza dołączono cztery takie przewody, a na każdym z nich znajduje się złącze molex (w odległości 60 cm od zasilacza) oraz FAN (15 cm od moleksa). Należy jednak pamiętać, że do takiej wiązki może być podpięty tylko jeden wentylator. Nie można zatem podłączyć jednocześnie wentylatora ze zwykłą wtyczką oraz drugiego z moleksem. Mimo wszystko cztery przewody tego rodzaju powinny w zupełności wystarczyć.

be quiet! Dark Power Pro 650W

Jak widać, przewodów jest całe mnóstwo i chyba nikt nie powinien narzekać na ich niedobór.

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane