Technologie i wydarzenia
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Niedziela, 21 września 2008, 16:36

Stereoskopia trafia pod strzechy!

Najnowszym trendem tego roku są stereoskopowe filmy i gry. Aby uzyskać wrażenie głębi, gdy patrzy się na ekran, trzeba mieć na nosie specjalne okulary polaryzacyjne. Nie przekłamują one kolorów tak jak tanie okulary niebiesko-czerwone, a jednocześnie ich konstrukcja jest bardzo prosta i nie wymagają podłączania jakichkolwiek kabli, jak to ma miejsce w przypadku okularów migawkowych. Do wyświetlenia obrazu 3D potrzebny jest jednak specjalny monitor LCD lub projektor, który zapewni odświeżanie obrazu z szybkością 120 Hz (typowe ekrany LCD mogą odświeżać obraz „tylko” 60 razy na sekundę). Przykładem takiego monitora jest zaprezentowany w zeszłym roku przez Zalmana monitor ZM-M2020W Trimon 3D. Teraz następne firmy prezentują własne ekrany pozwalające uzyskać wrażenie głębi. Na NVISION ViewSonic pokazał 22-calowy model VX2265. Odwiedzający konferencję mogli wypróbować go w praktyce.


Na NVISION przeprowadzono wiele demonstracji filmów i gier 3D. Wyświetlono m.in. film Fly me to the Moon, według twórców pierwszy obraz tworzony od samego początku z myślą o prezentacji stereoskopowej. Przeprowadzono także projekcję koncertu U2 3D (zobaczyć go można także w Polsce). Gracze mogli zasmakować wrażenia stereoskopii w popularnych tytułach, w tym w Race Driver: GRID, Spore, Unreal Tournament 3 oraz Call of Duty 5.

NVIDIA obiecuje wydanie specjalnych sterowników dla kart GeForce, które włączą tryb stereoskopowy w 350 popularnych grach. Czyżby wreszcie stereoskopia miała trafić pod strzechy? Eksperymenty z okularami migawkowymi sięgają lat 90. (czy ktoś pamięta okulary 3D-MAX?), ale technologia do tej pory nie zdobyła większej popularności. Być może teraz się to w końcu zmieni.

Ocena artykułu:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
O autorze
Paweł Pilarczyk
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od 15 lat pracuje jako dziennikarz.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane