artykuły

NVISION 08 – relacja

Świat komputerowego obrazowania

26 21 września 2008, 16:36 Paweł Pilarczyk

Dotykowy interfejs użytkownika

Bardzo duże wrażenie zrobiła na wszystkich prezentacja interfejsu dotykowego, który być może w przyszłości wyprze tradycyjną myszkę. Być może, bo niewykluczone, że komputerem będziemy sterować, wydając polecenia głosem :-)

Twórcą interfejsu „multidotykowego” (ang. multi-touch interface) jest Jeff Han, naukowiec z Instytutu Matematyki Uniwersytetu w Nowym Jorku, którego pomysły wdrożono m.in. w telefonach Apple iPhone. Aby można było efektywnie wykorzystać interfejs Hana, niezbędny jest ekran dotykowy, odpowiednio duży, by można było wygodnie przesuwać po nim palcami. W odróżnieniu od typowych ekranów, które w danym momencie rozpoznają nacisk tylko w jednym punkcie, ten wykorzystywany przez Jeffa Hana radzi sobie z przetwarzaniem nawet kilkudziesięciu punktów naraz. Po ekranie można przesuwać zatem wszystkimi palcami obu rąk. Co więcej, sterować komputerem może kilka osób jednocześnie.

Jeff Han założył firmę Perceptive Pixel, dzięki której wprowadza swoje pomysły w życie. Początkowo jego produkty znajdą zastosowanie militarne i naukowe, jednak za jakiś czas powinny znaleźć się także w naszych domach.

Jeff Han przeprowadził demonstrację interfejsu multidotykowego na specjalnym ekranie o przekątnej 100 cali. Pokazał ideę działania interfejsu i zasady jego obsługi przez jedną, a także dwie osoby. Prezentacja jest bardzo efektowna i koniecznie musicie ją obejrzeć.

7