artykuły

NVISION 08 – relacja

Świat komputerowego obrazowania

26
21 września 2008, 16:36 Paweł Pilarczyk

NVIDIA Tegra

Podczas NVISION swoją premierę miało wiele nowych produktów i technologii. Niewątpliwie bardzo ważnym produktem jest układ NVIDIA Tegra, który zastąpił prezentowany wcześniej procesor APX 2500. Ten niewielki scalak to układ typu SoC (ang. System-on-Chip): mieści w swoim wnętrzu procesor o architekturze ARM, układ graficzny klasy GeForce FX, procesor wideo HD, interfejsy ekranu (także HDMI), kontroler pamięci RAM czy interfejs do pamięci NAND Flash. Przeznaczony jest przede wszystkim do multimedialnych telefonów komórkowych, ale także małych i lekkich laptopów o wadze poniżej 1 kg.

Tegra ma wiele przewag nad Atomem. Sam układ ma powierzchnię tylko 144 mm2. Chociaż Atom również jest malutki, to musi być łączony z mostkiem północnym i południowym, a łączna powierzchnia tych trzech układów może dochodzić do 1850 mm2. Tegra to zatem układ o 10-krotnie mniejszej powierzchni.


Układ Tegra w dłoni Mike'a Rayfielda z NVIDI-i

Tegra przyspiesza ponadto trójwymiarowe, dotykowe interfejsy użytkownika i odtwarzanie wideo wysokiej rozdzielczości oraz zapewnia pełną obsługę aplikacji internetowych. NVIDIA obiecuje, że urządzenia oparte na układzie Tegra będą mogły działać na zasilaniu akumulatorowym nawet cały dzień, czyli nawet czterokrotnie dłużej niż netbooki z Atomem.

Układ NVIDIA Tegra ma jednak istotną wadę. Zintegrowany procesor ARM nie jest zgodny z architekturą x86, więc na urządzeniu opartym na tym układzie nie można zainstalować systemu Windows XP czy Vista. Chip stworzono jednak z myślą o Windows CE lub Windows Mobile.

Specjalnie dla Tegry NVIDIA przygotowała także specjalny interfejs użytkownika sterowany palcem. Interfejs instaluje się jako nakładkę na Windows CE lub Mobile. Umożliwia łatwe oglądanie zdjęć i filmów czy przeglądanie internetu.

Układ Tegra dostępny jest w dwóch wersjach: model 600 i model 650. Ten pierwszy taktowany jest zegarem 700, obsługuje ekrany o rozdzielczości maksymalnej 1280×1024 i radzi sobie z odtwarzaniem filmów 720p. Tegra 650 działa z częstotliwością 800 MHz, może współpracować z ekranami o rozdzielczości 1680×1050 i dekoduje filmy 1080p (maksymalnie 24 kl./s).

6