Oprogramowanie
Artykuł
Daniel Kukieła, Czwartek, 18 września 2008, 12:43

Google udostępnił 2 września swoją nową przeglądarkę internetową. Owiana tajemnicą prawie tak dużą jak tajemnice państwowe, Google Chrome, bo tak została nazwana, w czasie pisania tego artykułu była dostępna w wersji beta o numerze 0.2.149.29. Co w sobie kryje i czy faktycznie jest tak szybka, jak obiecują jej twórcy? Zobaczcie sami.

Wstęp

Google Chrome ma być alternatywą dla obecnych na rynku przeglądarek. Programiści obiecują, że będzie od nich szybsza, bardzo intuicyjna i do działania będzie potrzebowała mniej zasobów systemowych.

Od wydania pierwszej wersji beta nie minęło dużo czasu. To, co przeczytacie, jest naszym szybkim rzutem oka na przeglądarkę oraz jej możliwości.

Chrome w odróżnieniu od najpopularniejszych przeglądarek zaraz po uruchomieniu daje nam dużą przestrzeń na zawartość stron internetowych. Twórcy wyszli z założenia, że przeglądarka powinna mieć możliwie prosty interfejs, zapewniający dużo przestrzeni na to, co jest najważniejsze, czyli zawartość stron internetowych. Nie znajdziecie tu paska tytułu ani paska menu. Na samej górze znajdują się karty, a po ich prawej stronie standardowe trzy przyciski (minimalizuj, maksymalizuj-przywróć, zamknij). Poniżej przyciski nawigacyjne, pasek adresu oraz przyciski opcji i ustawień. Reszta przestrzeni pozostaje do wykorzystania na to, co najważniejsze ;) Wszelkie komunikaty, które zazwyczaj pojawiają się w pasku stanu, pokazywane są na małym pasku u dołu strony. Podobnie wygląda wyszukiwanie tekstu na stronie – służy do tego małe pole „zachodzące” na zawartość strony. Czy jest to zaleta tej przeglądarki? „Konkurencja” podobną opcję udostępnia po wciśnięciu jednego klawisza (F11) w domyślnych konfiguracjach. Firefox 3 w odróżnieniu od Firefoksa 2 i Internet Explorera dodatkowo ukrywa górny pasek, który wysuwa się po najechaniu kursorem w górnej części ekranu, Opera w ogóle nie pokazuje pasków w tym trybie.

Google Chrome

Google Chrome

Jak czytamy na stronie przeglądarki, programiści postanowili oddzielić procesy poszczególnych zakładek od głównego procesu programu. Google Chrome ma być także bardziej bezpieczna od konkurencji oraz informować o próbie odwiedzenia potencjalnie niebezpiecznych stron (tę funkcję znamy już z wyszukiwarki Google). Przeglądarka według założeń ma być bardzo szybka, ma oferować najmocniejszy (według twórców) silnik JavaScript, V8, umożliwiający uruchamianie skomplikowanych aplikacji napisanych w tym języku programowania. Obecnie dostępne są wersje Chrome jedynie dla Windows XP i Windows Vista, później także dla MacOS i Linuksa. To dlatego, że Chrome wykorzystuje biblioteki WTL udostępnione przez Microsoft na licencji Microsoft Permissive License, odpowiednie bloki kodu muszą zatem zostać osobno napisane dla pozostałych systemów operacyjnych.

Przeglądarka jest całkowicie darmowa i dostępna jako open source. Do jej budowy wykorzystano WebKit 525.13 (taki jaki wykorzystywany był w Safari 3.1) – czy to był dobry wybór? O tym w dalszej części artykułu.

Filmy, które zostały dołączone do tego artykułu, pochodzą z opisu przeglądarki na stronach Google'a.

Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
devil_113 (2008.09.18, 12:51)
Ocena: 0

0%
Komunikat podczas deinstalacji rządzi (chociaż szkoda że zawsze ten sam :P)
IMO jest mniej 'cool' od Operki
Zabieram się za czytanie
Nyczuś (2008.09.18, 12:54)
Ocena: 0

0%
Dla mnie bomba tylko szkoda że nie można sesji zapisać i przywracać kart
SwordOfUltimate (2008.09.18, 12:54)
Ocena: 0

0%
czekam na wersje finalna, bo ta beta to az strach uzywac
narazie przegladarka jest uncool
przyzwyczajenie robi swoje i watpie aby wiele osob sie na nia przesiadlo,
znam ludzi ktorzy od 6-ciu lat siedza na na jakiejs nakladce na IE tylko dlatego ze maja tam cala historie, paranoja
Satyavan (2008.09.18, 13:04)
Ocena: 0

0%
Dobra jako drugorzędna przeglądarka.
Alejajca (2008.09.18, 13:19)
Ocena: 0

0%
Muszę przyznać, że wygląd FF jako Chrome wygląda całkiem interesująco.
Qbaz77 (2008.09.18, 13:20)
Ocena: 0

0%
Nie jestem 'anty', ale jak dla mnie to na razie kolorowa ciekawostka i Google będzie musiało dodać i poprawić kilka rzeczy, żeby ugryźć kawałek przeglądarkowego tortu. Inną sprawą jest że przyzwyczajenia użytkowników zrobią swoje.
Weasel (2008.09.18, 13:22)
Ocena: 0

0%
Godna polecenia dla wszystkich, którzy korzystają z IE.
Spookie (2008.09.18, 13:24)
Ocena: 0

0%
Jestem pod wrażeniem naradę fajny artykuł który przybliża nam możliwości nowej przeglądarki.
FuNnY (2008.09.18, 13:38)
Ocena: 0

0%
firefox 3 > chrome
Piachu (2008.09.18, 13:40)
Ocena: 0

0%
Trzeba poczekac do wersji finalnej. Wtedy pomysle ale na pewno nie będzie to moja główna przeglądrka. Opera Rulezzz (część funkcji, np szybkie wybieranie jest zerżnięta z Opery i w google i FF ;P)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane