Oprogramowanie
Artykuł
Daniel Kukieła, Piątek, 15 sierpnia 2008, 13:35

Jak zapewne zauważyliście, na naszym forum co chwila pojawia się pytanie o legalność systemu Windows sprzedawanego na aukcjach internetowych. Oferty są kuszące: cena systemu wynosi zazwyczaj około 100 złotych. Postanowiłem dowiedzieć się więcej na temat wybranej aukcji.

Aukcja

Na forum regularnie pojawiają się wątki z pytaniami o legalność systemów na aukcjach. Utworzyły się trzy fronty. Jedni twierdzili, że system jest legalny, inni – że legalny na wskazanych na nośniku markach komputerów, pozostali – że legalny nie jest. Ja stanąłem po stronie tych ostatnich, by dzielnie walczyć o dobro naszych użytkowników :) Czy miałem rację?

Ponieważ nie byłem pewny legalności systemów sprzedawanych na niektórych aukcjach internetowych, postanowiłem zaczerpnąć informacji u źródła. Zadałem kilka pytań pracownikom firmy Microsoft, podając za przykład pewną aukcję, którą widać poniżej. Po wymianie maili i lawinie pytań mogę Wam przekazać kilka cennych informacji. Odpowiedzi udzielili mi panowie kompetentni w tej dziedzinie.

Treść aukcji, którą podałem za przykład, wyglądała tak:

Przykładowa aukcja internetowa na której sprzedawany jest Windows XP OEM
Przykładowa aukcja internetowa, na której sprzedawany jest Windows XP OEM

Moją uwagę zwróciło kilka informacji (pisownia jak w oryginale):

  • „płyta instalacyjna systemu (znajduje się na niej napis DELL)”;
  • „system instaluje się na każdym typie komputera”;
  • „nalepka licencyjna z kodem produktu (wolna od dedykacji) do naklejenia na komputer nabywcy";
  • „nie rejestrowany w bazie Microsoftu!”;
  • „Daje się aktywować na 100% w MS”;
  • „W razie problemów wymiana bądź pomoc przy aktywacji”;
  • „Jeśli masz zainstalowaną piracką wersję systemu Windows XP Professional. Po zakupie oryginalnego windowsa na mojej aukcji, mogę Ci pomóc zaaktywować swój piracki windows, bez konieczności reinstalacji całego systemu”;
  • „Transakcja przeprowadzana jest zgodnie z warunkami licencji Microsoft OEM. Program sprzedawany jest z komputerem bądź jego elementem (zgodnym z licencją OEM) z jakim został wcześniej zakupiony (w tym wypadku z niesprawnym komputerem DELL OPTIPLEX GX1 PII 350MHz w podstawowej konfiguracji)”.

Innymi słowy, miałem zastrzeżenia do większości opisu aukcji.

Zadałem pytania o legalność odsprzedaży systemu Windows XP OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) z uszkodzonym komputerem, brak informacji o możliwości instalacji systemu tylko na sprzęcie, z którym został zakupiony, aktywację takiego systemu i kilka innych, a także poprosiłem o ogólne informacje na temat tej i podobnych aukcji.

Ocena artykułu:
Ocen: 22
Zaloguj się, by móc oceniać
kokus (2008.08.15, 13:44)
Ocena: 3

0%
gut artykuł, przyda się co niektórym.
SwordOfUltimate (2008.08.15, 13:50)
Ocena: 0

0%
przyda sie, bo juz widzialem nie jedna aukcje z windows za 100 pln
lycone (2008.08.15, 13:56)
Ocena: 0

0%
Osobiście system (WinXP) kupiłem kilka lat temu w Komputroniku. ; ] Co do naklejki na obudowę to jest z nią kilka nieścisłości. Kiedy zmieniałem obudowę z jakiegoś no-name na TT Soprano zadzwoniłem na infolinie Microsoftu. Miła Pani powiedziało mi, że w tej chwili nie ma możliwości duplikacji certyfikatu autentyczności (nalepki), i że mam odkleić ją tak aby nie został naruszony numer seryjny ani klucz.
Quess (2008.08.15, 13:56)
Ocena: 0

0%
Dobry ART! Nareszcie ktoś poważniej poruszył temat!

Ja bym z chęcią widział ten artykuł poszerzony o np produkty adobe oraz innych bardziej popularnych firm w swiecie IT.
kokus (2008.08.15, 14:02)
Ocena: 1

0%
Miła Pani powiedziało mi, że w tej chwili nie ma możliwości duplikacji certyfikatu autentyczności (nalepki), i że mam odkleić ją tak aby nie został naruszony numer seryjny ani klucz.


Ja zrobiłem tak, że nakleiłem ową naklejkę na taśmę dwustronną i wtedy przykleiłem. O wiele łatwiej odkleić przy zmianie obudowy.
Garcia (2008.08.15, 14:06)
Ocena: 0

0%
No no ;) wszystkie aspekty przerobiliście :D nice
Nudziarz (2008.08.15, 14:07)
Ocena: 0

0%
Śmieszny pomysł na artykuł ;). Ale fajnie, może się przydać
Bartes (2008.08.15, 14:09)
Ocena: 0

0%
no właśnie... ta naklejka. Trudno to zerwać bez uszkodzenia, i jeśli się nie uda, to wychodzi na to, ze system jest przypisany nie tylko do danego komputera, ale jego obudowy! Co, jeśli mi cegła spadnie na budę i ją uszkodzi? Tracę także legalność systemu?
hej1988 (2008.08.15, 14:10)
Ocena: 0

0%
artykuł 1 klasa ;) szkoda, że go wcześniej nie było, bo jak patrzyłem na winy za 100 zylo co po 6 osób kupowało a i tak pirata kupili to tragedja :E
bagienny (2008.08.15, 14:17)
Ocena: 1

0%
O, następny nowy redaktor ~.~'

Cześć ;P
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane