Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Sobota, 9 sierpnia 2008, 09:48

Corsair TX750W

Następny zasilacz firmy Corsair, który pojawił się w naszej redakcji, to model TX750W. Podobnie jak krewny z poprzednich stron, także Corsair TX7500W pakowany jest w ciemne pudełko, z tą różnicą, że czerwony kolor dodatków został zastąpiony rdzawym brązem. Pozostałe elementy, jak też ich rozmieszczenie są identyczne jak w słabszym modelu. Dlatego też nie będziemy się niepotrzebnie powtarzać, a wspomnimy jedynie, że podstawowa specyfikacja urządzenia znajdująca się na spodzie pudełka zyskała tłumaczenie w języku włoskim i hiszpańskim.

Corsair TX750W

Zasilacz Corsair TX7500W należy do innej serii niż model HX620W – istotnych różnic jest kilka, ale wszystko w swoim czasie. TX750W (CMPSU-750TX) to zasilacz o mocy maksymalnej wynoszącej 750 W. Produkt Corsaira ma tylko jedną linię +12 V. Zabieg ten ma zwiększyć stabilność nawet podczas ekstremalnego podkręcania. Podobnie jak w HX620W, tak i w TX750W zastosowano aktywną korekcję współczynnika mocy (na poziomie 0,99) i odpowiednie systemy zabezpieczeń (przed zbyt wysokim napięciem, przed zbyt wysokim prądem na linii, przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych, przeciwzwarciowe oraz przeciwprzeciążeniowe).

Budowa zasilacza jest bardzo podobna jak modelu HX620W. Kolor jest taki sam, podobnie sposób wykończenia obudowy. Przedstawiciel serii TX jest jednak trochę większy i cięższy. TX750W ma boki o długości 160x150x86 mm (długość, szerokość, wysokość) i waży 2124 g.

Corsair TX750W

Większa obudowa pozwoliła na zastosowanie wentylatora o większej średnicy, który mógłby sprawniej wydmuchiwać ciepłe powietrze z wnętrza zasilacza. W modelu Corsair TX750W zamontowano wentylator o średnicy 14 cm. Również tym razem producent udostępnia wykres zależności natężenia generowanego dźwięku od obciążenia. Do obciążenia wynoszącego około 375 W wentylator zasilacza generuje dźwięk o natężeniu blisko 21 dB. Od tego momentu wartość ta rośnie, by dojść do około 44 dB przy obciążeniu wynoszącym 750 W. To aż o 8 dB więcej niż w modelu HX620W. Jak jest naprawdę, sprawdzimy podczas testów, wykonując własny pomiar.

Corsair TX750W

Tylna ścianka jest identyczna jak w słabszym modelu. Mamy więc sześciokątne dziurki, przez które wydostaje się ciepłe powietrze nagromadzone we wnętrzu zasilacza, a oprócz tego włącznik i wtyk zasilania. Zmieniła się jedynie plakietka z oznaczeniem modelu.

Corsair TX750W

Specyfikacja TX750W ujęta została na naklejce znajdującej się na grzbiecie zasilacza (identycznie jak w HX620W). Jak już wspomnieliśmy, Corsair TX750W ma jedną linię +12 V, która może dostarczyć aż 60 A. Jednocześnie może ona wytrzymać obciążenie 720 W. Linia +3,3 V dostarcza 30 A, a +5,5 – 28. Łączne maksymalne obciążenie dla tych dwóch linii to 180 W.

Corsair TX750W

Corsair TX750W otrzymał oczywiście certyfikat 80 PLUS. Na jego potwierdzenie Corsair udostępnia również wykres z przebiegiem sprawności jednostki zasilającej w zależności od jej obciążenia. Najwyższy poziom sprawności, blisko 87%, osiągany jest przy 50% obciążeniu zasilacza, najniższy, 81% – przy pełnym obciążeniu.

Model TX750W wyprodukowała firma Channel Well Tech. Producent ten wytwarza konstrukcje sprzedawane pod szyldem takich firm, jak: Antec, Chieftec, Enermax, Gigabyte (Gigabyte ODIN GT 800W) i Thermaltake.

Corsair TX750W

W środku jest trochę ciaśniej niż w słabszym modelu. Wzrosła liczba komponentów oraz radiatorów, których w TX750W są trzy sztuki. Przekłada się to oczywiście na większą wagę.

Corsair TX750W

W pudełku oprócz zasilacza znajdziemy instrukcję w ośmiu językach, naklejkę z logo firmy, tasiemki do spinania przewodów, przewód zasilający, cztery czarne śrubki do montażu zasilacza w obudowie oraz szmacianą sakiewkę, w którą można włożyć zasilacz, by zabezpieczyć go przed zarysowaniem podczas transportu. Corsair TX750W objęty jest pięcioletnią gwarancją producenta, a jego cena wynosi około 300 zł.

Corsair TX750W
Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane