artykuły

ABIT BH7 - następca BH6 - recenzja na żywo [zakończona]

14 kwietnia 2003, 11:10 Paweł Pilarczyk
Pamiętacie płytę ABIT BH6 z chipsetem i440BX? Parę lat temu była marzeniem każdego entuzjasty komputerowego. Supernowoczesna (jak na swoje czasy), superwydajna i - co najważniejsze - była ucieleśnieniem marzeń wszystkich overclockerów. Jako jedna z pierwszych płyt na rynku umożliwiała z poziomu BIOS-u pełną kontrolę nad parametrami pracy procesora i swobodne jego podkręcanie - bez zdejmowania obudowy i przestawiania zworek (jumperków). Z łezką w oku wspominam, gdy sam byłem posiadaczem BH6, na której obsadziłem procesor Pentium II 300 MHz (słynna seria SL2W8), a następnie podkręciłem go do 504 MHz. Po latach BH6 doczekała się swej następczyni: płyty ABIT BH7. Zagraniczni recenzenci określili ją mianem "overclocker's dream" (marzenie overclockera). Czy zasługuje na takie określenie? Przekonajmy się! W naszym laboratorium testujemy na żywo tę właśnie płytę. Zapraszamy.

Spis treściZaraz się zacznie...

11:09 Przygotowujemy się właśnie do testów. Zrobiliśmy już zdjęcia płycie BH7, w tej chwili obsadzamy ją na biurku testowym. Za chwilę ruszamy z testami. Tymczasem na forum czekamy na Wasze propozycje testów.


ABIT BH7 - parametry

11:41 Na pierwszy rzut oka parametry płyty ABIT BH7 nie robią jakiegoś piorunującego wrażenia. Jej sercem jest chipset i845PE, który swą premierę miał już pół roku temu (patrz nasza recenzja płyty Gigabyte GA-8PE667 Ultra - notabene pierwsza recenzja płyty z chipsetem i845PE na świecie :-)). Wszystkich, którzy nie czytali naszej recenzji płyty Gigabyte'a, zapraszamy do jej lektury, gdyż płytę ABIT-a porównywać będziemy właśnie do GA-8PE667 Ultra.

Jak wiecie, oficjalnie chipset i845PE współpracuje z procesorami Pentium 4 z magistralą QuadPumped Bus o efektywnym taktowaniu 400 lub 533 MHz, a także wspiera pamięci DDR333 (PC2700). Co najmniej takie właśnie parametry charakteryzują każdą inną płytę główną pod Pentium 4 na rynku.

Okazuje się jednak, że z i845PE można wycisnąć więcej, niż to, do czego oficjalnie przyznaje się producent chipsetu, firma Intel. ABIT udowadnia to płytą BH7. Ta nie dość, że obsługuje popularne na rynku procesory Pentium 4 z FSB 400 i 533 MHz, to jest przygowana na nadchodzące Pentium 4 z FSB 800 MHz, a nawet z wyższymi częstotliwościami FSB (o czym za chwilę)! To jednak nie wszystko, gdyż BH7 umożliwia także taktowanie pamięci zegarem efektywnym 400 MHz, co oznacza obsługę modułów DDR400.

To tylko przedsmak tego, co nas czeka w dzisiejszej recenzji. Przyjrzyjmy się testowanej płycie z bliska, a o jej możliwościach przekonamy się już za chwilę.


13:22 Na początek przeanalizujmy konstrukcję samej płyty, na podstawie zamieszczonego zdjęcia. Po lewej widzimy gniazdko Socket 478 dla procesorów Pentium 4. Mostek północny (i845PE) chłodzony jest przez spory radiator. Mostek południowy (FW82801DB aka ICH4) nie ma chłodzenia, ale jemu akurat nie jest ono potrzebne. W pobliżu ICH4 widzimy złącze AGP i pięć gniazd PCI. Brak jest natomiast CNR, ale czy ktokolwiek z Was go używa?...

Są także trzy gniazda pod moduły DIMM (DDR). Gniazdka Floppy i IDE znajdują się na krawędzi płyty. Dodatkowo, IDE skierowane są w bok, a nie do góry, jak to ma miejsce zazwyczaj. Szczerze mówiąc, nie mamy pomysłu, czym kierowali się projektanci płyty, że zdecydowali się na taką konstrukcję gniazd IDE.

Bardzo mądrze rozplanowano natomiast rozmieszczenie gniazd zasilajacych. Podstawowe gniazdo zasilania ATX znajduje się na krawędzi płyty, obok gniazda Floppy (na fotce oba gniazda widoczne są u góry po lewej stronie). Kabel od zasilacza nie będzie zatem zasłaniać wiatraczka na procesorze, co ma miejsce w przypadku wielu płyt głównych, na których gniazdo ATX umieszczono pomiędzy podstawką procesora a wyjściami zewnętrznymi na płycie. Pomocnicze gniazdko zasilania +12V znajduje się natomiast w pobliżu mostka północnego.

13:35 Jeśli już jesteśmy przy wyjściach zewnętrznych, to warto zwrócić uwagę na to, że kilka z nich rzadko spotykamy na płytach głównych. Patrząc od lewej strony widzimy: gniazdka PS/2 dla myszy i klawiatury, gniazdko drukarkowe Centronics (różowe), gniazdko RS-232 (seledynowe) i... no właśnie. Brak jest drugiego gniazdka RS-232, w którego miejscu widzicie dwa czarne "bolce". To zaślepki cyfrowych, optycznych wejść i wyjść audio w standardzie TOSlink!


Obok umieszczono komplet wyjść i wejść analogowych, w postaci pięciu gniazdek mini-jack. Pomarańczowe to wyjście dla pary głośników tylnych. Czarne - dla subwoofera i głośnika centralnego. Różowe gniazdko to wejście mikrofonowe. Niebieskie - wejście liniowe. Z kolei jasnozielone - wyjście liniowe (dla pary głośników przednich lub słuchawek - zależnie kto czego używa).

Zupełnie po prawej widzimy cztery gniazdka USB 2.0 i gniazdko sieciowe RJ45.

14:38 Jak widać, ABIT poszedł zupełnie inną drogą, niż na przykład MSI czy Chaintech. Zamiast dołączać do swojej płyty kilku dodatkowych "śledzi" z gniazdkami audio czy USB, inżynierowie firmy starali się upakować wszystko na samej płycie. Chwała im za to.

14:52 Za podsystem dźwiękowy odpowiada na płycie popularny, 6-kanałowy kodek Realtek RLC650. Jest bardzo przyzwoity i zaspokoi zapotrzebowania większości z Was. Zapalonym graczon zalecamy jednak dokupienie zewnętrznej karty dźwiękowej. Szerzej na temat porównania kodeków zintegrowanych na płytach głównych z zewnętrznymi kartami dźwiękowymi przeczytacie tutaj.


Na powyższej fotce widzicie fotkę makro scalaczka ALC650 - jest naprawdę malutki. Przy okazji z bliska możecie przyjrzeć się dość oryginalnemu kolorowi laminatu płyty. Chyba najbardziej pasuje do niego określenie "pomidorowy", jakiego użył Piotr Bulski na widok BH7.

14:58 Na płycie zintegrowano też 100-megabitowy kontroler sieciowy FastEthernet, którego zadanie pełni Realtek RTL8101L.


15:20 Jak na nowoczesną płytę przystało, jest też kontroler Serial-ATA. Przyzwyczailiśmy się jednak do dwukanałowych kontrolerów Promise, udostępniających także funkcję RAID. Tymczasem na BH7 znajduje się mało popularny układ Marvell 88i8030, z jednym kanałem S-ATA. I rzeczywiście, obok układu znajdziemy tylko jedno gniazdko S-ATA.


Marvell 88i8030 w rzeczywistości nie jest pełnoprawnym kontrolerem Serial-ATA, a jedynie mostkiem pozwalającym wykorzystać kontroler Parallel-ATA (czyli tradycyjny) do przyłączenia dysku S-ATA. Oznacza to, że jeśli podepniemy dysk Serial-ATA, tracimy automatycznie jeden z kanałów ATA na płycie.

15:35 ABIT BH7 to płyta przeznaczona dla overclockerów. A oznacza to także obecność aż czterech gniazdek umożliwiających przyłączenie wentylatorów chłodzących przegrzane elementy komputera:


16:02 Zestaw dodatków, jaki otrzymujemy z płytą BH7, jest dość skromny. Instrukcja, krążek CD ze sterownikami, kabel IDE, kabel Floppy, kabel Serial-ATA (szary), blaszka do obudowy komputera i... to wszystko.


Podsumujmy wyposażenie płyty ABIT BH7: jest kontroler sieciowy i cztery porty USB 2.0. Są też gniazdka dla systemu głośnikowego 5.1, a także gniazdo Serial-ATA. Jednego jednak zabrakło - kontrolera FireWire. Dziś pojawia się on już na bardzo wielu płytach głównych. Na BH7 go nie ma. Może jednak i dobrze, bowiem o ile z USB korzysta (prawie) każdy z nas, to FireWire używają tylko nieliczni (większość to posiadacze cyfrowych kamer miniDV). Niestety ci będą zmuszeni do kupna zewnętrznego kontrolera (koszt około 100 zł).

Strona:
kiaadZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kiaad2003.04.14, 11:48
nareszcie teściki ..jak ja was lubie smilies/tongue.gifmoj perwszy komp. ---> celek 433 + płyta coprawda Super Ggrace ..ale na 440BX smilies/bigsmile.gifpozdr.

pclab.pl ....
*Konto usunięte*2003.04.14, 11:51
ciekawe czy możliwości tej płyty będą takie oszałamiające... Jaka grafika jest w to wsadzona. Możnaby zrobić porównawczy test na doom3...
piwalekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
piwalek2003.04.14, 12:55
Właśnie piszę to na kompie z BH6 - mam go pod biurkiem w robocie smilies/smile.gif
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.04.14, 13:05
BH6 była rewelacyjną płytą, ja z mojej byłem baaardzo zadowolony! Przez długi czas miałem na niej obsadzonego nawet PIII 800 (Coppermine) na przejściówce Slot 1-Socket 370 smilies/smile.gif
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.04.14, 13:06
Obsadzimy na płycie Gainwarda GeForce3. Ale potem można wymienić graficzkę na np. RADEONa 9700 PRO.
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.04.14, 13:07
i440BX to jeden z najlepszych chipsetów, jakie stworzył Intel. Ponoć jego projektantem był... Polak!
*Konto usunięte*2003.04.14, 13:09
dobry pomysł smilies/smile.gif
kiaadZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kiaad2003.04.14, 14:09
też poperam smilies/bigsmile.gif
hubertZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hubert2003.04.14, 15:12
no no no... nareszcie jakis tescik smilies/wink.gifa test na overclocking bedzie?
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.04.14, 15:20
Gdyby takiego testu nie było, tego artykułu nie można by było nazwać "recenzją BH7"! smilies/smile.gif
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1