artykuły

Platforma mobilna AMD następnej generacji z bliska

Puma – ani śladu Centrino

47
5 czerwca 2008, 11:40 Michał Tomaszkiewicz
Pierwsze informacje o zamiarach AMD, aby naprawdę wkroczyć na rynek komputerów przenośnych, pojawiły się w Internecie ponad roku temu. Niemal równe 12 miesięcy minęło od czasu, gdy AMD zdecydowało się przedstawić nieco informacji na temat swojego nowego projektu. Jak Puma wyglądała rok temu, można zobaczyć tutaj.

Spis treści

Po co AMD Puma?

AMD kojarzone jest przede wszystkim z procesorami do komputerów biurkowych, szczególnie przez pryzmat wyjątkowo udanej rodziny Athlonów 64. Jednak nawet w szczytowej formie producent zdołał uszczknąć tylko około 30% światowego rynku procesorów dla desktopów – na dodatek jest to rynek, którego wzrost od kilku lat wyraźnie zwalnia. W Polsce AMD zwyczajowo było zdecydowanie silniejsze niż na świecie – samo AMD często przypisywało sobie połowę naszego rynku. Nieco światła może rzucić badanie przeprowadzone przez PART IT Reseller wśród producentów płyt głównych: w zeszłym roku konstrukcje obsługujące procesory AMD stanowiły w Polsce 37% ogólnej sprzedaży.

W pewnym sensie odpowiedzialność za malejącą popularność komputerów stacjonarnych ponosi Intel, który w 2003 roku zademonstrował platformę mobilną Centrino. Komputery przenośne są od tamtej pory coraz popularniejsze; nierzadko zdarza się, że firmy badawcze, takie jak IDC, muszą aktualizować prognozy sprzedaży ze względu na większy od spodziewanego popyt.

Na dojrzałych rynkach liczba sprzedawanych komputerów przenośnych przekroczyła już liczbę kupowanych desktopów; w Polsce w 2007 roku na 3,5 mln sprzedanych komputerów 2 mln stanowiły komputery stacjonarne, a 1,5 mln – notebooki. Analitycy spodziewają się, że w bieżącym roku nastąpi przełom i rynek wchłonie więcej komputerów przenośnych niż stacjonarnych.

Na chęć pełniejszego zaistnienia na rynku komputerów przenośnych wskazuje AMD, prezentując informacje na temat zarejestrowanej i prognozowanej sprzedaży komputerów domowych i korporacyjnych.

Procesory AMD nigdy nie zdobyły szczególnego uznania w notebookach. Nawet po wprowadzeniu do sprzedaży procesora Turion, który tak naprawdę był po prostu energooszczędną odmianą architektury K8, udział producenta w sprzedaży procesorów mobilnych nie zdołał przekroczyć 20%. Miniony rok zamknął się dla „zielonych” wynikiem 17,8% udziałów w rynku procesorów mobilnych.

Problemem AMD stał się brak konkurencyjnej oferty na wyjątkowo dynamicznie rozwijającym się rynku, który już w najbliższej przyszłości stanie się segmentem dominującym w sprzedaży komputerów. Silna marka Centrino stała się synonimem jakości notebooków, AMD zaś w większości – nie licząc konstrukcji typu Acer Ferrari – trafiało do maszyn tanich, które rozczarowywały użytkowników wydajnością i czasem pracy na bateriach.

Po przejęciu ATI AMD stanęło przed szansą zaprezentowania rozwiązania alternatywnego do Centrino. Platforma mobilna AMD następnej generacji – tak oficjalnie przedstawiciele producenta nazywają Pumę – została oficjalnie zaprezentowana podczas targów Computex 2008, a pierwsze oparte na niej notebooki mają pojawić się na polskim rynku w ciągu dwóch tygodni. Co ciekawe, Puma nie będzie miała własnej nazwy rynkowej – AMD nie zamierza stworzyć odpowiednika marki Centrino. W jaki więc sposób będzie promować swoje rozwiązanie? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Co wiemy dziś o komponentach, na których AMD chce zbudować swoją przyszłość?

Strona:
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2008.06.05, 12:05
Centrino jest lepiej zakodowane w głowach klientów. Intel ma potężną siłę przebicia w kwestii dobrze zorganizowanego marketingu.
dest24Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dest242008.06.05, 15:16
no no podoba mi się konkurencja dla intela ale ich i tak nie przebiją bo oni co rok unowocześniają swoją platformę Centrino:)
CegłaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cegła2008.06.05, 15:26
dobrze że jest na rynku konkurencja ...
karlito123Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
karlito1232008.06.05, 15:31
E tam, ja akurat będę kupował laptopa na Pumie. Przecież intel nie ma układu graficznego zdolnego konkurować z AMD, a jak władują Nvidię to zapewne Puma będzie tańsza. Zresztą wszystko wyjdzie w praniu, mnie interesuję Turion X2 ultra + Radeon 3650 jak takiego lapka dostane taniej niż porównywalne rozwiązanie Intel Nvidia to nabywam :)
HalasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Halaster2008.06.05, 15:49
Ja jestem raczej ciekaw benchmarkow, cen i poborow pradu nowych mobilnych radkow z serii 38xx - w koncu jesli roznica cenowa miedzy laptopem z 8600gt i 3850 bedzie rzedu dwustu zlotych (moze byc nawet mniejsza, w koncu puma chyba troche tansza od centrino bedzie) to kupno notebooka z karta ati bedzie zdecydowanie bardziej oplacalne. Nvidia niby ma te swoje uklady mobilne, ale wydajnych grafik do kompaktowych komputerow jeszcze nie pokazali..
NightwingZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nightwing2008.06.05, 16:10
w sumie to czekac na cenę i na wyniki w benchmarkach, zapowiada się ciekawie, zobaczymy jak będzie w praktyce
arkhZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arkh2008.06.05, 16:14
Mam obecnie laptopa z procesorem Turion i jest on porażką! No ale swego czasu kosztował dużo mniej niż konkurencja z Pentium M czy C2D. Największą wadą mojej konstrukcji jest grzejący się procesor (wiatrak kręci się prawie bez przerwy) i krótki czas pracy na bateriach.
Jeśli nowy projekt AMD da mi dużo dłuższy czas pracy na baterii niż obecny laptop, możliwość oglądania filmów HD na zintegrowanej karcie, dość małe gabaryty (ekran około 14cali) i niską cenę to myślę, że wymienię swój sprzęt na kolejny ze stajni AMD. W przeciwnym razie będzie to Intel.
maxymiliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
maxymili2008.06.05, 16:25
Fajny artykuł :) dużo szczegółów i nowych danych.
unikonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
unikon2008.06.05, 16:31
A ja nie kupie lapa dopóki nie będą dysponowały naprawdę niezłą kartą graficzną i za rozsądną cenę a nie 3 razy tyle co podobny PC. Dopóki notebooki nie mają dobrych grafik znacznie lepszym rozwiązaniem jest porządny PC w domu i coś przenośnego pokroju Asus Eee.

Podsumowując Puma z dobrymi grafikami ma szanse odnieść sukces.
GakudiniZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gakudini2008.06.05, 16:44
Ja zakupiłem MSI EX610-022PL z Turionem X2 @1,9 GHz i chodzi rewelacyjnie nawet z Vistą HP. Nie grzeje się, nawet pograć w coś czasem można. Problemem AMD jest przełamanie marketingu intela 'I tak Pentium Dual Core + X3100 będzie chodzić lepiej'. A dodatkowym problemem AMD na Polskim rynku są ostatnio ceny. Rozwiązania AMD są po prostu odrobinę droższe (przy porównywalnej jakości). Bez wsparcia marketingu to się nie sprzeda.
Zaloguj się, by móc komentować
1