artykuły

Pentagram Eon Slide-R i Eon Cineo

Dwa PMP spod pięcioramiennej gwiazdy

37
30 czerwca 2008, 18:32 Piotr Bulski

Radio i zdjęcia

Odtwarzanie muzyki i filmów to nie wszystko, co potrafią oba urządzenia, ale solidny trzon, wokół którego znalazły swe miejsce takie dodatki, jak: tuner radiowy, funkcja przeglądarki cyfrowych fotografii czy możliwość przeglądania plików z tekstem. Te trzy opcje łączą oba urządzenia, choć nie wszystkie działają identycznie.

 


Interfejsy tunerów radiowych prezentują się graficznie inaczej, mają jednak dokładnie takie same funkcje. Obsługując zakresy częstotliwości m.in. z Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych, zapewniają skanowanie pasma co 0,1 MHz i pozwalają zapamiętać do 30 stacji. Ekrany w tej zakładce wyglądają podobnie. Cineo może pochwalić się dodatkową informacją o sile sygnału oraz godzinie i regionie świata, którego częstotliwości radiowe są przeszukiwane.

Tunery sprawują się dobrze. Rolę anten pełnią podpięte do odtwarzaczy słuchawki. W miastach nie ma najmniejszego kłopotu z odbieraniem sygnału z nadajników najpopularniejszych stacji. Wyszukiwać można je automatycznie lub ręcznie. Oba urządzenia pozwalają też zapisywać audycje w pamięci. Zadań tych nie da się zaprogramować i trzeba je uruchamiać ręcznie. Dźwięk za pomocą funkcji dyktafonu można nagrywać po wybraniu jednego z dwóch poziomów jakości, opisywanych jako niska lub wysoka, od 32 do 125 kb/s. Dodatkowo Slide-R pozwala wybrać jeden z pięciu poziomów głośności nagrania.

Dyktafon – ten sam, który uruchamia się podczas zapisywania nagrań radiowych – może też służyć do zapisywania dźwięków dobiegających do wbudowanych w oba odtwarzacze mikrofonów. Paleta ustawień pozostaje identyczna z tą, z którą zapisuje się audycje radiowe.

Pokazy fotografii to ważne funkcje odtwarzaczy Pentagrama. Dzięki pojemnej pamięci, ale i sporym ekranom, sprzęt może służyć jako magazynek dla zdjęć oraz ich przeglądarka. Slide-R potrafi każde z nich zamienić na tapetę, Cineo umie je tylko wyświetlać. To między innymi ta funkcja ujawnia moc ekranu AMOLED. Slide-R wręcz epatuje nasyconymi kolorami, które na zdjęciach wyglądają świetnie.

Slide-R potrafi zrobić ze zdjęcia nową tapetę

Zdjęcia w popularnych formatach, jak JPEG czy BMP, mogą być obracane i powiększane, a ich zbiory prezentowane jako pokazy slajdów. Smaczkiem odtwarzacza Slide-R jest zestaw kilku efektownych przejść pomiędzy fotografiami. Odtwarzacze potrafią też zapanować nad animacjami GIF.

Zdjęcia cyfrowe mogą mierzyć nawet 4000 na 3000 punktów. Jednak im większa fotografia, tym czas jej wczytywania dłuższy.

7