artykuły

Intel P45 nadchodzi — ASUS P5Q Deluxe, Gigabyte GA-EP45-DS4, MSI P45 Platinum i MSI P45D3 Platinum

Intel P45 — pierwsze testy!

64
23 maja 2008, 14:18 Michał Reinholz

ASUS P5Q Deluxe – BIOS i funkcje dodatkowe

To, co w płycie ASUS-a najlepsze, widać dopiero po jej włączeniu. Wita nas ekran startowy Express Gate. Jest to zainstalowany na płycie układ zawierający dane startowe systemu Linux. Dzięki temu już po kilku sekundach możemy korzystać z podstawowych funkcji komputera, takich jak przeglądanie stron internetowych, rozmowa przez komunikator Skype, odsłuchiwanie muzyki czy przeglądanie zdjęć. Co najważniejsze, system działa bardzo sprawnie i pozwala na znacznie szybszy niż przez załadowanie Microsoft Windows dostęp do wymienionych funkcji. Oczywiście, komputer musi być podłączony do sieci, a programy podczas pierwszej sesji należy skonfigurować, ale czytelny i intuicyjny interfejs pozwala szybko uporać się z tym zadaniem. Jeśli zaś nie chcemy używać opisanej funkcji, można ją łatwo wyłączyć w BIOS-ie.
Wówczas witają nas tradycyjne ekrany startowe.


Express Gate to tylko pierwsza miła niespodzianka. Drugą jest sposób, w jaki rozwiązano sterowanie funkcjami niezwykle rozbudowanego BIOS-u. Jest on także bardzo prosty, wszystkie funkcje pogrupowano logicznie i nie ma kłopotu ze znalezieniem właściwych.Także liczba i zakresy ustawień są wręcz oszałamiające, ale do tego firma zdążyła już nas przyzwyczaić. Przy tak dużych możliwościach łatwo o dezorientację, ale właściwie uniemożliwia ją następna cecha BIOS-u – po wybraniu odpowiedniej funkcji w prawej części ekranu ukazują się jej parametry: wartość minimalna, maksymalna oraz skok ustawienia. To jeszcze nie wszystko, mamy tutaj następny parametr: wartość domyślną ustawienia. Dzięki temu wiemy od razu, z jakiego poziomu zaczynamy podkręcanie i o ile zwiększymy poszczególne wartości. Całość da się opisać kilkoma słowami: niezwykle praktyczne, pomocne i przez to genialne.


Wyjątkową funkcją umieszczoną w BIOS-ie P5Q Deluxe jest Mem. OC Charger. Dzięki niej optymalizowane jest działanie modułów pamięci, co pozwala bardzo podnieść ich taktowanie. Oczywiście nie ma nic za darmo – nie wszystkie moduły pamięci są w stanie z tego skorzystać (listę tych obsługiwanych ASUS aktualizuje na bieżąco), a poza tym przed próbą podkręcania producent zaleca zwiększenie opóźnień pamięci. O ile w przypadku modułów DDR3 dzięki Mem. OC Changer da się uzyskać bardzo dobre rezultaty, mające wpływ na wydajność, o tyle w przypadku DDR2 bywa z tym różnie – tutaj małe opóźnienia są znacznie bardziej istotne. Niemniej w przypadku płyty ASUS-a zauważyliśmy jedną szczególną cechę, która może być efektem przystosowania płyty do opisywanej tutaj funkcji, ale o tym przeczytacie na stronach opisujących testy pamięci.


I na koniec tabela z najważniejszymi funkcjami BIOS-u.


3