Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Poniedziałek, 14 lipca 2008, 08:22
Firma Gigabyte znana jest większości użytkowników komputerów z płyt głównych do procesorów firmy AMD i Intel oraz kart graficznych z układami ATI i NVIDIA. Mało osób zdaje sobie sprawę, że Gigabyte ma w swojej ofercie także szereg innych produktów. Wachlarz urządzeń jest dosyć bogaty: od napędów optycznych, myszek, klawiatur, poprzez urządzenia sieciowe, monitory, zestawy do chłodzenia procesorów, aż po laptopy czy gotowe zestawy komputerowe. Jakiś czas temu w ofercie firmy pojawiły się także zasilacze. Zdecydowany nacisk położono jednak na konstrukcje dla wymagających użytkowników. Z tego względu stworzono linie Superb i ODIN. Dzisiaj zajmiemy się przedstawicielem serii ODIN o mocy 800 W, który otrzymał dodatkowe oznaczenie – GT.

Gigabyte ODIN GT 800W

Zasilacz Gigabyte ODIN GT 800W pakowany jest w sporych rozmiarów pudełko. Nie tylko jego wielkość przykuwa uwagę. Na bokach czarno-niebieskiego opakowania umieszczono dużo informacji związanych ze znajdującym się wewnątrz produktem. Oczywiście, robi tak znakomita większość producentów, jednak w tym wypadku nawet sposób ich przedstawienia (układ i strona graficzna) jest bardzo interesujący. To jedno z niewielu pudełek, któremu przyglądaliśmy się dosyć długo, nim zabraliśmy się do wyciągania zawartości.

Gigabyte ODIN GT 800W

800 W – tyle wynosi maksymalna łączna moc zasilacza Gigabyte ODIN GT 800W (oznaczenie modelu: GE-S800A-D1). W urządzeniu zastosowano cztery linie +12 V oraz aktywną korekcję współczynnika mocy (Active PFC). Oprócz tego zasilacz ma różne systemy zabezpieczeń wymagane przez normę ATX12V: przed zbyt wysokim napięciem (Over Voltage Protection, OVP), przed zbyt wysokim prądem na linii (Over Current Protection, OCP), przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych (Under Voltage Protection, UVP), przeciwzwarciowe (Short Circuit Protection, SCP) oraz przeciwprzeciążeniowe (Over Load Protection, OLP).

Także sam zasilacz ma interesujący design. Produkt firmy Gigabyte w całości utrzymany jest w czarnym kolorze. Gigabyte ODIN GT 800W jest większy niż prezentowane ostatnio produkty innych firm. Jego wymiary to 150x160x86 mm (długość, szerokość, wysokość). Waga urządzenia jest podobna do zasilacza Modecom Volcano 850W i wynosi dokładnie 2110 g. Wspomnieliśmy już o obudowie, która utrzymana jest w czarnej tonacji. Dodajmy jeszcze, że jest ona chropowata, a na jej powierzchni nie zostają żadne ślady po dotknięciu. Wewnątrz umieszczono wentylator o średnicy 14 cm, wykonany z półprzezroczystego plastiku.

Gigabyte ODIN GT 800W

Na tylnej oraz dwóch bocznych ściankach umieszczono otwory, które tworzą fakturę plastra miodu. Duża „podziurkowana” powierzchnia zapewne nie pozostanie bez wpływu na skuteczność w odprowadzaniu nagromadzonego wewnątrz zasilacza ciepła. Na fragmencie, który po zamontowaniu w obudowie dostępny jest z zewnątrz, umieszczono jeszcze wtyk zasilania oraz czerwony włącznik zasilania podświetlany diodą LED.

Zasilacz Gigabyte ODIN GT 800W ma cztery linie +12 V. Dwie pierwsze mogą dostarczyć po 18 A, a dwie pozostałe – po 25 A. Łącznie wartość natężenia dla wszystkich tych linii może wynieść maksymalnie 62 A. Linia +3,3 V może dostarczyć 30 A, a linia +5 V – trochę mniej, bo 28 A. Maksymalne obciążenie tych dwóch linii może wynieść 180 W. Dla linii +12 V obciążenie nie może być większe niż 744 W. Łącznie jednak obciążenie linii: +3,3 V, +5 V i +12 V, może wynosić maksymalnie 780 W. Gigabyte ODIN GT 800W otrzymał certyfikat 80 PLUS, co oznacza, że jego sprawność wynosi przynajmniej 80%.

Gigabyte ODIN GT 800W

Faktycznym producentem zasilacza jest tajwański Channel Well Tech. Oprócz kilku modeli produkowanych dla Gigabyte’a firma ta produkuje konstrukcje, które są sprzedawane pod marką Enermax. Wcześniej CWT skupiał się głównie na rynku OEM, zarówno tworząc produkty dla innych firm, jak i sprzedając niektóre rozwiązania pod własnym szyldem.

W środku „bogato” i dosyć ciasno – zupełnie inaczej niż w przypadku kilku ostatnio zaprezentowanych na naszych łamach zasilaczy. Radiatory to nie – jak mogłoby się wydawać – miedź, ale anodyzowane aluminium. Główne powierzchnie odprowadzające ciepło, na które składa się duża liczba małych żeberek, zostały „wyciągnięte” na wierzch, przez co znajdują się bardzo blisko dużego wentylatora.

Gigabyte ODIN GT 800W
Gigabyte ODIN GT 800W

Wielu Czytelników zauważyło zapewne, że w radiatorach znajdują się niewielkie kuleczki, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać śrubki. Śpieszymy z wyjaśnieniem: są to cztery diody, które rozświetlają wnętrze zasilacza na niebiesko, gdy jest uruchomiony. Ciekawe rozwiązanie dla osób lubiących tzw. modding. Czy przydatne? Trudno nam ocenić. Osoby, którym na samą informację o diodowym podświetleniu podskoczyło ciśnienie, pragniemy uspokoić: diody można wyłączyć. Odpowiednie „zaklęcie” przedstawiamy trochę później.

Gigabyte ODIN GT 800W
Najedź na obrazek kursorem, aby zmienić jego stan

W pudełku oprócz zasilacza znajdziemy krótką instrukcję, przewód zasilający, dwa rodzaje śrubek do montażu zasilacza w obudowie (wkręcanych za pomocą śrubokrętu oraz ręcznie) oraz płytę CD z elektroniczną wersją instrukcji i ciekawym oprogramowaniem. Zasilacz Gigabyte ODIN GT 800W objęty jest 24-miesięczną gwarancją, a jego cena wynosi 559 zł.

Gigabyte ODIN GT 800W
Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
andrewDM (2008.07.14, 08:51)
Ocena: 0

0%
Zasilacz OK, chociaż drogi. Ale ten dodatek do porażka, to jest prawie nie czytelne, ot taki kolejny zupełnie nie potrzeby bajer...
Switch (2008.07.14, 09:15)
Ocena: 0

0%
Napięcia stabilne jak skała do tego najbliższe ideałowi. Niezły
Nyczuś (2008.07.14, 09:21)
Ocena: 0

0%
No tak tylko troszeczkę zaniżone napięcia. Visual jest czytelny ;) . Ogólnie udany produkt zwłaszcza jak na gigabyte ;)
luke130 (2008.07.14, 09:54)
Ocena: 0

0%
'24-pinowa wtyczka ATX jest trochę inna niż w większości zasilaczy. Nie ma możliwości jej rozpinania, więc posiadacze płyt głównych z 20-pinowymi złączami są w gorszej sytuacji. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku jest zastosowanie specjalnej przejściówki.'
No tu się nie mogę zgodzić. zawsze można wystawić lewą część wtyku poza gniazdo. da radę. Już tak robiłem.
*Konto usunięte* (2008.07.14, 09:56)
Ocena: 0
Test zasilacza, o którego chciałem was prosić :)
Dzięki wam wiem, że właśnie jego kupię, tylko minus to ta cisza, a raczej jego głośność....
Amarantin (2008.07.14, 10:29)
Ocena: 0

0%
Materiałowe etui pochodzi od zasilaczy Enermax Liberty tak swoją drogą ;)
YanSi (2008.07.14, 10:33)
Ocena: 0

0%
Hmm.. oprogramowanie to mysle niezly bajer, ale wiekszosc pobawi sie i w zasadzie podczas pracy czy grania uzywac nie bedzie - przy takim obciazeniu procesora...

Jest jedna rzecz, ktora mi sie bardzo nie podoba - otwory na bocznych sciankach zasilacza. Przez to cieple powietrze z obudowy zassane do zasilacza i podgrzane dodatkowo przez sam zasilacz trafia z powrotem do obudowy. Wolalbym aby trafialo juz tylko na zewnatrz. Tak, wiem, dla zasilacza to dobrze... ale sporo osob instaluje w obudowach jedynie dodatkowe wiatraki wyciagajace - co przy takim zasilaczu moze zaburzac chlodzenie.
badman (2008.07.14, 10:34)
Ocena: 0

0%
'Oprócz kilku modeli produkowanych dla Gigabyte’a firma ta produkuje konstrukcje, które są sprzedawane pod marką Enermax' - tego nie wiedziałem, wiem natomiast, że CWT produkuje niektóre zasilacze Chiefteca i Corsaira :P
badman (2008.07.14, 10:35)
Ocena: 0

0%

Jest jedna rzecz, ktora mi sie bardzo nie podoba - otwory na bocznych sciankach zasilacza. Przez to cieple powietrze z obudowy zassane do zasilacza i podgrzane dodatkowo przez sam zasilacz trafia z powrotem do obudowy.


Dodatkowo powietrze wylatujące przez te otwory może wydawać nieprzyjemne dźwięki... w Taganach (chyba) też są takie otwory.
indexinfio (2008.07.14, 10:35)
Ocena: 0

0%
Zestaw testowy w zbyt małym stopniu obciąża zasilacz. Należałoby sprawdzić, jak się ten produkt sprawuje przy obciążeniu bliskiemu maksymalnemu dopuszczalnemu.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane