Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Sobota, 3 maja 2008, 14:04

Podsumowanie

Jeszcze niedawno firma Pentagram, podobnie jak Mode Com, określana była mianem producenta sprzętu średniej jakości. Głównie przez użytkowników, ale też osoby, które z konstrukcjami tego producenta nie miały nigdy nic wspólnego, tyle że sama nazwa budziła w nich obrzydzenie. Czy słusznie? Tego nie będziemy przesądzać. Ważne, że w ostatnim czasie Pentagram prezentuje coraz lepsze produkty. Można tutaj wspomnieć chociażby systemy chłodzenia procesorów, odtwarzacze multimedialne czy niektóre urządzenia sieciowe.

Pentagram Silent Force CAV-620-A12S to wyjątkowo ciekawa konstrukcja, którą po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw można z czystym sumieniem dodać do listy udanych produktów. Zasilacz podczas testów prezentował stabilne napięcia. Podczas silnego obciążenia zestawu, a co za tym idzie – samego zasilacza, dały się zauważyć niewielkie zmiany napięcia na linii +12 V. Jest to jednak normalna sytuacja, występująca we wszystkich zasilaczach. Zmiany te nie miały absolutnie żadnego wpływu na stabilność systemu. Do tego trzeba zaznaczyć, że zmierzone wartości były bardzo bliskie idealnym.

Wielka szkoda, że nie zdecydowano się na zastosowanie systemu odpinanych przewodów. Naszym zdaniem w zasilaczach aspirujących do wyższej półki technologia taka powinna być stosowana. Wszystkie przewody są giętkie i zostały poprowadzone w nylonowym oplocie. Na pochwałę zasługuje długość tych przewodów, która powinna wystarczyć nawet w dużych obudowach. Następny plus to duża liczba wtyczek typu molex. Niestety, gorzej jest w przypadku złączy SATA – są tylko cztery. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś ma dwa dyski i nagrywarkę DVD z interfejsem SATA, po czym postanawia kupić odtwarzacz płyt Blu-ray i już ma zajęte wszystkie dostępne wtyczki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie sześciu, lub nawet ośmiu (jak w serii Volcano firmy Mode Com). Również liczba i rodzaj wtyczek PCI-E zasługuje na lekką krytykę. Zasilacz ma dwie 6-pinowe wtyczki. Co prawda pozwala to zamontować w komputerze nawet dwie karty i uruchomić tryb SLI/CrossFire, jednak rodzaj i liczba wtyczek zmuszają nas do zastosowania słabszych kart, które do poprawnego działania wymagają tylko jednej 6-pinowej wtyczki PCI-E (dla każdej z kart). Ewentualnie można dodatkowo zakupić przejściówkę z wersji 6-pinowej na 8-pinową i wtedy skorzystać z „dobrodziejstw” najnowszych akceleratorów graficznych.

Żadnych zastrzeżeń nie mamy do wykonania zasilacza. Wszystkie elementy są dobrze ze sobą spasowane, a z urządzenia nie schodzi lakier ;-). Nawet w obudowach z tzw. oknem w bocznej ścianie Pentagram Silent Force CAV-620-A12S będzie się prezentował bardzo dobrze.

Zasilacz zaskoczył nas niesamowicie, jeśli chodzi o głośność. Generuje dźwięk o natężeniu 38,6 dB, czyli na poziomie najcichszego jak dotąd Yesico SilentCool SC560-AS12CF. To duże osiągnięcie i może mieć duże znaczenie dla kupującego. Tym bardziej że jest coraz więcej osób, które zwracają dużą uwagę także na ten element. By usłyszeć obracający się wentylator, należy praktycznie przyłożyć ucho do zamontowanego na nim grilla. Po zamontowaniu go w obudowie i postawieniu jej na podłodze prędzej usłyszymy terkot dysku, niż szum dochodzący z zasilacza.

Ostatnia już kwestia – cena. Model CAV-620-A12S z serii Silent Force został wyceniony na 269 zł. To bardzo dobra cena, plasująca zasilacz wśród najtańszych. Za trochę wyższą kwotę dostępne są konstrukcje z odpinanymi kablami, dwoma wtyczkami PCI-E (8-pinowe) czy sześcioma złączami SATA. Gdyby produkt firmy Pentagram wyceniony został przez producenta na około 20 zł mniej, byłby propozycją bezkonkurencyjną. W praktyce bez problemu można go znaleźć w sklepach internetowych za 240 złotych z groszami.

Po zwróceniu uwagi na wszystkie zalety i wady (niestety, są ;-)) postanowiliśmy przyznać zasilaczowi Pentagram Silent Force CAV-620-A12S redakcyjną rekomendację. Produkt ten polecamy ze względu na przystępną cenę w stosunku do możliwości, jakie oferuje, oraz niesamowicie niskie natężenie generowanego dźwięku, co powinno zadowolić wszystkie osoby pragnące maksymalnie wyciszyć swój komputer.

Rekomendacja
dla zasilacza Pentagram Silent Force CAV-620-A12S
Pentagram Silent Force CAV-620-A12S
Zalety
  • Potrójna linia +12 V
  • Oplot na wszystkich wiązkach kabli
  • Stabilne napięcia na wszystkich liniach zasilania
  • Duża liczba wtyczek molex
  • Długie wiązki przewodów
  • Praktycznie niesłyszalny podczas pracy
  • Cena
Wady
  • Trochę za mało wtyczek SATA
  • Brak 8-pinowej wtyczki PCI-E
Do testów dostarczył:Pentagram
Cena w dniu publikacji (z VAT):269 złotych
Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
swistak40 (2008.05.03, 14:12)
Ocena: 0

0%
Mocny i cichy, no a przede wszystkim stosunkowo tani!
danko89 (2008.05.03, 14:16)
Ocena: 0

0%
kolejny mocny i cichy zasilacz smilies/cool.gif dobra stroną jest cena która nie jest kosmiczna smilies/lol2.gif
Piter:) (2008.05.03, 14:17)
Ocena: 0

0%
ciekawe to golfowe smiglo smilies/szczerbaty.gif
zasilacz jak najbardziej ok!
sa slabsze odpowiedniki?
*Konto usunięte* (2008.05.03, 14:18)
Ocena: 0
Kurde już by siedział u mnie za cichość i oferowaną moc GDYBY NIE TE KABLE ;( Buuu....
Rj112666 (2008.05.03, 14:28)
Ocena: 0

0%
Zasilacz testowany był w obudowie?? Jeżeli na pająka, to testy głośności i temperatury zasilacza są nic nie warte.

Ani sprawności nie policzono, słabo.
ArcziR2D2 (2008.05.03, 14:33)
Ocena: 0

0%
jeszcze tylko odpinanych kabelków brakuje i byłoby miodzio smilies/smile.gif
krzywymax (2008.05.03, 14:53)
Ocena: 0

0%
Posiadam jeszcze taki zasilacz tylko z pierwszej serii 500W - Silent Force - i rzeczywiście przy obciążeniu wpada w wibracje i jest głośny...

Gdyby ten nowy model miał odpinane kable oraz jedno zasilanie grafiki w standardzie 8PIN to byłby bardzo dobry produkt - tak to taka "średnia półka" Bo po jakiego grzyba taki zasilacz, gdy nie uruchomimy tam 9800GTX2 smilies/wink.gif

smilies/wink.gif
sonio (2008.05.03, 14:53)
Ocena: 0

0%
kolejny a'la Chieftec - nawet nazwa podobna smilies/lol2.gif
Niech PClab zamówi w tej samej fabryce zasilacze-naklei naklejkę i będzie nowy producent smilies/devil.gif
Flimi01 (2008.05.03, 15:08)
Ocena: 0

0%
Fajny nawet ten zasilacz, ale szkoda, że nie ma odpinanych kabli. A co do testu, to chyba lepiej by było jakby takie mocne zasilacze były testowane na dwóch HD2900XT W CF, wtedy by się trochę namęczyły smilies/wink.gif
SwordOfUltimate (2008.05.03, 15:22)
Ocena: 0

0%
gdzie można dostać taki wentylator?
chętnie kupię
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane