artykuły

AMD 780G kontra GeForce 8200 i Intel G35 — test 10 płyt głównych ze zintegrowanym układem graficznym

Płyty do tanich komputerów

110
12 maja 2008, 10:24 Michał Reinholz

Testy – Hybrid CrossFire

Jednym ze sztandarowych haseł AMD w walce o rynek jest Hybrid CrossFire. Do złącza PCI-E x16 wkładamy specjalnie do tego przeznaczoną kartę graficzną. Monitor pozostaje podłączony do wyjścia na płycie głównej. W zakładce w sterownikach karty uzyskujemy możliwość włączenia odpowiedniego trybu pracy.

Publikowane tu i ówdzie wyniki testów potwierdzają rzeczywiście duży wzrost wydajności komputera działającego w tym trybie. My postanowiliśmy sprawdzić to rozwiązanie w zestawieniu z bardziej wymagającymi przeciwnikami. Do testów wydajności grafiki zintegrowanej i testów HCF dorzuciliśmy dwa następne, przeprowadzone na samej karcie graficznej, przy wyłączonym układzie w chipsecie, i na tej samej karcie zainstalowanej w platformie Intela (płyta ASUS P5E-VM HDMI).

Początkowy entuzjazm szybko gaśnie po porównaniu wyników. Okazuje się, że w rzeczywistości Hybrid CrossFire nie góruje znacznie nad systemem z samą kartą graficzną, a czasem wręcz mu ustępuje. Wystarczy zastosować odrobinę droższą kartę, by wzrost wydajności uzyskany dzięki HCF stał się marginalny. Równie ciekawe są wyniki uzyskane przez obie platformy używające wyłącznie kart Radeon HD 3450 – w przypadku Intela i AMD niemal identyczne.

21