artykuły

AMD 780G kontra GeForce 8200 i Intel G35 — test 10 płyt głównych ze zintegrowanym układem graficznym

Płyty do tanich komputerów

110
12 maja 2008, 10:24 Michał Reinholz

AMD 780G – nowy układ AMD

Przed rokiem firma AMD dzięki chipsetowi 690G wywalczyła prymat na rynku rozwiązań zintegrowanych. Obecnie firma zaprezentowała następcę tamtego układu, wyposażonego we wszelkie nowinki, jakie pojawiły się w ostatnim czasie, i w pełni obsługującego najnowsze procesory firmy, czyli serię Phenom.

AMD 780G, bo taką właśnie nazwę nadano nowemu układowi, pozwoli swojemu producentowi zdobyć jeszcze większą przewagę nad konkurencją, niż „690” rok temu. Chipset oferuje obsługę magistrali PCI-E 2.0 i pamięci DDR2 1066 MHz oraz szybsze łącze procesora (HT 3.0).


AMD 780G – funkcje układu

To wszystko to jednak zaledwie preludium do tego, co oferuje zintegrowany w nim układ graficzny – Radeon HD 3200. Obsługa DirectX 10, dekodowanie materiału wideo w popularnych formatach: MPEG-2, VC-1 i H.264, obsługa nowego złącza Display Port (także HDMI i DVI) – to pozwala po raz pierwszy w historii zbudować w pełni funkcjonalny komputer bez użycia dodatkowej karty graficznej.

Bardzo eksponowaną funkcją chipsetu jest możliwość działania w trybie Hybrid CrossFire. Polega on na tym, że karty graficzne przeznaczone do złącza PCI-E x16 mogą współpracować przy obróbce grafiki 3D z układem zintegrowanym w chipsecie. Według ATI ma to umożliwić osiągnięcie wydajności karty kosztującej około 150 euro dzięki chipsetowi i karcie za 50 euro. Oczywiście sprawdzimy w praktyce zarówno poprawność działania tego rozwiązania, jak i wyżej przytoczonej koncepcji mającej uzasadnić jego stosowanie.

W chipsecie zastosowano także nowy mostek północny – AMD SB700. Najważniejszą jego cechą jest zwiększenie liczby obsługiwanych napędów SATA do 6, a złączy USB – do 12 (12 USB 2.0 i dodatkowo 2 starsze 1.1). Chipset obsługuje macierze RAID 0, 1, 10 oraz funkcję HyperFlash, mającą, przynajmniej w teorii, przyspieszyć ładowanie systemu.


AMD SB700 – funkcje układu

Trzeba przyznać, że na papierze możliwości chipsetu prezentują się naprawdę imponująco. Do tego należy doliczyć wyjątkową energooszczędność. Miejmy nadzieję, że testy potwierdzą obietnice składane przez AMD.

W naszym teście pojawiła się także płyta z tajemniczym chipsetem AMD 740G. Płyta trafiła do redakcji, została przetestowana i oceniona, ale kiedy poprosiliśmy o materiały na temat jej układów, okazało się, że według AMD „740” nie istnieje. Dopiero po wyjaśnieniu otrzymaliśmy informację, że 740G to tak naprawdę połączenie mostka północnego AMD 690G z mostkiem południowym AMD SB600. Oznacza to, że dotychczasowy produkt sztandarowy firmy został przesunięty na do segmentu rozwiązań najtańszych.

2