artykuły

Assassin's Creed — i ty możesz zostać asasynem

129 20 kwietnia 2008, 14:18 Sebastian Krzeczkowski
Czy marzyłeś kiedyś o tym, by zostać zabójcą? Ale nie takim łysym, napakowanym gościem z kodem kreskowym na karku, który eksterminuje każdego, kto stanie mu na drodze. Zabójcą, który jest w stanie niepostrzeżenie podejść do przyszłej ofiary na tyle blisko, by ta poczuła oddech przeznaczenia na swojej skórze i w bezruchu oczekiwała, aż zimna stal przeszyje jej ciało niczym nóż masło. Zabójcą, który każde zadanie stawia wyżej niż swoje życie, traktując je jako wyznanie pełnego oddania i bezgranicznej wiary. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to już teraz masz możliwość sprawdzenia się w tej nietypowej profesji. Na szczęście tylko w świecie wirtualnym.

Spis treści

Dwa dni temu swoją premierę w Polsce miała gra Assassin's Creed. To gra akcji, na którą czekały rzesze użytkowników komputerów. Pierwsze informacje powiązane z produkcją zaprezentowane zostały podczas Tokyo Game Show 2005, kiedy to odwiedzający mogli obejrzeć zapowiedź Project Assassins. Oficjalnie grę (już pod obecnym tytułem) przedstawiono na targach E3 2006. Od tamtego czasu wielu graczy ze zniecierpliwieniem oczekiwało nowych informacji związanych z Assassin's Creed. Minęły ponad dwa lata od tego wydarzenia i oto jest. Piękny, pachnący i zabójczy – niczym butelka denaturatu wypita na czczo.

Twórcą Assassin's Creed jest studio Ubisoft, a konkretnie kanadyjski oddział mieszczący się w Montrealu i zespół pracujący pod przewodnictwem uroczej Jade Raymond. Ubisoft Montreal jest odpowiedzialne m.in. za serię Splinter Cell czy Rainbow Six. Jednak najważniejszym osiągnięciem jest wskrzeszenie serii Prince of Persia, skazanej na zapomnienie po całkowicie nieudanym Prince of Persia 3D. Doświadczenie zdobyte podczas tworzenia kolejnych odsłon przygód księcia z Bliskiego Wschodu wykorzystano w należyty sposób. Assassin's Creed aż kipi od elementów występujących w Prince of Persia, jednak w zdecydowanie bardziej zaawansowanej formie. Ale po kolei...

Assassin's Creed

Rys historyczny

Jest rok 1191. Trwa III wyprawa krzyżowa i wieloletnie oblężenie Akki. Król Ryszard I Lwie Serce myśli o zdobyciu Jerozolimy. Wszystko w imię szerzenia chrześcijaństwa i dla przypodobania się papieżowi. Armii krzyżowców na drodze staje sułtan Saladyn ze swoimi Saracenami. Jakby tego było mało, w ukryciu działa zakon templariuszy (Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona), który poszukuje w okolicach Jerozolimy tajemniczego skarbu (być może Świętego Graala), dzięki któremu będzie mógł wpływać na rozwój wydarzeń na świecie.

Fabuła

Wcielamy się w postać Altaira, członka zakonu asasynów – "rzemieślników" znających 101 sposobów na pozbawienie człowieka życia. Altair jest w trakcie wykonywania bardzo ważnej misji, kiedy to na jego drodze staje kilku templariuszy. Przez swoją arogancję doprowadza do nieszczęścia. Zadanie kończy się niepowodzeniem, jeden z towarzyszy ginie, a drugi jest ciężko ranny. Taki obrót sprawy nie mógł zakończyć się bez konsekwencji. Al Mualim – mistrz skrytobójców i przywódca fortecy Masyaf – decyduje o zdegradowaniu Altaira do stopnia początkującego zabójcy, odbierając mu przy tym wszystkie bronie i specjalne zdolności. Żeby nasz bohater nie zapomniał o swoim uczynku i nauczył się bezgranicznego posłuszeństwa, otrzymuje od swojego mentora specjalny prezent: chłodne stalowe ostrze prosto w podbrzusze. Aby odzyskać honor i szacunek czołowego asasyna, Altair musi zlikwidować szereg celów rozsianych po całej Ziemi Świętej. Niby nic prostszego... a jednak.

Assassin's Creed

I po tym pięknym wprowadzeniu w historię naszego bohatera, a właściwie nawet chwilę wcześniej, twórcy gry serwują nam niemałą "niespodziewajkę". Sytuację, która zdecydowanie zmienia sposób patrzenia i odbierania otaczającego nas świata. Wywraca do góry nogami życiorys bohatera i tłamsi jego ego. Nie będziemy tutaj wdawać się w szczegóły, by nie psuć niespodzianki. Powiemy jedynie, że ludzie z Ubisoftu nie upadli na głowę i nie zdradzają zakończenia po pięciu minutach obcowania z tytułem. Wplecione we wstęp wydarzenie mimo wszystko ma duży wpływ na całość historii i sposób przedstawiania następujących po sobie wydarzeń. "Żadne krzyki nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne" – J. Kaczyński.

Strona:
bartoszmilewskiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bartoszmilewski2008.04.20, 14:23
Chyba za stary juz jestem bo nie bawią mnie takie gierki smilies/wink.gif
bagiennyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bagienny2008.04.20, 14:33
No nie wiem, coś w tym jest dziwnego.
assassin = zabójca
ale
asasyn = hashshashin
Jakieś to pokręcone z tym asasynem smilies/tongue.gif
GemiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gemi2008.04.20, 14:36
Z ta 10 to dobry żart ;> Ok gra jest dobra ciekawa innowacyjna itp., ale nie popadajmy w paranoje, tyle błędów co ona ma można by obdzielić nie jedna gierkę, a do tego ona jest zwyczajnie nudna...

Rozumiem, że na PC brakuje tego typu gierek, ale to nie powód by zaraz dawać jej 10 :A
brzozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
brzoza2008.04.20, 14:36
z historia trzeba sie troche zapoznac i wiedziec ze byl klan asasynow ;p
bagiennyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bagienny2008.04.20, 14:39
Podpis pod pierwszym zrzutem prosto z sjp.pwn.pl smilies/bigsmile.gif
xadiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xadi2008.04.20, 14:40
O nie smilies/shocked.gif pełna lokalizacja smilies/sad.gif . Mogli się pokusić tylko o kinową smilies/kwasny.gif .
Ech te wymagania... Jest różnica w grafice pomiędzy PC z DX10 i full detalami, a PS3 i FHD? Bo do takiej giery bardziej opłaca się kupić PS3, niż wypasiony komp za 4000-5000 zł smilies/wink.gif , jeżeli nie ma zbytniej różnicy w jakości grafiki smilies/smile.gif .

Acha, byłbym zapomniał. Świetna recka smilies/thumbup.gif .
*Konto usunięte*2008.04.20, 14:41
CYTAT(Gemi @ 20 Kwiecień 2008, 13:36) <{POST_SNAPBACK}>
Z ta 10 to dobry żart ;> Ok gra jest dobra ciekawa innowacyjna itp., ale nie popadajmy w paranoje, tyle błędów co ona ma można by obdzielić nie jedna gierkę, a do tego ona jest zwyczajnie nudna...

Rozumiem, że na PC brakuje tego typu gierek, ale to nie powód by zaraz dawać jej 10 :A


Nudna może dla Ciebie. Nie każdy ma taki sam gust. Jeden pogra 10 min i usunie a drugi (w tym ja - będzie grał non stop nie odrywając oczu od monitora). Gra nie jest nudna, wypadałoby napisać, że dla Ciebie jest nudna.

AC to dla mnie miód a info o następnych częściach bardzo mi się spodobało smilies/bigsmile.gif

Bardzo dobra recka smilies/thumbup.gif
SqubiiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Squbii2008.04.20, 14:47
Wersja na PS3 musi mieć patcha ściągniętego, bo inaczej albo się nie uruchamia, albo tnie. To samo tyczy się softu - musi być najmniej 2.1 - inaczej zwis konsoli murowany - z doświadczenia mówię smilies/wink.gif . Generalnie wersja na PS3 jest do skopana. Na X360 nie było tyle problemów. Jedno co zauważyłem to niska rozdziałka tekstur - w wersji PC wygląda to znaczie lepiej.


P. S. Gdyby się kto pytał to miałem obie konsole podpięte koło siebie do identycznych TV smilies/krzywy.gif , zatem nie mam na celu rozpętanie małej wojenki pomiędzy userami PS3 i X360...

P. S. Drogo z ceną - w MM w Bydgoszczy jest teraz za 69.90.

Pozdro
max-bitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
max-bit2008.04.20, 14:48
Hmm wymagania to se ma smilies/smile.gif
GarciaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Garcia2008.04.20, 14:51
Szkoda ,że słabego kompa mam ;(


ah


smilies/mad2.gif
Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.
1