artykuły

GeForce 9800 GX2, nForce 790i Ultra i architektura ESA - komputer zapaleńca według NVIDII

222 18 marca 2008, 15:00 Paweł Pilarczyk
W 2003 roku firma Intel zaprezentowała platformę mobilną Centrino. Takim mianem można było nazwać notebooka z procesorem Intela, chipsetem Intela i modułem WiFi Intela. Dziś, po pięciu latach, dobrze wiemy, że platforma Centrino odniosła ogromny sukces. Śladem Intela podążają więc kolejni producenci. AMD w listopadzie ubiegłego roku wprowadziła platformę Spider (obejmuje procesor AMD, płytę główną z chipsetem AMD i kartę graficzną ATI Radeon). NVIDIA zaś zaproponowała nie tyle platformę, ile architekturę ESA - Enthusiast System Architecture. ESA to architektura otwarta, czyli nie ogranicza się tylko do produktów NVIDII. Jak sama nazwa wskazje, jest kierowana do entuzjastów komputerów. Prezentujemy pierwsze testy kompletnej platformy spełniającej wymagania ESA, w skład której wchodzą - między innymi - karta graficzna GeForce 9800 GX2, płyta główna z chipsetem nForce 790i Ultra, system chłodzenia wodnego, specjalna obudowa i odpowiedni zasilacz. Zapraszamy dalej.

Spis treści

Architektura ESA została stworzona w celu scalenia wielu dotąd niezależnych modułów, kontrolowanych przez wiele różnych aplikacji. Dotąd pracę procesora monitorowaliśmy programami typu CPU-Z, CoreTemp, SiSoftware Sandra czy EVEREST; pracę płyty głównej narzędziami dostarczanymi przez jej producenta (Gigabyte EasyTune, ASUS PC Probe etc.), karty graficznej z poziomu jej sterowników lub poprzez aplikacje PowerStrip, RivaTuner, GPU-Z i tym podobne. Obudowy, systemy chłodzenia i zasilacze pozostawały raczej poza kontrolą; płyta główna monitorowała jedynie szybkość zainstalowanych w nich wentylatorów. Padł zatem pomysł, by kontrolę nad wszystkimi tymi komponentami ustandaryzować i wymienione wyżej aplikacje zastąpić jedną. Tak też powstała architektura ESA.

Architektura ESA jest standardem teoretycznie otwartym dla każdego. Teoretycznie, bo jej sercem jest na chwilę obecną płyta główna z chipsetem NVIDIA nForce 680, 780 lub 790. To do płyty głównej dostarczone jest specjalizowane oprogramowanie (NVIDIA System Monitor i NVIDIA Control Panel), z poziomu którego można monitorować i kontrolować pracę wszystkich kluczowych komponentów komputera. Nic nie stoi na przeszkodzie, by inni producenci chipsetów czy płyt głównych zaimplementowali ESA. Kwestia tylko tego, czy standard się przyjmie.

Aby komponent komputera był zgodny z ESA, musi uzyskać certyfikat i spełniać pewne założenia. Oznacza to w większości przypadków konieczność implementacji odpowiedniego kontrolera (układu scalonego). Komponent musi zostać ponadto wyposażony w interfejs USB, najczęściej w postaci kabelka wpinanego w płytę główną (w wewnętrzne gniazdo USB). To właśnie za pośrednictwem interfejsu USB następuje komunikacja komponentu z płytą główną. Urządzenie przekazuje informacje o parametrach swojej pracy, a także umożliwia ich regulację. Przykładowo, zasilacz może przesyłać dane na temat prędkości obrotowej zainstalowanego w nim wentylatora z możliwością regulacji tego parametru. Dodatkowo przesyłana może być informacja o napięciach zasilających czy aktualnych natężeniach prądu na liniach zasilacza.

Komputerowy entuzjasta i jego maszyna z trzema GeForce 8800 Ultra ;-)

System chłodzenia wodnego może przekazywać dane na temat ilości wody w zbiorniku, temperatury wody czy o stanie pracy pompy wodnej lub wentylatora na chłodnicy.

Architektura ESA została przemyślana w taki sposób, by kontrolować pracę płyty głównej (która zresztą stanowi centrum dowodzenia nad pozostałymi komponentami), karty graficznej, procesora, pamięci RAM, zasilacza, obudowy czy systemów chłodzenia (wodnego także). Aby urządzenie otrzymało certyfikat zgodności z ESA, musi spełniać określone warunki i przejść szereg testów przeprowadzanych przez laboratorium tajwańskiej organizacji Allion.

Dziś zaprezentujemy kompletną platformę zgodną z ESA. Ale to nie koniec dzisiejszych ciekawostek.

Dziś bowiem debiutuje nowa, dwuprocesorowa karta graficzna NVIDII - GeForce 9800 GX2, o której większość naszych czytelników zapewne nie raz słyszała. Poddaliśmy testom taką kartę i w tym artykule zaprezentujemy Wam pierwsze testy.

 

Swoja premierę ma także nowy chipset NVIDIA nForce 790i, w odmianach Ultra i SLI, następca niezbyt popularnego nForce 780i SLI. NVIDIA określa płyty główne z chipsetem nForce 790i jako najszybsze, najbardziej rozbudowane i najbardziej podatne na podkręcanie płyty główne pod procesory Intela.

 


To tyle tytułem krótkiego wstępu. Przyjrzyjmy się dzisiejszym debiutantom, a także komponentom naszej platformy ESA z bliska.

Strona:
bazylorakisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bazylorakis2008.03.18, 15:03
Ehh... znowu kotlet smilies/mad.gif (Nie chodzi mi o sam test tylko o GX2)
rzyczliwyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rzyczliwy2008.03.18, 15:09
Jak dla mnie sliczna karta i plyta glowna, prawie tak sliczna jak obudowa. A co do wynikow to zgodnie z prognozami i tradycyjnie raz lepszy raz gorszy niz radeon. Zreszta czy to az takie wazne? Ten sprzet udzwignie wszystko.
TheDriverZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TheDriver2008.03.18, 15:16
Nie no PCLab znowu wymiata. Pierwsi, uważam, że Nvidia się nie postarała.
dapeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dape2008.03.18, 15:18

Noo zdecydowanie nie jest to rewelacja na miare 8800GT. Poczekamy, zobaczymy co nV jeszcze wypuści, bo imo GX2 nie jest jakimś szczególnym wymiataczem - napewno spodziewałem się lepszych rezultatów.
Radek0909Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Radek09092008.03.18, 15:18
O jak fajnie... smilies/szczerbaty.gif Oby w przyszłości arty pojawiały się tak często...

No to czytamy!


EDIT:
Może jakiś Moderator mógłby mi wyjaśnić, czemu od miesiąca mam wyświetlone "Ostrzeżenie 0%"? Z góry dziękuję smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2008.03.18, 15:20
Wątpiłem w Nvidie. Mówiłem że 9800GX2 będzie syfem i pomyłką. Mówiłem że ATI jest pod względem 2. rdzeniowych kart lepsze. Przyznaje się że zgrzeszyłem tymi słowami. Nvidia jak zwykle nie zawiodła i dała nam produkt który gniecie wszystko inne. Ludzie nie mówcie że ta karta to syf bo chyba próbujecie oszukać samych siebie. Zobaczcie wyniki w 1920x1200 i 2560x1920 i zamilczcie. Niestety aby wykorzystać moc tej karty trzeba mieć najnowsze dziecko Intela lub AMD Phenom a sądze że nie ma na rynku obecnie procka który by nie spowalniał GX2. Ja padam na kolana i błagam Nvidie o przebaczenie. Kolejny raz pokazała że nigdy nie można jej skreślać. Nvidia my love
*Konto usunięte*2008.03.18, 15:22
Mam nadzieję że przy testach [GeForce 9800 GX2]x2 nie zabraknie [3870X2]x2 i 3870x4 czyli bitwa platform się szykuje.
Prosiłbym też o porównanie cenowo platform ESA Vs Spider.
jackass123Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jackass1232008.03.18, 15:23
moze i kotlet ale jaki szybki kotlet smilies/smile.gif i w dodatku nawet sie nie grzeje pobiera mniej pradu od 3870x2 wiec cena na allegro wydaje mi sie uzasadniona smilies/thumbup.gif smilies/smile.gif
GilasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gilas2008.03.18, 15:31
Teraz czekam na odpowiedź tych wszystkich sceptyków którzy twierdzili, że ATI ze swoim X2 pozamiata GX-2 aż miło...
KrisstoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krissto2008.03.18, 15:33
ciekawe kiedy płyta z układem nForce 790i Ultra lub Sli wejdzie na sklepowe półki:D
Zaloguj się, by móc komentować
1