artykuły

NaturalPoint TrackIR 4:PRO - graj z głową

41
10 lutego 2008, 13:46 Sebastian Krzeczkowski
Od wielu lat producenci sprzętu komputerowego prześcigają się w pomysłach na jeszcze większe uatrakcyjnienie wirtualnej rozgrywki. Na rynku dostępna jest szeroka gama myszek komputerowych o najdziwniejszych kształtach, zróżnicowanej liczbie przycisków czy obudowach, do stworzenia których wykorzystano nietypowe materiały. A także klawiatur o wysokim lub niskim skoku klawiszy i kierownic pokrytych skórą o stopniu obrotu nierzadko zbliżającym się do 1000 jednostek. Zagorzali gracze znajdą także specjalnie wyprofilowane pady czy kontrolery sterujące przepustnicą w samolocie lub innymi elementami awioniki. Jednakże mimo tego ogromu urządzeń graczom ciągle czegoś brakowało. Nieskrępowanych ruchów przy rozglądaniu się, wolności, niezależnego patrzenia w jednym kierunku i biegnięcia w innym bez konieczności wciskania "nastu" klawiszy jednocześnie. Stąd właśnie pomysł na śledzenie ruchów ciała gracza podczas rozgrywek.

Spis treści

Wielu z czytelników nie raz, nie dwa miało okazję zagrać w symulator lotniczy czy rajdowy. Po pierwszych godzinach spędzonych przy tytule, gdy to przyzwyczajaliśmy się do sposobu sterowania maszyną, zdobywaliśmy doświadczenie w jej prowadzeniu czy też poznawaliśmy rajdowe trasy, przychodził moment, kiedy to chcieliśmy pójść o krok dalej, postawić wyżej poprzeczkę i odkryć coś nowego. Nie wystarczało nam już hipnotyzujące przejeżdżanie toru wyścigowego tą samą linią, latanie Boeingiem 747 na trasach, które znaliśmy na pamięć czy szybka eksterminacja przeciwnika rakietą AIM-9 Sidewinder wystrzeloną z naszego F-22 Raptor. Przyszła kolej na chęć oglądnięcia w całości trasy, pilnowania w lusterkach jadącego za nami przeciwnika, by ten nas nie wyprzedził na najbliższym dohamowaniu, czy też uważnego przeczesywania nieba w poszukiwaniu kolejnego wrogiego myśliwca, który próbuje nas zestrzelić od tyłu. Oczywiście najnowsze symulatory umożliwiają rozglądanie się praktycznie we wszystkie strony poprzez wciskanie konkretnych klawiszy lub poruszanie myszką. Tylko jak to robić szybko i precyzyjnie podczas podniebnych potyczek czy walki na ciasnych torach ulicznych? Dla takich właśnie ekstremalnych momentów przed monitorami przeniesiono na grunt komputerów technologię rozpoznawania ruchu ciała, a konkretnie naszej głowy.

Jedną z bardziej znanych firm, które zajmują się tymże zagadnieniem jest amerykańskie przedsiębiorstwo NaturalPoint, powstałe w 1997 roku w amerykańskim stanie Oregon. Początkowo firma skupiała się nad badaniami dotyczącymi śledzenia ruchu ludzkiego oka. Bardzo ciekawe są też przyczyny powstania tej firmy (początkowo nazywała się Eye Control Technologies). Otóż kuzyn jednego z współzałożycieli, Jima Richardsona, doznał poważnego wypadku, w wyniku którego nie był w stanie komunikować się z innymi osobami w żaden normalny sposób. Mógł jedynie poruszać oczami. Wtedy też Jim postanowił porzucić studia na Berkeley i wraz z Birchem Zimmerem założyli firmę, której celem było poszukiwanie alternatywnych metod komunikacji dla osób niepełnosprawnych. Pierwszym produktem, który pozwolił im rozwinąć skrzydła był ION E. Krokiem milowym dla firmy było jednak stworzenie systemu rozpoznawania ruchów głowy wykorzystywanego w symulacjach lotniczych - pierwsze wcielenie TrackIR-a.

Od tego wydarzenia minęło trochę czasu, a urządzenie przechodziło kolejne etapy udoskonaleń. Poniżej prezentujemy tabelkę ilustrującą możliwości kolejnych odsłon TrackIR-a (bez najnowszej) pod względem szybkości przetwarzania obrazu, rozdzielczości oraz oczywiście ceny (w dolarach amerykańskich).

NaturalPoint TrackIR 4: PRO

NaturalPoint TrackIR 4:PRO

TrackIR 4:PRO dotarł do nas w średnich rozmiarów opakowaniu (w porównaniu do przykładowo tych z płytami głównymi czy kartami graficznymi). Przez przezroczysty plastik doskonale widoczny jest główny moduł odpowiedzialny za odbieranie zmian położenia czujników oraz obróbkę tych danych. Na umieszczonej wewnątrz tekturowej wkładce, która została utrzymana w błękitno-pomarańczowym kolorze, znajdziemy podstawowe informacje o zastosowaniu produktu i kilka danych odnośnie tytułów w pełni współpracujących z urządzeniem.

NaturalPoint TrackIR 4: PRO

Wewnątrz opakowania, oprócz wspomnianego już głównego modułu TrackIR 4:PRO, znajdziemy także specjalny klip na słuchawki z trzema diodami LED, element montowany na czapeczkę z trzema odblaskowymi powierzchniami, poradnik szybkiego startu w formie papierowej i elektronicznej oraz oprogramowanie sterujące na płycie CD. Dodatkowo producent dostarczył nam firmową czapeczkę, którą chętni muszą jednak nabyć oddzielnie. Dzięki temu odpadło nam grzebanie w szafach w poszukiwaniu takowej, będącej w stanie pozwalającym na użytkowanie.

NaturalPoint TrackIR 4: PRO

Czym tak naprawdę jest to urządzenie? TrackIR w założeniu ma pozwolić graczom na przeniesienie dowolnych ruchów ich głowy ze świata rzeczywistego na identyczne reakcje w świecie wirtualnym. Wszystko oczywiście przy pomocy odpowiedniego oprogramowania i urządzeń, których funkcjonowanie tylko z początku wydaje się skomplikowane. Dzięki temu zyskujemy możliwość rozglądania się w grze bez wciskania jakichkolwiek klawiszy, a opierając się jedynie na ruchach naszej głowy. TrackIR jest w tym względzie zupełnie niezależny od wszystkich innych kontrolerów, bez względu na to, czy jest to myszka, klawiatura, kierownica czy pad.

NaturalPoint TrackIR 4: PRO

Poprawne funkcjonowanie TrackIR-a opiera się na wykorzystaniu technologii IrDA. Urządzenie rzuca wiązkę światła w paśmie podczerwonym, które odbijane jest w refleksyjnych elementach zamontowanych na plastikowym pałąku, umieszczanym na przykład na czapeczce. Całość jest potem obrabiana i tłumaczona na odpowiednie zachowania na ekranie. W przypadku klipa montowanego do słuchawek moduł pełni tutaj rolę jedynie odbiornika, ponieważ wiązka przesyłana jest bezpośrednio z umieszczonych na klipie diod LED.

NaturalPoint TrackIR 4: PRO

Powyższe opisowe informacje uzupełnijmy jeszcze danymi dostarczanymi przez producenta. TrackIR 4:PRO charakteryzuje się:

 • szerokim polem widzenia (46 stopni),
 • odświeżaniem na poziomie 120 klatek na sekundę,
 • niezakłóconą pracą wraz z klawiaturą, myszką czy innymi kontrolerami,
 • niewielkimi rozmiarami,
 • precyzyjnym i płynnym ruchem podczas rozglądania się w grze.

Jak można wywnioskować z nazwy, testowane przez nas urządzenie to już czwarta jego odsłona. W porównaniu do poprzedniej, trzeciej wersji poszerzono pole widzenia i działania modułu IrDA, przyspieszono czas reakcji na ruch o 25% oraz zwiększono ilość płaszczyzn, w których rozpoznawany jest ruch naszego ciała. O ile TrackIR 3 (wersja podstawowa, w późniejszym okresie dołączono specjalny pałąk) pozwalał jedynie na patrzenie w górę/dół oraz w lewo/prawo (2DOF - Two Degrees of Freedom), o tyle w specyfikacji TrackIR 4:PRO znajdziemy informację mówiącą już o 6DOF. Spytacie jak to możliwe? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

 • Yaw - przekręcanie głowy w lewo lub prawo.
 • Pitch - spojrzenie w górę lub w dół.
 • Roll - pochylanie głowy w lewo lub prawo.
 • X - przesunięcie całej głowy wraz z ciałem w lewo lub w prawo.
 • Y - przesunięcie całej głowy wraz z ciałem w górę lub w dół.
 • Z - przybliżenie się lub oddalenie od czujnika.

Krótką prezentację jak to wygląda w praktyce można zobaczyć na stronie producenta.

NaturalPoint TrackIR 4: PRO

Z części opisowej należy jeszcze dodać, że moduł nadawczo-odbiorczy wyposażony został w dwie diody LED, które poprzez podświetlenie odpowiednim kolorem informują o konkretnym stanie urządzenia. Dolna może świecić jedynie na niebiesko, natomiast górna dysponuje podświetleniem w kolorze zielonym, pomarańczowym i czerwonym. Poniżej prezentujemy listę dostępnych opcji świecenia diod LED wraz z opisem statusu urządzenia.

 • Brak podświetlenia - nie wykryto powierzchni refleksyjnej lub diod LED.
 • Zielone podświetlenie - wykryto powierzchnię refleksyjną lub diody LED.
 • Pomarańczonwe podświetlenie - wykryto powierzchnię refleksyjną i zatrzymano działanie urządzenia.
 • Czerwone podświetlenie - nie wykryto powierzchni refleksyjnej i zatrzymano działanie urządzenia.
 • Niebieska dioda wyłączona - nie działa żadna gra wspierająca system TrackIR.
 • Niebieska dioda włączona - działa gra wspierająca system TrackIR.
NaturalPoint TrackIR 4: PRO
Strona:
DaszekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Daszek2008.02.10, 13:58
Ciekawa zabawka, ale po co to komu smilies/tongue.gif
rz3zn!kZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rz3zn!k2008.02.10, 14:04
Jak na moje to cena odstraszać na pewno będzie smilies/Up_to_something.gif
Teraz ide na boisko, później przeczytam ;D
Piter:)Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Piter:)2008.02.10, 14:16
imo w fpsach to sie nie sprawdzi smilies/smile.gif
markoooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
markooo2008.02.10, 14:16
Jak wygląda sprawa przesuwania głowy a trzymania oczu na monitorze - czy jest to męczące ?
Chyba przy takim rozwiązaniu niewielki ruch głową powoduje większe ruchy na monitorze -
nie połamał się nikt przechodząc przez drzwi ? smilies/lol2.gif
kubexxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kubexx2008.02.10, 14:17
Ciekawie by było grać na tym zakrzywionym monitorze od Alien coś tam ( dobrze myśle smilies/scratchhead.gif) i postawić na tym 3 odbiorniki żeby można było za siebie prawie luknąć. Ale to by było drogie no i oczywiście koszty
iXmerofZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iXmerof2008.02.10, 14:22
Pieknee, ja to chce smilies/smile.gif
wikktorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wikktor2008.02.10, 14:24
Fajne... smilies/bigsmile.gif jeszcze monitorki w okularach i... smilies/bigsmile.gif
TrinonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Trinon2008.02.10, 14:26
O w morde. Fajne to. Można prosić o jakieś linki do takiego rozwiązania ze swojej kamerki internetowej?

Pozdrawiam.
RunelordZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiRunelord2008.02.10, 14:27
CYTAT(markooo @ 10 Luty 2008, 14:16) <{POST_SNAPBACK}>
Jak wygląda sprawa przesuwania głowy a trzymania oczu na monitorze - czy jest to męczące ?
Chyba przy takim rozwiązaniu niewielki ruch głową powoduje większe ruchy na monitorze -

Po kilku godzinach grania nie czułem żadnego zmęczenia. Oczywiście czułość (czyt. skalowanie przesunięcia na ekranie względem ruchu naszej głowy) jest w pełni regulowana w poziomie sterowników.
CYTAT(markooo @ 10 Luty 2008, 14:16) <{POST_SNAPBACK}>
nie połamał się nikt przechodząc przez drzwi ? smilies/lol2.gif

smilies/question.gif
szczupak90Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szczupak902008.02.10, 14:39
Zabawka rodem z Jeamsa Bonda. Jak dla mnie zbędny bajer.

PS W flight simulator da się grać na klawiaturze?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1