Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Michal Reinholz, Poniedziałek, 26 listopada 2007, 13:10

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy firma AMD – mimo iż wcześniej pozycja tej firmy wydawała się niezagrożona, a jej procesory królowały w rankingach wydajności – niemal przestała się liczyć, przynajmniej wśród entuzjastów pecetów. Winny całej sytuacji jest układ Core 2 Duo Intela, nie dość, że niesamowicie wydajny, to jeszcze niewiarygodnie podatny na podkręcanie. Cóż z tego, że porównując zegar w zegar procesory AMD wcale nie wypadają źle, jeśli każdy z tanich procesorów Intela można bez kłopotu przetaktować o kilkadziesiąt procent, z czego wiele osób korzysta.

Niemniej nie wszyscy chcą bawić się w overclocking. AMD ma szansę na rywalizację głównie dzięki atrakcyjnej cenie swoich procesorów. Tu jednak pojawia się kolejny problem – w czym taki procesor umieścić? Co tu dużo mówić, płyty pod Athlony coraz rzadziej pojawiają się w testach. Przyczyn jest kilka – po pierwsze mniejsza dynamika ich rozwoju (sytuację może zmieni pojawienie się procesorów AMD Phenom w sklepach), po drugie znikome nimi zainteresowanie wśród entuzjastów komputerów. Powszechnie uważa się, że procesor AMD będzie działał jednakowo niezależnie od płyty, na jakiej go umieścimy. To ogromny skrót myślowy, doprowadzający do powstania wielu nieporozumień i dokonywania złych wyborów przez nabywców. Postanowiliśmy temu zapobiec i przetestowaliśmy prawie trzydzieści płyt głównych z podstawką Socket AM2. Wyniki naszej pracy znajdziecie w tym artykule. Siłą rzeczy, przy takiej liczbie płyt, przeprowadzonych testów i analiz, jego objętość musi także być imponująca. Mamy jednak nadzieję, że artykuł ten pozwoli każdemu zainteresowanemu procesorem AMD wybrać odpowiednią dla niego podstawę.

W naszym teście znalazły się płyty dla każdego – od modelu do stacji roboczej po bardzo tani komputerek ze zintegrowaną grafiką. Rozpiętość cenowa także spora – od około 170 zł do ponad 700. Odpowiadamy na pytania: czy warto oszczędzać aż do granicy sknerstwa i czy opłaca się kupować płytę z ceną wysoko powyżej przeciętnej?

Wcześniej wspomnieliśmy o małej dynamice rozwoju, ale na dziś sytuacja jest nawet jeszcze gorsza. Wiele płyt, szczególnie tych bardziej rozbudowanych, zniknęło z rynku. To naturalna konsekwencja sytuacji, w której klienci nie są gotowi zapłacić zbyt wielkiej kwoty za płytę dla budżetowego procesora. W takiej sytuacji również przyjęte przez nas kryteria oceny muszą być dostosowane do realiów. Jeśli pojawią się rekomendacje, to dla płyt najharmonijniej łączących wszystkie wymagane cechy: osiągi, jakość, wyposażenie i cenę. Najważniejsza jest strona praktyczna produktu, a nie towarzyszące mu, często czysto marketingowe frazesy w stylu: "najbardziej zaawansowana technologia", "jedyne w swojej klasie rozwiązania", "cudowna innowacyjność" itp. Dla nas jako dziennikarzy i pasjonatów tego typu technologii jest to być może ciekawe, ale dla przeciętnej osoby, która chce płytę kupić i korzystać z niej na co dzień, nie liczy się sposób na dojście do niego, ale wyłącznie osiągnięty cel.

Po wstępie i wyjaśnieniu idei testu zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
H4ZE (2007.11.26, 13:13)
Ocena: 0

0%
O wkoncu jakis test z plytami pod AMD, przydaloby sie jeszcze przetestowac AM2+ no to zabieram sie za czytanie smilies/smile.gif
xolox (2007.11.26, 13:15)
Ocena: 0

0%
Nareszcie coś dla maniaków AMD smilies/szczerbaty.gif
januszxp (2007.11.26, 13:23)
Ocena: 0

0%
Szkoda że nie ma w teście abita KN9 i DFI...
byBlackBelieve (2007.11.26, 13:23)
Ocena: 0

0%
Fajowo, w końcu ktoś napisał otwartym tekstem ... Athlon 64 to nadal bardzo dobry procesor ..... A test trzeba jeszcze raz przeczytać .... hihi żeby wykminić teraz wszystko
anubis01 (2007.11.26, 13:36)
Ocena: 0

0%
No nareszcie jakis swietny jak dla mnie art smilies/thumbup.gif
*Konto usunięte* (2007.11.26, 14:00)
Ocena: 0
Osobiście posiadam Winfast'a (a w zasadzie Foxconn'a) N570SM2AA... jak dla mnie to był idealny wybór. Świetny dźwięk, 2x sieciówka, 7x SATA + eSATA oraz 2x P-ATA, SLI, podkręcanie X2 4000+ 2,1Ghz do poziomu 2,8Ghz (chociaż zwykle latam na 2,4Ghz). Do tego wszystkiego FireWire oraz cyfrowy układ zasilania procesora.
No i cena ok. 270zł. Jak dla mnie opcja AMD w takim wykonaniu (przy takiej cenie) jest o niebo lepsza niż gdybym chciał kupować coś oparte na Intelu. A jak ktoś tak jak ja nie ma ochoty w zbytnie zabawy OC (a jedynie drobne podkręcanie) to w 100% polecam.

Jak ktoś chce czegoś do lepszego podkręcania procka to już lepiej brać coś oparte na Intelu.
Spookie (2007.11.26, 14:02)
Ocena: 0

0%
To co jest to dobe; ilość przetestowanych płyt również jest sportym plusem smilies/smile.gif smilies/thumbup.gif

Brakuje mi tu jednak paru naprawdę udanych/ciekawych konstrukcji.

1. DFI Infinity nF SLI-M2/G
2. Abit KN9
3. DFI LanParty UT nF590 Sli M2/G
4. DFI INFINITY CFX3200-M2/G

Pomimo iż płyta na nf4 to już "dziadki" nadal dobrze się sprawują z procesorami AM2. Taki już "starucieńkie" DFi na nF4sli za ~250 zł ma SLi / 2xkanały ide / 4xsata / 3xpci i naprawdę spore możliwości o/c HTT 400 to dla niej nie problem czy mocne podkręcanie... układy zasilające potrafią utrzymać naprawdę mocno kręconego AMD... (mam na myśli wyższe taktowania i napięcie niż "stock" X2 6400+)

Mam nadzieję że wkrótce testo zostanie uzupełniony o nowe płyt AM2+ smilies/smile.gif


Swoją drogą trochę za późno ten test... "lada dzień" będą/są nowe płyty pod AMD; topowy 790FX i 770 w pełni zgodne z AM2+ po prostu już za niedługo wyprą te wszystkie przetestowane konstrukcję...

CYTAT
Czas na podsumowanie testu. Zaczniemy je od kilku słów o procesorach.

Patrząc na techniczną stronę całej sprawy – sytuacja procesorów AMD Athlon 64 X2 w stosunku do Core 2 Duo i całej rodziny Intela jest znacznie lepsza niż ta, w jakiej przed dwoma laty były Pentium 4 w obliczu dużej przewagi Athlonów. Po pierwsze – różnica wydajności – Athlon 64 X2 traci do Core 2 Duo mniej więcej tyle, co wówczas P4 do Athlona 64. Tyle tylko, że w tamtym czasie procesory Intela były przecież od AMD droższe! Podobnie z płytami pod nie. Jakim więc cudem Intel w ogóle dawał radę sprzedawać komukolwiek swoje procesory?


Wg mnie teraz AMD X2 traci więcej do Intela (C2D) niż to było kiedyś AXP vs P4...

Poza tym teraz to już prawie przeszłość, teraz mamy Phenom vs Penryn gdzie jest podobnie i AMD nadal "dostaje"...

EDIT:

Mam nadzieję że można liczyć na aktualizację artykułu o płyty oparte na nowych chipsetach AMD smilies/question.gif (770 i 790)

Bardzo fajnie było by tam spotkać tą płyte: LANPARTY UT 790FX-M2R...

Mile widziane różnież jakieś testy na GB / MSI z 790FX i 4xGPU (3870) smilies/thumbup.gif
anubis01 (2007.11.26, 14:13)
Ocena: 0

0%
i teraz mam nadzieje ze nie bedzie juz pytan dotyczacych jaka plyta pod AMD.... smilies/wink.gif smilies/szczerbaty.gif
junior (2007.11.26, 14:19)
Ocena: 0

0%
Jeeeeest smilies/beerchug.gif Wreszcie smilies/thumbup.gif smilies/thumbup.gif smilies/thumbup.gif

Zabieram się do czytania smilies/cool.gif
kadajo (2007.11.26, 14:20)
Ocena: 0

0%
Artykul robi wrazenie smilies/smile.gif
Dobra robota.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane