artykuły

ATI Radeon HD 3870 i 3850 - odrobiona praca domowa

447 15 listopada 2007, 07:00 Sebastian Stolarczyk

HIS Radeon HD 3870

Akcelerator HIS-a nie różni się niczym od opisanej już karty Asusa. Zarówno system chłodzenia, jak i taktowanie karty jest identyczne - 775/1125 MHz. Karta również jest bardzo cicha (w czasie grania tylko nieznacznie słyszalna z bliska). Na czerwonej osłonce radiatora nie ma naklejki, więc wyraźnie widać system żeberek radiatora (główna część znajduje się oczywiście na wysokości układu RV670). Turbina przedmuchuje miedzianie listki, a powietrze następnie ucieka poza obudowę komputera dzięki wycięciom w blaszce mocującej.

 

System chłodzenia sprawdza się w praktyce bardzo dobrze. Jak już wspomnieliśmy, jest bardzo cichy. Co równie ważne, utrzymuje układ graficzny w komfortowej temperaturze. 60oC w czasie typowej pracy i nieco ponad 80 stopni w czasie intensywnego grania to akceptowalne temperatury.

 

Wyposażenie produktu jest bardzo podobne do karty Asusa - jedyna widoczna różnica to brak dołączonej pełnej wersji gry. Do karty dołączona jest płyta ze sterownikami, mostek CrossFire, przejściówka DVI/D-Sub, przejściówka DVI/HDMI, przelotka S-Video/RCA, kabel HDTV, instrukcja instalacji i kupon z możliwością pobrania wersji demonstracyjnych kilku gier za pośrednictwem sieci Steam.

3