artykuły

Intel Core 2 Extreme QX9650 aka Penryn, czyli pierwszy procesor 45 nm już jest!

141 29 października 2007, 06:00 P. Pilarczyk, S.Stolarczyk
Od premiery procesorów Core 2 Duo półtora roku temu Intel cały czas ma dobrą passę. Jak się okazało, architektura układów (Intel Core Microarchitecture) jest niezwykle udana, na tyle, by zachwiać niezwykle mocną wcześniej pozycją AMD, którego procesory linii Athlon 64 wydawały się niepokonane (vide próby nawiązania z nimi walki przez procesory Pentium 4 czy Pentium D). Obecne na rynku procesory Core 2 Duo, Core 2 Quad i Core 2 Extreme dziś nie mają sobie równych, a zagrozić im mają dopiero zapowiadane na koniec listopada procesory AMD Phenom. Jeszcze przed premierą Phenomów Intel wprowadza nową linię układów, opartych na architekturze Penryn. To pierwsze procesory na rynku produktowane w wymiarze technologicznym 45 nm. Są szybsze od układów poprzedniej generacji (Conroe i Kentsfield), pobierają mniej prądu i lepiej się podkręcają. A czy mają jakieś wady?

Spis treści

Co nowego?

O zmianach poczynionych w procesorach Penryn pisaliśmy już w dwóch artykułach - w styczniu i w marcu (zachęcamy do lektury artykułów zaszytych pod linkami),. Dla leniwych krótki rekonesans.

Procesory Penryn produkowane są w nowym wymiarze technologicznym 45 nm. Nowy proces umożliwia przede wszystkim zmieszczenie większej liczby tranzystorów na tej samej powierzchni wafla krzemowego. Większy uzysk z wafla przenosi się na niższą cenę produkcji układu, ale nie tylko. Samo jądro ma mniejszą powierzchnię. Daje to możliwość uzupełnienia jądra o dodatkowe jednostki wykonawcze lub pojemniejszą pamięć cache, przy zachowaniu takiego samego rozmiaru jądra jak w przypadku układu produkowanego w starszym wymiarze technologicznym (np. 65 czy 90 nm).

Zdjęcie jądra procesora Penryn

Zmniejszenie rozmiaru tranzystorów to nie jedyna zmiana. Modyfikacji uległy bowiem ich bramki. Dotychczas w tranzystorach Intel stosował krzemowe elektrody bramek. Niestety zmniejszenie rozmiarów tranzystora spowodowało zmniejszenie grubości izolacji bramki, a to wpłynęło na zwiększenie upływu elektronów do podłoża tranzystora. Aby zapobiec temu zjawisku konieczne były dwie zmiany: krzemową elektrodę bramki zastąpiono elektrodą metalową (na bazie tlenku hafnu), a izolację z dwutlenku krzemu zamieniono na izolator High K. Efekt: dziesięciokrotna redukcja prądu upływu, zmniejszenie energii przełączania o 30% (co wpłynie na niższy pobór mocy przez procesor) i potencjalne zwiększenie szybkości przełączania tranzystora nawet o 20%!

 


W efekcie procesory Penryn mogą pracować z wyższymi częstotliwościami (lub - patrząc z innej perspektywy - mogą się lepiej podkręcać), a przy tym samym zegarze będą pobierały mniej mocy niż układy 65 nm (jak Conroe czy Kentsfield). Oczywiście sprawdziliśmy, czy tak jest w rzeczywistości.

Chociaż architektura Penryna nie zmieniła się znacząco w stosunku do Conroe, poczyniono pewne modyfikacje makroarchitektury, które powinny przełożyć się na wzrost wydajności sięgający nawet kilkudziesięciu procent (chociaż średnio będzie to kilka-kilkanaście procent). Przede wszystkim przyspieszono algorytm dzielenia. W jednostkach obliczeniowych procesora zaimplementowano algorytm dzielenia Radix-16. Umożliwia on wykonanie w jednym cyklu operacji na czterech bitach dzielonej liczby, podczas gdy dotychczas stosowany algorytm Radix-4 operuje w jednym cyklu na dwóch bitach. Implementacja pozwala na korzystanie z algorytmu zarówno przy obliczeniach zmiennoprzecinkowych, jak i przy działaniach całkowitoliczbowych.

Usprawniono komunikację z pamięcią cache - przepływność danych pomiędzy pamięcią cache L2 a jądrami procesorów przyspieszono prawie dwukrotnie. Jednostka Super Shuffle Engine, zaimplementowana w Penrynie, skraca czas wykonywania niektórych operacji SSE nawet czterokrotnie.

Wreszcie, zaimplementowano zestaw 47 nowych instrukcji SSE4, przystosowanych specjalnie do multimediów (przetwarzanie obrazu - zdjęć i wideo), ale i gier. Jest już pierwsza aplikacja korzystająca z SSE4 - DivX 6.7. Jak się przekonamy, na nowych instrukcjach zyskuje bardzo wiele.

Penryn to nowa rodzina procesorów, obejmująca układy serwerowe (czterordzeniowy Harpertown i dwurdzeniowy Wolfdale-DP), desktopowe (czterodzeniowy Yorkfield i dwurdzeniowy Wolfdale) oraz notebookowe, nazwane przez Intela po prostu Penryn.


To tyle w wielkim skrócie. Dociekliwych odsyłamy do wspomnianych wcześniej artykułów, a tymczasem pora przejść do tego, co tygryski lubią najbardziej - testy!


Strona:
kollekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kollek2007.10.29, 06:05
Jak narazie przejzalem tak z grubsza arta. Szkoda, ze na cywilne trzeba jeszcze tyle czekac :/
devil_113Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
devil_1132007.10.29, 06:10
Zabieram się za czytanie smilies/szczerbaty.gif
smileZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
smile2007.10.29, 06:41
hm. szkoda że nie pisał tego pan Sobkowski, czuć różnicę. zwłaszcza, że nie pozwoliłby sobie na tych kilka podłych literówek, których być nie powinno.

a procesor jak procesor... szybszy i dobrze, inne stanieją smilies/wink.gif
bfme2plZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bfme2pl2007.10.29, 06:48
Wreszcie coś porządnego na PClabcie. smilies/smile.gif

Co do procesora to zaczynam się bać.
Gdzie AMD?
MenfisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Menfis2007.10.29, 06:54
Im więcej nowości wejdzie tym szybciej reszta stanieje. To dla mnie najważniejsze smilies/tongue.gif
byBlackBelieveZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
byBlackBelieve2007.10.29, 06:56
Troszke szybszy w SSE4 wyraźnie a w grach nie ....

CZyli czekamy na programy i zapewne gry pod SSE4 .... no ale teraz czekamy na recke 8800GT ...i Phenoma.....
GacorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gacor2007.10.29, 06:59
Mam pewne wątpliwości czy jest to elektroda polisilikonowa. Moim zdaniem bardziej polikrzemowa
juniorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
junior2007.10.29, 07:11
Patrząc na wyniki naprawdę cieszy to że na każdym wykresie jest jakaś przewaga, widać ż Intel się postarał. Teraz tylko czekać na K10 smilies/bigsmile.gif

Ciekawi mnie też bardzo jak duże różnice będą przy 2 rdzeniach bo szczerze mówiąc gdybym miał C2D to zmiana na 2rdzeniowego Wolfdale'a jest raczej bez sensu patrząc na nieznaczne różnice pomiędzy tymi architekturami.

CYTAT
a zagrozić im mają dopiero zapowiadane na koniec listopada procesory AMD Phenon.


Chyba Phenom smilies/szczerbaty.gifHehe jaki fartuszek smilies/szczerbaty.gif

P.S. No to czekam na tą relację z podkręcania smilies/Up_to_something.gif smilies/thumbup.gifCYTAT(smile @ 29 października 2007, 06:41) <{POST_SNAPBACK}>
hm. szkoda że nie pisał tego pan Sobkowski, czuć różnicę. zwłaszcza, że nie pozwoliłby sobie na tych kilka podłych literówek, których być nie powinno.

a procesor jak procesor... szybszy i dobrze, inne stanieją smilies/wink.gif


Oj tu już przesadzasz, każdemu się może zdarzyć smilies/wink.gif Zresztą i tak piłą zawsze sprawdza arty przed publikacją smilies/wink.gif
*Konto usunięte*2007.10.29, 07:12
A tak poza tym to Panasonic byl pierwszy z chipami 45 nm, tytul artykulu wprowadza czytelnikow w wielki blad! smilies/lol2.gif
fakeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fake2007.10.29, 07:15
Naprawdę niezły artykuł.
Zazdroszczę wam możliwości testowania takich nowości smilies/smile.gif
Zaloguj się, by móc komentować
1