Gry i konsole
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Piątek, 2 listopada 2007, 10:32
Od 29 stycznia 2007 na półkach sklepowych znaleźć możemy system operacyjny Windows Vista. Przez firmę Microsoft określony został jako krok milowy w sferze aplikacji zarządzających komputerem. Od samego początku towarzyszyły mu liczne niepochlebne opinie, nie zawsze prawdziwe, które utrwalały obraz systemu wrogiego dla końcowego użytkownika. Czy faktyczne tak jest? Oczyśćmy trochę atmosferę i spójrzmy na Vistę z perspektywy statystycznego fana wirtualnej rozgrywki z umysłem wolnym od uprzedzeń.

Już chyba przyzwyczailiśmy się do faktu, że każdy pojawiający się nowy system operacyjny wnosi mniejsze bądź większe zmiany. Tworząc system Windows Vista firma Microsoft dała chyba upust swoim niespełnionym ambicjom i przygotowała szereg dosyć daleko idących posunięć w sferze zabezpieczeń, dźwięku czy grafiki. Artykuł, który niedawno ukazał się na naszych łamach, przybliżający trochę Vistę i przedstawiający kilka porad dotyczących konfiguracji pod własne potrzeby, wywołał falę komentarzy głównie odnoszących się do UAC (User Account Control). Dzisiaj jednak zajmiemy się elementami związanymi z graniem (czyt. procesem marnotrawienia czasu ;)).

OpenAL - inny wymiar dźwięku

Nowy system operacyjny, oprócz rozwoju wielu funkcji, wprowadza także pewne zmiany nie do końca zrozumiałe i dla branży, i dla użytkownika końcowego. Tak właśnie odebrana została decyzja o wycofaniu z najnowszego DirectX warstwy Hardware Abstraction Layer (HAL). Warstwa HAL we wcześniejszych systemach operacyjnych umożliwiała sprzętową obsługę DirectSound3D dzięki wykorzystaniu odpowiednich funkcji posiadanej przez użytkownika karty dźwiękowej. Co prawda funkcje DirectSound i DirectSound3D ciągle działają, jednakże nie mogą korzystać z akceleracji sprzętowej. Tym samym dźwięk odtwarzany jest jedynie w trybie stereofonicznym bez uwzględnienia jakichkolwiek dodatkowych efektów (EAX itp.). Jest to bardzo dziwna decyzja, zważywszy na fakt, że EAX stał się już niemalże standardem, który powinna obsługiwać każda nowo wprowadzona na rynek karta, by móc ugryźć jakiś jego kawałek dla siebie. O dziesiątkach czy setkach gier, których warstwa dźwiękowa była oparta w dużej mierze o tę funkcję, nie trzeba wspominać. Problem w tym, że w Windows Vista nawet największe bestsellery rynku wirtualnej rozgrywki okraszone zostaną dźwiękiem stereo.

Jak wiadomo, rynek nie lubi pustki, dlatego też szybko znaleziono szereg rozwiązań mających wypełnić powstałą lukę. Pierwszym sposobem okazał się OpenAL.

Vista a gry

Co ciekawe, pierwsze dyskusje na temat zaimplementowania OpenAL jako dźwiękowego API na wzór stosowanego powszechnie OpenGL miały miejsce już w roku 1998. By doczekać się swojej premiery musiało upłynąć kilka nieudanych prób stworzenia oficjalnej specyfikacji czy drzew funkcjonalności nowego interfejsu dźwiękowego, by w 1999 roku firma Loki Entertainment Software (producent zajmujący się konwersją gier stworzonych z myślą o systemie Windows na Linuxa) wykorzystała go po raz pierwszy w swoim produkcie. Potem historia potoczyła się jak zwykle - flirtowanie z wielką korporacją, rozmowy o ustandaryzowaniu nowego API i zwiększeniu popularności, a po upadku właściciela przejęcie jego praw do OpenAL (przez Creative). W międzyczasie wypuszczono na Linuxa kilka świetnych tytułów znanych po dziś dzień - chociażby Heretic 2, Rune czy Unreal Tournament.

Kolejnym ciekawym krokiem w historii OpenAL było stworzenie w 2001 roku bibliotek, które umożliwiały wspomaganie sprzętowe dla kart Sound Blaster Live!. Od tego czasu wielokrotnie usprawniano tenże interfejs, a gama gier go wykorzystujących rozrosła się do pokaźnych rozmiarów. I tak dotarliśmy do dnia dzisiejszego.

OpenAL (Open Audio Library) to interfejs zawierający wiele funkcji pozwalających programiście dostosować do własnych potrzeb obiekty i funkcje wykorzystywane w procesie tworzenia dźwięku. Główny nacisk położono tutaj na tworzenie rzeczywistego dźwięku wielokanałowego, gdzie słuchacz oraz źródła dźwięku umieszczone wokół niego są elementami trójwymiarowej sceny.

Najważniejszym założeniem uformowanym w pierwotnej specyfikacji, które udało się wykonać, jest łatwość programowania (bardzo podobna do OpenGL) oraz działanie na dużej liczbie platform, których liczba idzie już w naście sztuk.

Creative Alchemy

A co z nieśmiertelnymi tytułami, które nawet nie słyszały o czymś takim jak OpenAL? Tutaj z pomocą przychodzi udostępniona przez firmę Creative aplikacja o nazwie Alchemy. Co oferuje ten zestaw małego chemika?

Vista a gry

Jak już wspomnieliśmy, dzięki "uprzejmości" programistów z Redmond, w Windows Vista zostaliśmy pozbawieni warstwy HAL, a co za tym idzie, sprzętowego wsparcia i wielokanałowego dźwięku. Problemu tego nie da się rozwiązać z poziomu sterowników do karty dźwiękowej, toteż powstała osobna aplikacja. Creative Alchemy ma wbudowaną bazę szeregu popularnych gier wykorzystujących DirectSound3D i zajmuje się przekształcaniem odwołań do DirectSound3D na odwołania OpenAL. Dzięki takiemu zabiegowi możemy trochę oszukańczo korzystać z wielokanałowego dźwięku oraz EAX.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że Alchemy na obecną chwilę w wersji darmowej dostępna jest jedynie dla kart dźwiękowych opartych o chipset Creative X-Fi. Posiadacze kart serii Audigy (Audigy, Audigy LS, Audigy 2, Audigy 2 SE, Audigy 2 ZS, Audigy 4) chcący skorzystać z możliwości jakie daje aplikacja Alchemy będą zmuszeni do wysupłania około 10 dolarów. Lista obsługiwanych gier wraz z każdym kolejnym wydaniem będzie się powiększać. Na dzień dzisiejszy prezentuje się ona w następujący sposób:

 • Baldur's Gate 2
 • Battle for Middle Earth 2
 • Battlefield Vietnam
 • C&C Generals
 • Call of Duty
 • Call of Duty 2
 • Chronicles of Riddick
 • Diablo 2
 • Dungeon Siege
 • Everquest 2
 • F.E.A.R
 • Far Cry
 • Full Spectrum Warrior
 • Full Spectrum Warrior: Ten Hammers
 • Grand Theft Auto 3
 • Grand Theft Auto Vice City
 • GTA: San Andreas
 • Guild Wars
 • Hitman 2 Silent Assassin
 • Hitman: Blood Money
 • Knights of the Old Republic 2
 • Max Payne 2
 • MDK2
 • Medieval II: Total War
 • Neverwinter Nights
 • Neverwinter Nights 2
 • No One Lives Forever 2 A Spy in H.A.R.M's Way
 • Oblivion
 • Rome: Total War
 • Serious Sam 2
 • Serious Sam: First Encounter
 • Serious Sam: Second Encounter
 • Star Wars Empire at War
 • Thief: Deadly Shadows
 • Titan Quest
 • Tomb Raider: Angel of Darkness
 • TRON 2.0
 • Warcraft III
 • World of Warcraft
Ocena artykułu:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
moonraker (2007.11.02, 10:42)
Ocena: 0

0%
first smilies/szczerbaty.gif

powszechnie wiadomo ze na zViście gry chodzą gorzej... ale poczytamy, zobaczymy smilies/tongue.gif
Xellos (2007.11.02, 10:46)
Ocena: 0

0%
gorzej nie gorzej, jak chcesz dx10 to nie masz wyjśćia smilies/smile.gif
pila (2007.11.02, 10:48)
CYTAT(moonraker @ 2 listopada 2007, 10:42) <{POST_SNAPBACK}>
powszechnie wiadomo ze na zViście gry chodzą gorzej... ale poczytamy, zobaczymy smilies/tongue.gif

O właśnie. Oto przykład mitów szerzonych przez tych, którzy pod Vistą nigdy nie grali smilies/smile.gif
Rav85 (2007.11.02, 10:48)
Ocena: 0

0%
mam viste ultimate 64bit i jedyne co mi nie dziala to stery do fleshowanie motoroli i sony ericssona nie ma po prostu 64bit wersji tego sterownika :/
ami (2007.11.02, 10:50)
Ocena: 0

0%
Hmmm.. A ja się ciągle zastanawiam czy nie wrócić na XP przez ten dźwięk.. Dziwny jakiś taki... Muzyka na przednich, głosy na bocznych.. Mniej ważne na środkowym.. Chyba że tak ma być smilies/szczerbaty.gif
Poszukujący (2007.11.02, 10:50)
Ocena: 0

0%
Moim zdaniem artykuł prezentuje zbyt proVistowską perspektywę smilies/szczerbaty.gif Mam możliwość porównania 2 notebooków: 1) Intel Core Duo 1,66GHz FSB667MHz, 1GB DDR2 533MHz, HDD 100GB 5400rpm, GF 7600 Go 256MB + Windows XP oraz 2) Intel Core 2 Duo 1,66GHz 667FSB, 2GB DDR2 667MHz, HDD 160GB 5400rpm, GF 8600GT Go 256MB + Windows Vista Home Premium. Jakie są reakcje systemu na "zwykłe użytkowanie" (otwieranie aplikacji biurowych, przeglądanie panelu sterowania itp)? - XP jest 2 razy żwawszy od Visty smilies/mad.gif W dodatku co jakiś czas Explorer w Viście zawiesza się (pomimo stałego, ciągłego, wręcz obsesyjnego aktualizowania przez MSUpdate...). Takiego problemu nie miałem w XP smilies/smile.gif
JMKS (2007.11.02, 10:52)
Ocena: 0

0%
A Crysis na DX9 / DX10 z "modem" dla XPka i porównanie ich jakości {edit} to gdzie? smilies/rozga.gif
Że testy się skończyły dawno temu to wiem, ale jak takie coś wyszło [i to wcale nie "wczoraj" żeby czasu na testy nie było] to było to trzeba dodać [przetestowawszy dogłębnie] za wszelką cenę, bo to na topie teraz i jak dla mnie by było najciekawsze,
revcorey (2007.11.02, 10:53)
Ocena: 0

0%
o ile się nie mylę wyszła alpha alky. Można uruchomić chyba jakieś proste tech demo na niej
chrees (2007.11.02, 10:56)
Ocena: 0

0%
Czy możecie się odnieść do dema Crysis ze zmodyfikowanym konfigiem (rzecz znana z in4). Nie chcę się czepiać, ale póki co widzę tu "mrowie" tytułów, które można jednak policzyć na palcach jednej ręki...
Rzecz powszechnie znana to sugerowane wymagania sprzętowe dla nowych tytułów i ich regularna rozbieżność dla XP i Visty, prawda?
Miałem możność porównać działanie Visty i XP na kompie o tej samej konfiguracji (C2D@3,6GHz, 2GB RAM 1200 MHz, etc...): różnice widać gołym okiem.

P.S. Wrzucenie większej liczby tytułów uczyniłoby wnioski końcowe bardziej miarodajnymi.
k_p_n_b (2007.11.02, 11:01)
Ocena: 0

0%
Może będę jedyną rybką płynącą w innym kierunku ale na trzech komputerach mam zainstalowane: Windowsa 98, Windowsa XP Pro SP2 oraz Vista Ultimate 64 i jak do tej pory nie zdarzyła mi się żadna przykra przygoda na najnowszym systemie [odpukać] także nie mogę narzekać. Zobaczymy co wniesie SP1.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane