Myszki, klawiatury
Artykuł
Sebastian Krzeczkowski, Piątek, 30 listopada 2007, 17:10

Co roku organizowane są dziesiątki specjalnych turniejów, w których biorą udział najlepsi gracze z całego świata. Wiele z tych imprez objętych jest patronatem producentów sprzętu komputerowego, którzy oferują nagrody materialne, ale także zasilają pulę niemałych gratyfikacji finansowych. By móc się mierzyć z najlepszymi, trzeba oczywiście mieć odpowiednio wysoki poziom tzw. skilla, ale także dysponować odpowiednim sprzętem pomagającym w wygrywaniu kolejnych pojedynków. Wielu z producentów ma w swojej ofercie urządzenia przeznaczone specjalnie dla graczy. Dziś zajmiemy się myszkami, które są używane przez graczy, także tymi, które producenci opisują jako dla nich stworzone.

Wspomnień czas

Historia myszek komputerowych rozpoczęła swój bieg w roku 1963, kiedy to Douglas Engelbart, amerykański wynalazca z korzeniami skandynawskimi, pracując w Stanford Research Institute, stworzył pierwsze urządzenie wskazujące wykorzystujące zestaw kółek do sygnalizowania przesunięcia po powierzchni. W listopadzie 1970 roku Engelbart otrzymał patent na swój wynalazek zwany jako "Wskaźnik pozycji X-Y dla systemu wyświetlania" (wolne tłumaczenie). Wynalazca już wtedy przewidział, że użytkownicy zdecydowanie będą woleli trzymać w jednej ręce myszkę (wtedy jeszcze nie była znana ta nazwa), a w drugiej specjalną klawiaturę o pięciu klawiszach. Na realizację drugiej części jeszcze pewnie przyjdzie czas ;-).

Test myszek dla graczy - historia

 

Test myszek dla graczy - historia

Od tego czasu biurkowy wskaźnik przechodził wiele transformacji. W 1972 roku powstała pierwsza mysz kulkowa. Jej twórcą jest Bill English, nomen omen budowniczy oryginalnej myszki pomysłu Engelbarta, pracujący wówczas w firmie Xerox PARC (Palo Alto Research Center Incorporated). Pomysł z wykorzystaniem dwóch kółek zastąpiony został jedną kulką, która miała możliwość obracania się w dowolnym kierunku. Pierwszy raz myszka kulkowa pojawiła się jako część zestawu komputerowego Xerox Alto. Owa mysz przyczyniła się w późniejszym czasie do powstania popularnych głównie wśród grafików tzw. trackballi.

Test myszek dla graczy - historia

W obecnej chwili mamy do czynienia głównie z myszkami optycznymi i laserowymi. O ile te pierwsze stworzone zostały już w latach osiemdziesiątych, o tyle technologia laserowa w myszkach wykorzystana została bardzo niedawno. Laser pojawił się po raz pierwszy w 1998 roku, kiedy to Sun Microsystems dołączał myszkę laserową do swoich stacji roboczych i serwerów. Na rynek masowy technologia laserowa trafiła dopiero za sprawą firmy Logitech, która w swoim modelu MX1000 skorzystała z sensora laserowego firmy Agilent Technologies.

Test myszek dla graczy - historia

 

Test myszek dla graczy - historia

Oczywiście w międzyczasie transformację przechodziły także inne elementy myszki. Początkowo mysz miała jedynie zadanie wskazujące. Później otrzymała pojedynczy przycisk, który przez firmę Apple wykorzystywany jest po dziś dzień, jednakże większość producentów gryzoni poszła inną drogą i oferuje dwa, trzy, a nieraz i pięć lub więcej wciskanych przycisków. Jak wiemy, nieodzownym (właściwie to już standard) elementem dzisiejszej myszki jest rolka (scroll). Okres jej popularyzacji przypadł na lata dziewięćdziesiąte, kiedy to pojawiły się systemy operacyjne mogące wykorzystać ich potencjał. Także w tym zakresie niektóre firmy eksperymentują modyfikując w pewnym stopniu zasady jej działania czy montując w swoich myszkach więcej niż jedno kółko (Logitech MX Revolution, A4Tech EVO Opto 429).

Test myszek dla graczy - historia

Nowa orientacja

Pierwszym zadaniem dla stworzonego urządzenia było wykorzystanie olbrzymich możliwości interfejsu graficznego i zwiększenie wydajności oraz ergonomii w pracy biurowej. Przez długi czas myszka pełniła głównie funkcję urządzenia wskazującego. Do czasu aż zaczęły pojawiać się coraz ciekawsze gry, które wymagały szybkich reakcji i precyzyjnego celowania (FPS i RTS). Prawdziwy "boom" nastąpił w momencie popularyzacji gier sieciowych (Counter Strike, Unreal Tournament), kiedy to rozpoczęto organizowanie specjalnych turniejów, na których zmierzyć się mogli najlepsi gracze. Producenci szybko zauważyli potencjalny rynek zbytu, który gwarantował praktycznie niekończący się rozwój. Tak też pojawiły się specjalne konstrukcje o ergonomicznych kształtach, specjalnym wyważeniu czy skomplikowanych urządzeniach odpowiedzialnych za przemieszczanie się kursora. Narodziła się nowa gałąź rynku sprzętu komputerowego skierowana specjalnie do osób profesjonalnie i półprofesjonalnie grających w gry komputerowe. Oczywiście oprócz myszek pojawiły się także klawiatury, podkładki, słuchawki i wiele, wiele innych, nietypowych komponentów. My jednak, zgodnie z tematem artykułu, skupimy się na biurkowych gryzoniach.

Test myszek dla graczy - historia

Co w menu?

Większe zestawienie wymaga określonej liczby produktów. Nam udało się "zdobyć" 37 myszek kierowanych do graczy nie tylko bezpośrednio przez producentów, ale także z polecenia wielu użytkowników, także naszego forum. Są to konstrukcje znanych producentów jak Logitech, Microsoft czy Razer, ale też mniej popularnych, można rzec egzotycznych dla nas firm - Zykon czy WolfKing. W porównaniu znalazły się myszki nowe i starsze, laserowe i optyczne, przewodowe i bez kabelka - do pełni sukcesu zabrakło jedynie Boomslanga, najpopularniejszej wśród graczy myszki kulkowej. Niestety mimo prób, nie udało nam się wypożyczyć gryzonia, nawet bezpośrednio od firmy Razer, jego producenta.

Poniżej przedstawiamy pełną listę opisanych przez nas myszek.

 1. A4Tech Evolution Opto 518 (SWOP-80)
 2. A4Tech X-718
 3. A4Tech X-750F
 4. Creative Fatal1ty 1010
 5. Creative Fatal1ty Pro 2020
 6. Creative Mouse Gamer HD7600L
 7. Everglide g-1000
 8. Genius Ergo 523
 9. Genius Ergo 525
 10. Genius Navigator 535
 11. Logitech G3
 12. Logitech G5
 13. Logitech G5 Refresh
 14. Logitech G7 i Logitech G7 Limited Edition
 15. Logitech G9
 16. Logitech MX 510
 17. Logitech MX Revolution
 18. Logitech VX Revolution
 19. Lognetmedia mL-903 Icon
 20. Media-Tech Game Track MT1036
 21. Microsoft Habu
 22. Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0
 23. Microsoft IntelliMouse Explorer 4.0
 24. Microsoft SideWinder Mouse
 25. OCZ Technology Equalizer
 26. Razer Copperhead
 27. Razer DeathAdder
 28. Razer Diamondback
 29. Razer Diamondback 3G
 30. Razer Lachesis
 31. Sharkoon Rush
 32. WolfKing Trooper
 33. Zboard Reaper
 34. Zykon M1
 35. Zykon Z1 i Zykon Z1 Ladies Edition
 36. Mode Com MC-906
 37. Mode Com MC-907
Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Spookie (2007.11.30, 17:24)
Ocena: 0

0%
No no fajny art smilies/smile.gif

Niektóre myszki to straszne "dziwadła"
Arek RF (2007.11.30, 17:27)
Ocena: 0

0%
Z artykułu:"Identycznej myszki OCZ Equalizer nie braliśmy pod uwagę ze względu na nie popartą niczym, zdecydowanie wyższą cenę. Bo za co mamy płacić o 1/3 więcej? Za logo bardziej znanej firmy?
No własnie, jak bardzo mi tego typu opini brakuje w innych testach.
Sam mam A4 model 710 i jestem bardzo zadowolony, ten test tylko potwierdza mój wybór co do firmy.
Pzdr
enzo2 (2007.11.30, 17:28)
Ocena: 0

0%
Przczytałem na razie podsumowanie: Razer rządzi oczywiście (fanboye Logitecha nich już przygotowują się do walki) smilies/szczerbaty.gif
ami (2007.11.30, 17:36)
Ocena: 0

0%
Hehe, stara laserówa wymaga wymiany smilies/krzywy.gif, a i ostatnio potrzebuje czegoś do czytania smilies/krzywy.gif

P.S. Gdybyście zobaczyli moją myszkę po 2miesiącach bez wydłubywania.. Smacznego smilies/szczerbaty.gif
rzerzuch (2007.11.30, 17:40)
Ocena: 0

0%
Zabrakło Razer Lachesis ale cóż wszystkiego mieć nie można smilies/szczerbaty.gif
Swoja droga całkiem ciekawy art smilies/bigsmile.gif
Darkeners (2007.11.30, 17:44)
Ocena: 0

0%
Mam G7 od 2 lat i sie dziwie, czemu nie ma rekomendacji. Fakt na poczatku też mi brak chropowatości przeszkadzał, ale tak naprawdę to nie jest wada tej myszki. Po pewnym czasie to nie przeszkadza.

Wadą tej myszki jest odpryskujący czasem lakier, u mnie sie to zdażyło w 1 miejscu, ale to tylko wada wizualna. O dziwo odprysk jest na dole, na lewo od znaczka G7.

Kolejna wadą mogą być krótko działające akumulatory, 8h-10h grania i już padają. No, ale po to są 2.

Najbardziej irytujące jest natomiast, choć da się przyzwyczaić, osiadający pot na śliskiej powierzchni, trzeba czyścić spirytusem od czasu do czasu.

Szczerze mówiąc nie zamieniłbym tej myszki na nic innego.
enzo2 (2007.11.30, 17:46)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Darkeners @ 30 listopada 2007, 17:44) <{POST_SNAPBACK}>
Mam G7 od 2 lat i sie dziwie, czemu nie ma rekomendacji. Fakt na poczatku też mi brak chropowatości przeszkadzał, ale tak naprawdę to nie jest wada tej myszki. Po pewnym czasie to nie przeszkadza.

Wadą tej myszki jest odpryskujący czasem lakier, u mnie sie to zdażyło w 1 miejscu, ale to nie przeszkadza. O dziwo odprysk jest na dole, na lewo od znaczka G7.

Kolejna wadą mogą być krótko działające akumulatory, 8h-10h grania i już padają. No, ale po to są 2.

Szczerze mówiąc nie zamieniłbym tej myszki na nic innego.

Myślę że nie ma rekomendacji przez powierzchnię która się nie trzyma ręki, odskakujący lakier i krótko działające akumulatory... ale to tylko moje przypuszczenia smilies/wink.gif
Varenthin (2007.11.30, 17:52)
Ocena: 0

0%
wow spory art, teraz już nie powinno być problemów z wybraniem myszki i ich polecaniem
Hell (2007.11.30, 17:52)
Ocena: 0

0%
Ja mam A4tech X-750F i jestem zadowolony fakt faktem ze gram na 600 dpi ale myszka fajna xD.
pila (2007.11.30, 18:02)
Po przedyskutowaniu sprawy z Sebastianem postanowiliśmy przyznać jeszcze rekomendację myszkom Logitech G7 i G7 Limited Edition. Trochę sie wahaliśmy, bo śliska obudowa G7 nie jest na pewno idealna, a poprawiona, naprawdę świetna G7 Limited Edition jest praktycznie niedostępna w Polsce, ale skoro G7 już raz dostała od nas Rekomendację, a do tej pory nie pojawiła się na rynku lepsza od niej mysz bezprzewodowa dla graczy, zdecydowaliśmy się wyróżnić G7.

Nasza recenzja Logitecha G7:

http://pclab.pl/art16521.html
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane