artykuły

TILE64 - 64 procesory za 435 dolarów

58 6 września 2007, 12:43 Ryszard Sobkowski
Dla większości Czytelników kilkudziesięciordzeniowe procesory stanowią obecnie raczej konstrukcje studialne, niż rzeczywiste rozwiązania użytkowe. Tymczasem w rzeczywistości torują one sobie drogę już od co najmniej dwóch lat, przeważnie z sukcesami, a w ich konstrukcjach zaczyna się pojawiać coraz więcej wspólnych elementów. Niedawno powstała firma Tilera Corporation zaprezentowała kilkanaście dni temu, na 19. konferencji Hot Chips, 64-rdzeniowy procesor TILE64, który wyraźnie ilustruje generalny trend, panujący obecnie w konstrukcji takich układów.

Spis treści

Kafelki oplecione siecią

Tak można, w krótkich słowach, opisać makroarchitekturę układu TILE64. Popatrzmy zresztą sami, jak to wygląda, może nie w naturze, a na schemacie blokowym.

64 rdzenie obliczeniowe połączone są ze sobą siecią typu mesh, która zapewnia im dostęp do pamięci RAM, a także z urządzeniami peryferyjnymi, których dość nietypowy charakter wyjaśnimy za chwilę. Na razie popatrzmy na to, co zawiera „kafelek”.

Pomijając chwilowo jednostki obliczeniowe i system cache, zauważmy element, który Tilera nazywa po prostu "switch", a który w rzeczywistości jest zaawansowanym routerem, dzięki któremu sieć mesh w pełni zasługuje na stosowaną wobec niej przez firmę Tilera nazwę iMesh – sieci inteligentnej. Coś nam to przypomina?

No właśnie! Bardzo podobną makroarchitekturę pamiętamy z intelowskiego układu Polaris, również jej podstawą jest inteligentna sieć. Jedyną praktyczną różnicę stanowi fakt, że w TILE64 nie występuje „piąty element” w postaci łącza skierowanego „do przyszłości”.

Dlaczego przywiązujemy taką wagę do „kafelkowo-sieciowej” makroarchitektury TILE64? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia ona znacznie większą przepływność niż stosowana dotychczas w wielordzeniowych architekturach „procesorów do zadań specjalnych” architektura szynowa. Popatrzmy na przykład na obecny już od przeszło roku na rynku 96-rdzeniowy układ CSX600 Avebury, firmy ClearSpeed.

Zarówno sieć systemowa, jak i sieć peryferiów mają w nim strukturę szynową, której przepływność stanowi ewidentną barierę skalowalności liczby rdzeni obliczeniowych. Podobnie wygląda konstrukcja innych wielordzeniowych procesorów obecnych już na rynku, jak choćby układu Vega 2 firmy Azul Systems. Na tym tle rozwiązania takie jak iMesh firmy Tilera czy sieć zastosowana przez Intela w układzie Polaris stanowią ewidentny wyznacznik nowego, bardzo obiecującego trendu.

Strona:
ArachnidZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Arachnid2007.09.06, 13:21
Zycze Tilera Corporation sukcesu z tym procesorem. Zawsze wieksza konkurencja bedzie oznaczala nizsze ceny. A kto wie moze Tilera wyda kiedys procesor ktory bedzie dobrym rywalem dla nastepnych procesorow Intela i AMD.

Dosc ciekawy rynek sie nam tworzy. Tilera wchodzi na rynek procesorow. S3 powraca na rynek kart graficznych. Moze sie ciekawie dziac w przyszlosci.
kretosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kretos2007.09.06, 13:29
Wreszcie firma, ktora nie probuje zarabiac na patentach (DualKor na przyklad), a przedstawia ciekawy produkt. Az troche szkoda, ze nie da sie tego wprowadzic pod strzechy do przecietnego usera...
rhqqZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rhqq2007.09.06, 13:34
wreszcie jakiś stricte-labowy art! i to na poziomie. więcej takich smilies/smile.gif pytanie takie: obsługuje on instrukcje x86 ? jesli tak to dla tej firmy wystarczy wrzucic jakis RHT (reverse hyper-threading) ciut podnieść zegar i mozna zrobic genialna platwormę dla domowego usera smilies/wink.gif
anubis01Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anubis012007.09.06, 13:36
no no procesorek fajny nie mozna powiedziec i to zuzycie pradu 20W wreszcie ktos idzie w ta strone a i fajnie by bylo miec taki procek i oprogramowanie ktore to wykorzystuje
a swoja droga moze jak im dobrze pojdzie to zrobia jakas konkurencje dla Intel'a i AMD smilies/szczerbaty.gif
ext2007.09.06, 13:41
CYTAT(anubis01 @ 6 września 2007, 13:36) <{POST_SNAPBACK}>
no no procesorek fajny nie mozna powiedziec i to zuzycie pradu 20W wreszcie ktos idzie w ta strone a i fajnie by bylo miec taki procek i oprogramowanie ktore to wykorzystuje
a swoja droga moze jak im dobrze pojdzie to zrobia jakas konkurencje dla Intel'a i AMD smilies/szczerbaty.gif


taki dajmy na to Broadcom, ktory od kilku lat jest liderem w produkcji procesorow sieciowych jakos nie ma ochoty na konkurowanie z intelem czy AMD na rynku CPU, tak wiec nie jestem przekonany, czy TELIRA rzuci sie z motyka na slonce... prawdopodobnie pozostanie przy procesorach specjalizowanych.
OldSkullZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
OldSkull2007.09.06, 14:31
też tak sądzę: trochę tak jak IBM i produkcja komputerów: korporacyjne i uniwersyteckie robią super, a z rynku notebooków zrezygnowali, bo za duża konkurencja.
rhqqZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rhqq2007.09.06, 15:07
mogą spróbowac zrobic układ dla domowego usera... to jest całkiem całkiem rozwiązanie... jakby zrobili jakies dobre zarządzanie tym to mogą na prawde znakomity produkt nie tylko dla urządzeń sieciowych....
de99ialZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
de99ial2007.09.06, 15:13
Świetny artykuł. Ciekawy i niebyt skomplikowany.
Scr3mZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Scr3m2007.09.06, 15:32
kapitalne smilies/wink.gif dalekimi marzeniami myśląc:
Można go śmiało do notebooka wrzucić i mięć konkret maszyne z poborem 20W w pracy xD

A tak serio, to właśnie takie artykuły lubię najbardziej!!! smilies/wink.gif
z nowinek i ciekawostek

mógłby być dłuższy smilies/smile.gif lubię czytać opisy techniczne RS na temat sprzętu. Dużo się idzie dowiedzieć smilies/bigsmile.gif i doszkolić.
moonrakerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
moonraker2007.09.06, 15:34
fajnie sie czytalo smilies/smile.gif procesor ciekwy, nawet bardzo smilies/smile.gif
Zaloguj się, by móc komentować
1