artykuły

CeBIT'2003 - relacja (prawie) na żywo!

13 marca 2003, 13:47 Paweł Pilarczyk
Wczoraj ruszyła kolejna edycja międzynarodowych targów komputerowych, CeBIT. W 28 halach, których łączna powierzchnia to 352 tysięcy m2, wystawia się 6,5 tysiąca firm. Organizatorzy targów szacują, że w ciągu siedmiu dni ich trwania, odwiedzi je ponad 600 tysięcy osób (w tym 10 tysięcy dziennikarzy). Wśród tych dziennikarzy jest także moja skromna osoba. W niniejszym artykule będę się starał opisywać, co widziałem podczas targów.

Spis treściCzwartek, 13 marca 2003

13:49 Targi CeBIT to prawdziwa mordęga dla dziennikarzy. Dziesiątki wywiadów i konferencji prasowych ciągną się od samego rana do późnych godzin nocnych (!). Wczoraj do domu wróciłem o 23-ciej. Dlatego relację z targów będę starał się Wam zdawać w wolnych chwilach - między kolejnymi spotkaniami.

Na teren targów (tzw. Messegelaende) dotarłem wczoraj (12 marca 2003), na pół godziny przed ich otwarciem - o 8:30. Przed wejściem ruch był już zresztą spory - mimo wczesnej pory.


Okazało się, że bez problemu można było wejść także przed czasem. Jeszcze tylko rejestracja i już parę chwil później znalazłem się wewnątrz terenu targowego. Przede mną kilkadziesiąt ogromnych hal, kilka tysięcy stoisk i co najmniej kilkanaście kilometrów do przejścia.

Zwiedzanie rozpocząłem od stoiska firmy Logitech - z dość błahego powodu. Pomyliłem datę spotkania z dziennikarzami :-). To miało się odbyć 13-tego marca, a nie 12-tego. Skoro jednak już dotarłem na stoisko znanego producenta myszek, zostałem po nim oprowadzony przez jego przedstawicieli, którzy zaprezentowali mi najnowsze produkty.

Jednym z nich jest zestaw Logitech Desktop MX, składający się z myszki MX700 (najlepsza w ofercie Logitecha) oraz znanej już klawiatury dostępnej wcześniej między innymi w zestawie Logitech Cordless Desktop Optical.


Dużo ciekawiej prezentował się jednak elektroniczny długopis - Logitech IO Pen. Urządzenie to wyglądem przypomina zwykły długopis, tyle że bardzo gruby. Jest jednak lekkie i dość wygodnie leży w dłoni. Posiada zwykły wkład długopisowy, zatem może służyć do sporządzania notatek na papierze. Zamontowano w nim jednak kamerę, która śledzi ruchy rysika i zapamiętuje je we wbudowanej pamięci IO Pen. W tym trybie należy jednak stosować specjalny papier, z drobnymi kropeczkami (coś na wzór podkładek pod pierwsze myszki optyczne).

Długopis potrafi zapamiętać 40 stron napisanych odręcznie. Po osadzeniu urządzenia w specjalnej "ładowarce", zapamiętane dane kopiowane są do komputera w postaci plików JPEG. Należy podkreślić, iż dołączone oprogramowanie nie rozpoznaje pisma odręcznego - z długopisu otrzymujemy tylko pliki graficzne. Możemy je oczywiście potem przepuścić przez oprogramowanie OCR, jeśli dysponujemy takim, które rozpozna nasze pismo.


Podczas CeBITu Logitech zaprezentował także całą nową gamę padów, myszek, kierownic i joysticków dla konsol, w tym bezprzewodowy pad dla konsoli Xbox z wbudowanym wibratorem (force feedback), myszkę oraz klawiaturę dla Playstation 2, a także kierownicę dla konsol Nintendo.


Obejrzałem także produkty Logitecha, o których pisaliśmy już na łamach PCLab.pl w aktualnościach: bezprzewodową kamerkę internetową, zestawy słuchawkowe dla telefonów komórkowych, bezprzewodowy joystick czy nowe linie głośników.

Po opuszczeniu stanowiska Logitecha udałem się do cetrum prasowego, gdzie dziennikarze mogli podłączyć się ze swoim notebookiem do internetu (a także skorzystać z kilkudziesięciu ogólniedostępnych laptopów). Okazało się, że chłopcy informatycy tak się pozabezpieczali przed dziennikarzami, że ich firewall przepuszcza jedynie strony internetowe - nie działa ani poczta, ani FTP, zatem fotki do niniejszej relacji musiałem słać do Piotra Bulskiego z bramki e-mail-WWW, by ten wstawił je na nasz serwer.

Miły pan poinformował mnie, że na terenie całych targów działa sieć bezprzewodowa 802.11b. Nie powiedział jednak, że dostęp do sieci kosztuje 7,5 euro (ponad 30 zł) za godzinę, a jedynym przywilejem dziennikarzy jest to, że mogą surfować po internecie przez pierwszą godzinę za darmo. O tym dowiedziałem się w momencie próby zalogowania się do WLANa. Bez komentarza.

Niedługo potem udałem się na umówione spotkanie na stanowisku firmy Joytech. Prezentowała ona paletę kart graficznych z układami ATI RADEON 9700 PRO, RADEON 9200 oraz Xabre 600. Szkoda, że nie było nowych RADEONów 9800 PRO.


Dużo ciekawiej zapowiadała się wizyta na stoisku firmy SiS, bowiem - jak wiecie - po internecie już od dłuższego czasu krążyły plotki o tym, jakoby firma zamierzała zaprezentować Xabre II. Akurat. Zaprezentowała go w postaci kilku slajdów z PowerPointa na notebooku. Okazuje się, że w związku ze zmianą fabryki, premiera Xabre II została przełożona na czerwiec (!). Mam pewne dane na temat architektury Xabre II, którymi zamierzam się z Wami podzielić.

13:52 O danych Xabre II napiszę jednak dopiero pod wieczór, gdyż o 14-tej mam spotkanie z Creative. Potem czeka mnie konferencja prasowa VIA oraz ATI.

16:07 Jestem już po spotkaniu z Creative. Na początek kilka słów wyjaśnienia, bo chyba zasiałem zamęt wśród naszych Czytelników (sądząc po komentarzach). Dostęp do internetu jest dla dziennikarzy za darmo, ale tylko po kablu. Trzeba ustawić sobie proxy i działa tylko WWW. Nie działają żadne inne usługi - telnet, FTP czy poczta. Dziennikarze, którzy chcą ściągnąć e-maile do Outlooka, mogą poprosić o specjalny kod dostępu umożliwiający im zalogowanie się do sieci WLAN (radiowej). Mogą jednak w tej sieci przebywać tylko godzinę. Powyżej tego czasu - będą musieli zapłacić 7,5 euro za każdą następną godzinę.

Wracając do Xabre II. Jak już wspomniałem, SiS nie pokazał na swoim stoisku nowych kart - zamiast tego możemy zobaczyć dość stare produkty, w tym Xabre 600. Przedstawiono mi jednak prezentację, która ujawnia nieco więcej szczegółów na temat Xabre II.

Strona:
*Konto usunięte*2003.03.13, 14:09
heheh, placic za korzystanie z netu na targach? i to jeszcze dla prasy - lekka przesada... no ale jak napisales bez komentarza smilies/smile.gif

Jak bedziesz wychodzil mozesz popsstrykac zdjecia hali zebysmy mogli sobie to wyobrazic bo to pierwsze jakos mnie nie przekonuje. a tak poza tym na logitechu nie bylo zadnych hostess ? ;P
nightlifeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nightlife2003.03.13, 14:31
Mysle ze przepustowosc sieci WLAN i liczba zwiedzajacych wymusily wysoką cenę za połączenie. Myslę że łącze mogło się strasznie zapchać.
kiaadZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kiaad2003.03.13, 15:16
widze że ati .coś cienko ..brak nowych ati ..tylok 9700 pro smilies/sad.gif .....cieniutko .....
matteoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
matteo2003.03.13, 15:19
A my tu siedzimy, smutni w Polsce ;(((

Niesprawiedliwość !!!Pila, czekam na więcej i więcej i więcej ... smilies/wink.gif))))
janoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jano2003.03.13, 15:28
a to mnie ATI zaskoczyło, że nie ma radków 9800, oj nie ładnie
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.03.13, 15:52
Są RADKI 9800! Tylko nie na stoisku Joytecha! smilies/bigsmile.gif Będą ich fotki w mojej relacji! smilies/smile.gif
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.03.13, 15:55
Eee, na Cebicie prawie nie ma hostess!!! Serio! Nasze Komputer Expo bije CeBIT pod tym względem na głowę! Dziś rano jakieś trzy dziewczęta w obcisłych, przezroczystych spodniach (przez które widać było stringi!) tańczyły na stoisku Gericoma, ale że spieszyłem się na konferencję NVIDII (o 10-tej), więc nie zrobiłem im fotek. Jak będą jeszczę tańczyć, to im cyknę foteczkę smilies/bigsmile.gif
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.03.13, 15:56
Dla zwiedzających płatny WLAN - tak, ale dla dziennikarzy - z jakiej racji?! Gościu z firmy NetViewer, która obsługuje Cebitową sieć WLANową powiedział mu, że początkowo dostęp miało zasponsorować 50 firm, a skończyło się na tej jednej - NetViewer! smilies/shocked.gif
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.03.13, 15:57
Są, są, ale nie na stoisku Joytecha! smilies/smile.gif
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.03.13, 15:58
Mam teraz godzinę czasu, o 17-tej zaczyna się konferencja ATI, więc spróbuję coś dopisać teraz!
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1