artykuły

OvisLink AirLive WMU-6500FS - śpisz, a on Ci ciągnie

692 1 sierpnia 2007, 11:10 Ryszard Sobkowski

Możliwości i życzenia

Jak już wcześniej napisaliśmy, oprogramowanie wbudowane w urządzenie pracuje w środowisku x86, pod kontrolą systemu Linux. Zapewnia to ogromną łatwość jego modyfikacji i rozbudowy funkcjonalnej. Zacząć należałoby od udostępnienia funkcji print servera na jednym z portów USB tak, jak to zostało zrobione w innym modelu AirLive - WMU-6000FS.


Ale na tym nie koniec. Przypomnijmy sobie popularne w swoim czasie Freesco - router, serwer HTTP, serwer pocztowy, wszystko oczywiście działające pod Linuksem, znajdującym sie na tej samej, pojedynczej dyskietce. WMU-6500FS i konstrukcje pokrewne to wręcz wymarzone pole do popisu dla rozwoju takich rozwiązań. W końcu to przecież prawie normalny pecet...

Rrozwiązań takich możemy oczekiwać na dwa sposoby. Pierwszy, znany już z różnych konstrukcji w przeszłości, to "zhakowanie" firmware'u przez grupy entuzjastów i ich radosna twórczość, dołączana do niego z czasem. Drugi, który bardziej by nam się podobał, to sukcesywne opracowywanie i udostępnianie przez firmę OvisLink, producenta sprzętu AirLive, kolejnych wersji wbudowanego oprogramowania, wyposażonych w nową funkcjonalność.

7