artykuły

Windows Experience Index - co nam to mówi?

72
13 sierpnia 2007, 09:45 Ryszard Sobkowski
System Windows Vista został przez swoich twórców wyposażony w narzędzie do oceny wydajności poszczególnych podsystemów komputera i wyznaczania jego przydatności do korzystania z określonych aplikacji. Każdy użytkownik Windows Vista może w swoim komputerze uruchomić program, który już po kilku minutach wyznaczy mu ocenę Windows Experience Index i jej elementy składowe. Jak wykorzystać uzyskane wyniki i czy to w ogóle jest możliwe?

Spis treści

Najpierw popatrzmy...

Wielu użytkowników PC, nie tylko „bardzo konserwatywnych”, powodowanych instynktem samozachowawczym, nie dotknęło dotychczas Windows Vista... Specjalnie dla nich – króciutka prezentacja, jak to wygląda w praktyce. Zaczynamy od kliknięcia w odpowiednią opcję okna powitalnego, by następnie w oknie rozszerzonych informacji odnaleźć test wydajności i go uruchomić. Test poinformuje nas, jaką wartość ma Windows Performance Experience Index naszego komputera. Tak, tak, już sama nazwa mówi, że o wydajności dowiemy się niewiele, za to będziemy mieli nowe doświadczenie!


Oczywiście najpierw musimy pokonać namolne okienko, domagające się potwierdzenia, że wiemy, co robimy. Za to już uruchomiony test trwa rzeczywiście zaledwie kilka minut... Mamy swoje upragnione wyniki!


Takim właśnie ekranem informuje nas Windows Vista o klasie naszego komputera i jego elementów składowych. No cóż - jedno, co możemy wywnioskować to to, że procesor naszego komputera nieco "odstaje" od poziomu reszty komponentów. Co to za procesor? Core 2 Duo E4400... Za to ewidentnie zawyża poziom grafika - GeForce 8600 GT. Spróbujmy skorzystać z przedstawionych na ekranie zaproszeń i dowiedzieć się, "co oznaczają te liczby", o co też tu właściwie chodzi.


Zbyt wiele się nie dowiedzieliśmy, może poza tym tylko, że wynik ostateczny nie powstaje w wyniku agregacji wyników cząstkowych, jak to ma zwykle miejsce w benchmarkach, tylko jest po prostu najniższym spośród tych rezultatów. No... jakaś wiedza to już jest.

Zainteresujmy się kolejnym zaproszeniem, jakie odnajdujemy na stronie wyników testu - tym razem dowiedzenia się, jak poprawić wydajność komputera


Porad, tricków i niekonwencjonalnych rozwiązań zaprawdę wiele. Może czasem komuś się któraś nawet przyda... Ale tak właściwie, to nie mamy absolutnie żadnego pojęcia o tym, co zostało przez test zmierzone i w jaki sposób powstały oceny!

Strona:
NudziarzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nudziarz2007.08.13, 10:07
Ale badziewie. Jak cała ta Vista.
VolvoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Volvox2007.08.13, 10:12
Te wszystkie testy MS sa do bani. Ostatnio przeprowadzialem test Game Advisor zeby sprawdzic czy ruszy mi Halo 2.
Komputer przeszedl test pozytywnie chociaz slyszlaem na forach ze gra nie dziala na prockach bez najnowszego SSE (a ja mam Athlona XP).
No ale ze to niepotwierdzone, to uznaem ze GameAdvisor wie lepiej. Jednak okazalo sie ze prawdziwa niespodzianka czeka dalej:
Wymagania minimalne - Windows Vista | Twoj system Windows XP | Wszystko OK
smilies/smile.gif
wikktorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wikktor2007.08.13, 10:13
nie rozumiem tego:
"I całkiem nie wiadomo, czy zachowawcze postępowanie Microsoftu w tym przypadku jest nieplanowanym przeoczeniem... czy może tam jednak ktoś zdaje sobie sprawę z tego, jak katastrofalną porażką jest obecnie Windows Experience Index."
:/

Mogli to zrobić troszke lepiej i by było fajne narzędzie do mierzenia wydajności... a takto to... kupa smilies/szczerbaty.gif
gymkhanaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gymkhana2007.08.13, 10:15
Witam,

może się czepiam, ale dlaczego autor artykułu ciągle używa słów benchmark, performance, np:
CYTAT
Czarodziejski benchmark Microsoftu jest więc dla użytkowników prawie całkiem bezużyteczny. Nie zmienia to faktu, że narzędzie, które działałoby tak, jak w założeniach miał działać Windows Experience Index


skoro MS nigdzie nie wspomina o tym, że WEI jest benchmarkiem, np:
CYTAT
The Windows Experience Index measures the capability of your computer's hardware and software configuration and expresses this measurement as a number called a base score. A higher base score generally means that your computer will perform better and faster than a computer with a lower base score, especially when performing more advanced and resource-intensive tasks.
Na rynku jest całkiem sporo szanowanych i poważanych aplikacji testujących wydajność komponentów!

Również:
CYTAT
Test poinformuje nas, jaką wartość ma Windows Performance Experience Index naszego komputera.
To przekreślenie jest delikatnie mówiąć niesmaczne....

I na koniec, po cholercię ten artykuł, co on udowadnia?
CYTAT
Czy oni tam żyją w całkowitym oderwaniu od rzeczywistego świata PC?


Pozdrawiam
OlafoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Olafo2007.08.13, 10:16
CYTAT
Wygląda na to, że bez czterech jąder uzyskanie oceny 5,9 jest niemożliwe


Nie zgadzam się z tak postawioną tezą. Mój E6600 niepodkręcony uzyskiwał 5,3 albo 5,4 (nie pamiętem dokładnie bo nie mam już visty) Po podkręceniu na 3,2GHz uzyskał 5,8. Gdybym go podkręcił na 3,6 GHz myślę że bez trudu uzyskałby 5,9.

A co do grafiki to mojego 7900GS na standardowych zegarach oceniono od razu na 5,9. ( w obu kategoriach dotyczących grafiki)

Najsłabszą ocenę uzyskuje oczywiście dysk (a jego niestety nie da się podkręcić smilies/szczerbaty.gif ) 5,3. Ale po utworzeniu macierzy RAID jego wynik powinien się znacznie zwiększyć (szkoda że nie sprawdzono tego w teście)
AlejajcaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Alejajca2007.08.13, 10:26
Mój indeks wyniósł 2,9, bo miałem wtedy 512MB.
Rzeczywiście indeks wydajnosci podsystemu graficznego to porażka.
Szkoda, że nie zrobiliście testu podsystemu dyskowego. Tam też nieźle byście się zdziwili.
marselZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marsel2007.08.13, 10:30
Miałem ciekawy przypadek, zainstalowałem sobie Viste ze wskaźnikiem 4,4 najsłabszy był procesor natomiast k. graf miała wskaźnik 4,8. Po aktualizacji sterowników k. graf. wskaźnik zmniejszył się(!!!) do 3,6. Dodam że grafika to GF 6800 ULTRA Go. Tak więc i sterowniki mają wpływ na "magiczny" benchmark Microsoftu smilies/smile.gif
gymkhanaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gymkhana2007.08.13, 10:36
CYTAT(marsel @ 13 sierpnia 2007, 10:30) <{POST_SNAPBACK}>
Tak więc i sterowniki mają wpływ na "magiczny" benchmark Microsoftu smilies/smile.gif


Ludzie !!!!
To nie jest benchmark !!!!!
LOL
gburZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gbur2007.08.13, 10:55
Coś takiego powinno być karalne, to mydlenie oczu i umyślne wprowadzanie w błąd! Lepiej zadzwonić do wróżki Elviry pod 0 - 700 ... i się zapytać o wydajność podzespołów swojego kompa!
Teraz wiadomo dlaczego windy są takie wolne - bo upchana jest tam masa śmiecia którą zaraz po instalacji trzeba wyłączyć tak jak to robię w XP (kompozycje, przywracanie systemu, bufor wydruku, centrum zabezpieczeń, rejestr zdalny... ups, po jaką cholerę to jest domyślnie włączone?!)

CYTAT(gymkhana @ 13 sierpnia 2007, 10:15) <{POST_SNAPBACK}>
może się czepiam, ale dlaczego autor artykułu ciągle używa słów benchmark, performance, skoro MS nigdzie nie wspomina o tym, że WEI jest benchmarkiem


Stary zastanów się chwilę - skoro to coś mierzy czy taki a taki sprzęt nadaje się do pracy z tym systemem i wystawia za pomiar ocenę to TO WŁAŚNIE jest benchmark - punkt odniesienia...
komodoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
komodo2007.08.13, 10:59
CYTAT(marsel @ 13 sierpnia 2007, 10:30) <{POST_SNAPBACK}>
Tak więc i sterowniki mają wpływ na "magiczny" benchmark Microsoftu smilies/smile.gif

Normalnie geniusz. Ciekawe jak ten program ma się komunikować z k. graf?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1