artykuły

Arctic Cooling MX-2: posmarowano i schłodzono

38
19 lipca 2007, 10:52 Piotr Gontarczyk
Szwajcarska firma Arctic Cooling od chwili swoich narodzin w 2001 roku raz za razem wzbogaca swoją ofertę produktów o nowe coolery CPU oraz kart graficznych, obudowy czy wentylatory. Na swoim koncie ma już kilka hitów, takich jak seria coolerów Freezer czy wentylatory Arctic Fan. Wedle filozofii firmy produkty mają być możliwie jak najtańsze i jednocześnie zapewniać nabywcom możliwie jak najwięcej pożytku. Arctic Cooling MX-1 była pierwszą pastą termoprzewodzącą tej firmy i choć cenowo konkurencyjna rzeczywiście była, to jej wydajność i trwałość pozostawiały sporo do życzenia. Teraz firma Arctic Cooling próbuje zmienić swoje oblicze w oczach potencjalnych nabywców past. Parę dni temu swoją premierę miała pasta MX-2. Zobaczmy, czy zmiana wizerunku "pastowego" firmy Arctic Cooling jest w ogóle możliwa?

Spis treści

Arctic Cooling MX-2

Nowa pasta termoprzewodząca, podobnie jak jej poprzedniczka, nie zawiera składników silikonowych ani metali (na przykład srebra), co sprawia, że utrzymuje stałą gęstość oraz w ogóle nie przewodzi prądu. W jej skład wchodzą między innymi wiążące składniki ceramiczne oraz tlenek cynku. Arctic Cooling MX-2 sprzedawana jest w plastikowych strzykawkach, w których znajduje się sporo, bo 4 gramy produktu. Jedna strzykawka powinna nam wystarczyć na conajmniej kilkanaście procesorów, takich jak na przykład Intel Pentium D, Core, Core 2 oraz AMD Athlon 64/X2 i Sempron.

Podobnie jak w przypadku Arctic Cooling MX-1, producent zapewnia, że nowy produkt jest wydajniejszy niż pasty konkurencyjne. Jak wykazały nasze testy sprzed sześciu miesięcy, MX-1 na tle konkurencji wypadała jednak dość blado. MX-2 ma ten stan rzeczy odmienić.

Według firmy Acrtic Cooling, MX-2 ma mieć trwałość na poziomie ośmiu lat. Tyle samo zatem. co w przypadku pasty MX-1, a tu jak wiemy trwałość nie była jednoznaczna z wydajnością. Pasta MX-1 już po kilku, kilkunastu dniach potrafiła zgęstnieć, aby po kilku tygodniach zamienić się w kamień, usuwalny tylko poprzez zdrapywanie go z układu scalonego i radiatora. Skład pasty MX-2 został zmodyfikowany tak, aby uzyskać wyższą przewodność cieplną, ale także pozbyć się irytującego problemu utwardzania.

Arctic Cooling MX-2 bardzo łatwo aplikuje się na układzie scalonym. Jest rzadsza niż MX-1, jednocześnie znacznie gładsza i nie oleista, a bardziej "mączysta". Dzięki temu bardzo szybko przywiera do powierzchni i bardzo łatwo daje się wyrównać. Innymi słowy - jest wybitnie plastyczna.

Nieznany jest natomiast sugerowany czas wygrzewania pasty, po upływie którego uzyskuje ona swoją nominalną wydajność. Na próżno szukać takiej informacji zarówno na opakowaniu, jak i w dokumentacji znajdującej się na stronach internetowych firmy Arctic Cooling. W przypadku Arctic Cooling MX-1 było to około 200 godzin. Dopiero bezpośrednio od producenta udało się nam uzyskać informację na temat czasu wygrzewania MX-2. Wynosić on powinien 150 godzin, czyli około sześciu dni.

 

Arctic Cooling MX-2 nie gorzej prezentuje się pod względem usuwalności. W przeciwieństwie do MX-1, utrzymuje swoją pierwotną konsystencję gęstniejąc bardzo nieznacznie. Do jej usunięcia wystarczy pociągnięcie szmatką bądź papierową chusteczką.

Strona:
IIGrzesiekIIZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
IIGrzesiekII2007.07.19, 11:01
no no no postarali się, zastanowię się chyba nad kupnem, ciekawe jak wygląda czyszczenie po kilku miesiącach ? bo ceramique schodzi dosyć ciężko, tzn. trzeba się namęczyć.
vivaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
viva2007.07.19, 11:04
Coż mogę napisać ... fajnie to Vega przedstawiłeś i już smilies/wink.gif
Jak ktoś nie lubi męczyć się z Coollaboratory Liquid Pro to ten arctic będzie w sam raz smilies/wink.gif
XellosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xellos2007.07.19, 11:19
Dobrze, że Arctic powraca z czymś konkretnym przynajmniej będzie wybór smilies/smile.gif
OlafoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Olafo2007.07.19, 11:24
W sumie cieszę się że zakupiłem zalmana stg1. Choć trzeba przyznać, że ta pasta dorównuje zalmanowi pod względem wydajności, no ale sposób nakładania zalmana jest bezkonkurencyjny.
FulgorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fulgor2007.07.19, 11:30
Ja tam jestem wciąż bardziej przekonany do produktu Zalmana. ZM-STG1 ma taką samą wydajność końcową co omawiany MX-2, a przy tym prezentuje wysoką wydajność natychmiast po aplikacji pasty. Niedługo składam nowego kompa i najprawdopodobniej dam szansę wykazania się Zalmanowi. Jego pędzelek w nakrętce jest po prostu kozacki smilies/wink.gif
qjinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
qjin2007.07.19, 11:34
Nie żałuję kasy wyrzuconej na pastę Zalmana. smilies/wink.gif Choć - trzeba przyznać - nowa pasta Arctic Cooling jest również wydajna. smilies/smile.gif
EmperorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Emperor2007.07.19, 11:48
Czesc Vegas smilies/smile.gif
kamanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kaman2007.07.19, 11:56
Nareszcie się postarali i stworzyli lepszą pastę. Mimo wszystko wolałbym Zalmana ze względu na pędzelek smilies/szczerbaty.gif
VegaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiVega2007.07.19, 11:59
O rany! smilies/shocked.gif Hello emperor! Long time no see! smilies/bigsmile.gif Miło zobaczyć po długiej przerwie znajomą "twarz" jeszcze z czasów pracy u konkurencji. smilies/wink.gif
*Konto usunięte*2007.07.19, 13:33
Ja równiez wybrałem Zalmana i nie żałuje. Pędzelka nic nie przebije smilies/wink.gif.
Art bardzo rzeczowy, oby tak dalej smilies/smile.gif.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1