Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Michal Reinholz, Poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 16:45

Zachwycając się drogimi płytami głównymi zapominamy, że ogromna większość komputerów zbudowana jest na elementach najtańszych. Chcielibyśmy mieć ASUS-a Striker Extreme, Gigabyte GA-N680SLI-DQ6 czy MSI P6N Diamond, ale płyty tego typu i za taką cenę stanowią tylko znikomy procent rynku - nie trafiają do komputerów produkowanych masowo, a większość użytkowników składająca peceta samodzielnie także nie może sobie na nie pozwolić. Świat entuzjastów, choć barwny, bogaty (formą) i pełen niezwykle wydajnych komputerów to niestety margines. Większość użytkowników ma dwa podstawowe kryteria wyboru - pierwsze i najważniejsze to cena, drugie - płyta ma po prostu stabilnie działać.

Z myślą o mniej zasobnych posiadaczach pecetów przygotowaliśmy test porównawczy jedenastu płyt głównych pod procesory Core 2 Duo. Zgodnie z wyżej zakreśloną zasadą, przy ich wyborze kierowaliśmy się wyłącznie ceną - nie mogła być wyższa niż 400 zł. Tak zatem w jednym artykule i porównaniu znalazły się zarówno płyty z chipsetami Intel 945, jak i NVIDIA nForce 650i SLI. Sprawdzimy czy zbudowanie komputera w oparciu o tanie rozwiązania wiąże sie z dużymi wyrzeczeniami i jaki jest pułap cenowy, poniżej którego nie warto schodzić.

Zdjęcie

Dzięki ostatnim zmianom na rynku procesorów, dziś możemy mieć dwurdzeniowy układ z serii Core 2 Duo za około 250 zł. Pentium Dual-Core, bo o nim właśnie mowa, mimo zmniejszonego rozmiaru pamięci cache L2, radzi sobie doskonale we wszelkiego rodzaju aplikacjach. Jego jedynym problemem jest standardowo dość niski zegar, ale przecież obecne procesory Intela znane są z ogromnej podatności na podkręcanie. I właśnie w tym miejscu zaczyna się poważna rola płyty głównej. Standardowo niemal wszystkie z nich oferują zbliżoną wydajność systemu, ale nie wszystkie pozwolą na wydobycie z procesora ukrytych pokładów mocy. Z drugiej strony można powiedzieć, że przecież w komputerze do biura czy nieskomplikowanych i niewymagających zadań domowych wydajność Pentium Dual-Core E2140 jest aż nadto wystarczająca. To prawda, ale w takich zadaniach doskonale sprawdzą się nawet procesory jednordzeniowe, kosztujące sporo poniżej 200 zł. Tak więc overclocking mimo wszystko wydaje sie cechą pożądaną w płytach pod procesory rodziny Core 2 Duo - pozwala na uzyskanie tanim kosztem ogromnej wydajności.

W naszym teście znajdziecie płyty "programowo" tanich firm ASRock i ECS, oraz tanie odmiany płyt bardziej renomowanych marek - ASUS, Gigabyte czy MSI. Przy okazji sprawdzimy więc także, czy producent ma wpływ nie tylko na cenę, ale i jakość oraz wydajność oferowanego produktu. Nie ma co ukrywać, że wszystkie z tych czynników są ważne. Byłoby pomyłką zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych w zamian za rezygnację z wydajności, stabilności działania bądź też godzenie się z fatalną jakością.

Poniżej przedstawiamy tabelę z zestawieniem parametrów przetestowanych płyt. Tabelka jest interaktywna - możecie wybrać, które produkty mają sie znaleźć w tabeli. Zachęcamy do klikania w szare przyciski, a także w miniaturki zdjęć płyt, celem zobaczenia fotek w większym rozmiarze.

Poniższa tabelka przedstawia dwie losowo wybrane płyty główne. Aby zobaczyć zestawienie wszystkich modeli, kliknijcie w szary przycisk z ikoną kwadracika (spowoduje to powiększenie tabelki na cały ekran) lub na przycisk ze strzałką, który umożliwi Wam wybranie interesującej płyty.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Olafo (2007.08.06, 17:13)
Ocena: 0

0%
Nono, zabieramy się do czytania!
scooby91 (2007.08.06, 17:13)
Ocena: 0

0%
smilies/smile.gif O! Jest moja płyta!
*Konto usunięte* (2007.08.06, 17:15)
Ocena: 0
artykuł artykułem, ale plus za interaktywną tabelkę i powiększane obrazki smilies/smile.gif

fajne ostatnie porównanie chipsetów do kobiet smilies/wink.gif
Turek (2007.08.06, 17:15)
Ocena: 0

0%
mojej niestety nie ma, a myślałem że będzie.
Szczota (2007.08.06, 17:22)
Ocena: 0

0%
Wkoncu jakis sprzet bardziej dla ludzi smilies/smile.gif
*Konto usunięte* (2007.08.06, 17:31)
Ocena: 0
plus artyku- interaktiv tabelka. Ale autor powinien pozostać przy pisaniu mądrzących się śmiesznych poradników dla n00bów w CDEkszyn
scooby91 (2007.08.06, 17:32)
Ocena: 0

0%
Moja płyta najlepsza smilies/szczerbaty.gif.

CYTAT
To, że można i taniej, i lepiej udowadnia MSI P6N V2 SLI. Niby jeszcze bardziej uproszczona wersja P6N SLI, ale początkowe obawy płyta rozwiewa w miarę przechodzenia kolejnych testów. Już przy pierwszym kontakcie wydaje się być solidniejsza od ASUS-a. Poza tym procesory na niej podkręcają się lepiej (przynajmniej te dla magistrali 200 MHz, ale też mało kto będzie łączył tanie płyty z drogimi procesorami dla FSB 266 i 333 MHz), oferuje przemyślane sterowanie w BIOS-ie, a także o wiele wyższą jakość zintegrowanej dźwiękówki. Te cechy stawiają ją daleko przed rywalem.
HΛЯPΛGŌN (2007.08.06, 17:38)
Ocena: 0

0%
Artykuł zupełnie poprawny, aczkolwiek niezbyt szczegółowy. W sumie jednak czytało sie dobrze smilies/thumbup.gif
TratoX (2007.08.06, 17:38)
Ocena: 0

0%
moja na wstepie zjechana i niewiem z jakiego powodu?jaka jedyna w plusach ma wydajna!! dzwiek niestety kiepski ale pozatym w testach na wydajnosc zawsze przynajmniej 3 wiec niewiem oco halo w tym tekscie prezentujacym płyte
zajjack (2007.08.06, 17:40)
Ocena: 0

0%
Jednak płyty dla intala poniżej 300zł to badziew, chyba tak już zostanie zawsze.
Jedyna w miarę to odziwo asrock z chipem AMD którego nikt nie chce i producent poprostu pozbył się by nie płacić za magazyn. smilies/lol2.gif A żeby było śmieszniej to jedyne dobre układy dla procesorów AMD robi (po kupnie ATI ich największy wróg) Nvidia zresztą coraz gorsze (patrz seria 5xx) a firmę bardziej interesuję niszczenie konkurencji( np. ULI) niż rozwój układów. SIS i VIA już lekko co dyszą i od nich nic dobrego raczej też szybko nic nie zobaczymy. I niech mi tu ktoś powie że na rynku nie ma zmowy, chyba jeszcz trochę czasu upłynie kiedy zobaczymy prawdziwą konkuręcję producentów. notabene ten x1250 dla intela robi więcej 3dmarków niż radeon 9550.
Ja jakoś po przeczytaniu tego artu i po zastanowieniu się jaki sprzęt miałem do tej pory nie mam na dzień dzisiejszy ochoty na zakup czegokolwiek.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane