artykuły

Test 11 tanich płyt głównych dla Core 2 Duo

88
6 sierpnia 2007, 16:45 Michal Reinholz

SLI dla "ubogich"

Wiele osób uparcie twierdzi, że SLI to niekoniecznie zwiększenie szybkości systemu od razu dzięki instalacji dwóch kart graficznych, ale teoretyczna możliwość taniego i szybkiego podniesienia jego możliwości po jakimś czasie. Kupujemy bowiem dziś jedną kartę, a za rok dokładamy drugą taką samą i mamy bezproblemowe i tanie dodatkowe kilkadziesiąt procent wydajności w grach. Tak przynajmniej mówi teoria.

Początkowo wyniki testów zdają się to potwierdzać, ale jeśli przyjrzymy się im dokładniej, entuzjazm wygasa - wydajność wprawdzie wzrasta, ale nie ma nawet mowy o osiągnięciu poziomu pojedynczej karty w cenie zbliżonej do dwóch GeForce 8600 GT. Biorąc to pod uwagę, oraz fakt, że karty z wyższych przedziałów cenowych tanieją szybciej i bardziej niż te z ceną w granicach 500 zł, trudno znaleźć argument przemawiający choćby za planami budowy komputera z tanim SLI.

Jednak wyniki testów to tylko część prawdy. Właściwie cały komputer od początku należałoby składać z myślą o jego późniejszej rozbudowie. Najlepszym przykładem będzie zasilacz - dla SLI wymagany jest mocniejszy niż dla pojedynczej karty. Tak więc - albo od razu zdecydujemy się na budowę mocnego peceta, albo też po kilku latach wymienimy cały komputer bez zabawy w mało opłacalne SLI.

21