Obudowy i zasilacze
Artykuł
Ryszard Sobkowski, Piątek, 13 lipca 2007, 09:12

Podsumowanie testów

Spróbujmy zgromadzić uzyskane wyniki testów w bardziej syntetycznej postaci, która ułatwi nam ich szerszą interpretację.

Udało nam się obciążyć zasilacz do zaledwie 3/4 jego mocy nominalnej, ale trzeba przyznać, że wyniki w tym zakresie poboru mocy są imponujące. Co prawda "żelazna stabilność" napięć +5 V i 3,3 V jest powodowana głównie tym, że napięcia te obecnie używane są w niewielkim stopniu, głównie do zasilania pomocniczych podsystemów płyty głównej. Nie zmienia to faktu, że na głównych wyjściach, 12 V1 i 12 V2, a także wyjściu PCIe 12 V, stabilność napięć jest wręcz znakomita.

 

Perspektywy dalszego powiększania obciążenia zasilacza rysują się bardzo optymistycznie - na przetestowanym odcinku charakterystyki obserwuje się nieznaczny spadek napięć w miarę wzrostu poboru mocy, jednak ma on charakter liniowy, a odstęp od wartości granicznych jest jeszcze spory. Na tej podstawie wnioskujemy, że zasilacz powinien bez problemów pracować z obciążeniem nawet nieco przekraczającym 400 W.

Warto zauważyć, że ostatnia z konfiguracji testowych to praktycznie najbardziej energożerny z dostępnych obecnie zestawów, może za wyjątkiem CrossFire z dwoma kartami ATI Radeon HD 2900 XT, ale taka konstrukcja już byłaby daleko posuniętą perwersją. Możemy więc śmiało uznać, że Ever Silver 480 W, pomimo konstrukcji wywodzącej się sprzed trzech lat, radzi sobie doskonale z zasilaniem współczesnego komputera z najwyższej półki. Zaś patrząc z drugiej strony, możemy też uznać, że zasilacze o wyższych niż 500 W mocach praktycznie mało komu są potrzebne, skoro testowana czterysta osiemdziesiątka "wystarczy na wszystko".

Słowo o głośności. To będzie ciche słowo, bo zasilacz jest cichutki, szczególnie przy małym i średnim obciążeniu. Oczywiście taka ocena jest subiektywna. Obiektywnie - poziom szumu zmierzony w odległości 10 cm od kratki wylotowej, przy maksymalnym uzyskanym w testach obciążeniu zasilacza, wyniósł 44,6 dBa, mierzone przy szumach tła na poziomie 38,8 dBa. Tła się niestety nie daje wyłączyć, więc powrót do oceny subiektywnej - to jest naprawdę cicho, choć słyszalnie.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane