Obudowy i zasilacze
Artykuł
Ryszard Sobkowski, Piątek, 13 lipca 2007, 09:12

Formalna porażka

Zasilacze nie są bynajmniej projektowane według konstruktorskiego „widzimisię”. Wymagania techniczne, jakie muszą spełniać, przedstawione są w wydawanych przez Intela kolejnych specyfikacjach Power Supply Design Guide – aktualną wersję specyfikacji zainteresowani znajdą tutaj. My natomiast posłużymy się tylko kilkoma cytatami. Oto pierwszy – wymagania co do wartości i stabilności poszczególnych napięć, bez względu na moc znamionową i inne szczegóły zasilacza.

W samej tabelce – nic ciekawego. Dozwolona tolerancja wszystkich napięć z wyjątkiem –12 V wynosi 5%. Znacznie ciekawsze informacje zawierają przypisy, z których dowiadujemy się, że podczas chwilowego szczytowego poboru prądu z któregoś z wyjść +12 V, napięcie na obu dwunastowoltowych wyjściach może się zmienić nawet o 10%. Stabilność napięć to jedno – drugim istotnym czynnikiem jest wydajność prądowa poszczególnych wyjść. Aktualna specyfikacja określa wymagania dla zasilaczy o mocy znamionowej 450 W, nieco niższej niż moc znamionowa Ever Silver 480 W, jednak mogą one posłużyć jako punkt odniesienia.

Porównajmy ją od razu z danymi testowanego zasilacza:

Oj, ale się porobiło! Wydrukowana na etykiecie specyfikacja nie ma, pomimo zbliżonego napięcia znamionowego, żadnego wspólnego mianownika ze specyfikacją oficjalną! Zarówno jeśli chodzi o specyfikację ATX 2.2 w aktualnej wersji, jak i specyfikacje wcześniejsze! W dodatku, jeśli zestawimy ją z charakterystyką wydajności prądowej, wymaganej od zasilacza ATX 2.2 o mocy 450 W...

... widzimy wyraźnie, że uzyskanie podanych na etykiecie parametrów jest technicznie niemożliwe, chyba, że w zasilaczu 800-watowym lub silniejszym! Ha! może właśnie dlatego etykietki są naklejane „do góry nogami”? Żarty żartami, ale z formalnego punktu widzenia jest to katastrofalna porażka... A teraz zostawmy formalności i pozwólmy zasilaczowi bronić swojego dobrego imienia w testach.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane