Obudowy i zasilacze
Artykuł
Ryszard Sobkowski, Piątek, 13 lipca 2007, 09:12

Kable i wtyczki

Zasilacz nie jest do oglądania, a tym bardziej do czytania – ma być zainstalowany wewnątrz komputera, więc i jego urody widać nie będzie. Jakieś problemy z instalacją?

Zasilacz nie jest przesadnie wyposażony w kable, konstruktorzy zastosowali raczej strategię „tylko nieco wiecej, niż jest konieczne”. Tym, którzy lubią podłączać „dużo” raczej się to nie spodoba, natomiast takie rozwiązanie jest bardzo miłe dla użytkowników, którzy lubią w komputerze mieć porządek. Zachowaniu porządku sprzyjają również oploty na wiązkach kabli, dzięki którym nie tworzą one kłębowiska przewodów, jakie często możemy zobaczyć w komputerach PC.

Dzielona, 20/24 pinowa wtyczka ATX i czteropinową wtyczka ATX 12 V, to jako zasilanie płyty rozwiązanie zadowalające, szczególnie, że ATX i ATX 12 V zasilane są z oddzielnych dwunastowoltowych szyn, z osobnymi zabezpieczeniami i ograniczeniami poboru prądu. Tym niemniej znacznie milej widzielibyśmy podwójną wtyczkę ATX 12 V. W nowych płytach głównych stosowane są 8-pinowe gniazda 12 V, na szczęście zdecydowana większość konstrukcji pozwala na korzystanie w takim gnieździe z 4-pinowej wtyczki. Ale brak drugiej 12-woltowej „czwórki” należy zdecydowanie policzyć na minus.

Wtyczek zasilania SATA mamy tylko dwie – nieco za mało dla kolekcjonerów dysków, ale najzupełniej wystarczająco do małego, solidnego komputera. Zresztą większość kolekcji stanowią dyski ATA, a dla tych...

... jest pod dostatkiem (6) wtyczek typu Molex. Mamy również do dyspozycji aż dwie wtyczki do FDD! A na deser całej kabelkologii...

... dwa wtyki PCI Express 12 V! Dwa, znaczy, że konstruktor liczył się z zastosowaniem konfiguracji SLI. Czy się nie przeliczył – zobaczymy w testach.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane