Karty graficzne
Artykuł
Sebastian Stolarczyk, Czwartek, 28 czerwca 2007, 06:00

Radeon HD 2600 XT

Referencyjna karta Radeon HD 2600 XT naprawdę robi wrażenie swoimi gabarytami. Przywykliśmy już do tego, że modele ze średniej półki cenowej są stosunkowo niewielkie, a tymczasem AMD zaserwowało nam kartę, która swoim rozmiarem przypomina topowe modele sprzed dwóch lat - Radeon HD 2600 XT ma bowiem aż 23 cm długości! Dla porównania, GeForce 8600 GT i 8600 GTS mają zaledwie po 17,5 cm. Karta jest za to jedynie umiarkowanie ciężka; z miedzi wykonano tylko miedzianą wkładkę na GPU, a reszta systemu chłodzenia jest aluminiowa.

Jeśli mowa o chłodzeniu, to jest ono jednoslotowe (całe szczęście) i, co nawet istotniejsze, dość ciche. Wentylator słychać wyraźnie przy starcie komputera, lecz krótko po nim przełącza się na wolne obroty i pracuje przy akceptowalnym dla przeciętnego użytkownika poziomie głośności. Powody do narzekań mogą mieć naszym zdaniem tylko prawdziwi amatorzy cichych zestawów komputerowych. W czasie testów wiatrak cały czas pracował na tym samym poziomie obrotów. Radeona HD 2600 XT nie wyposażono w gniazdko dodatkowego zasilania.

Zegary akceleratora to kolejna, po fizycznym rozmiarze produktu, imponująca cecha karty. Układ graficzny działa z częstotliwością 800 MHz (dokładnie 796,5 MHz). Na karcie zainstalowano ponadto 256 MB pamięci GDDR4 o czasie dostępu 0,9 ns, która pracuje z zegarem efektywnym 2,2 GHz. Produkt wyceniono na 149 USD. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że na rynku pojawią się też wersje z pamięciami GDDR3 1600 MHz (efektywnie), których sugerowana cena wyniesie 129 USD.

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane