Karty graficzne
Artykuł
Sebastian Stolarczyk, Czwartek, 28 czerwca 2007, 06:00

Podkręcanie

Przed przystąpieniem do podkręcania Rysiek Sobkowski powiedział mi: "Nic z AMD się nie podkręca". Niestety, zdaje się, że i tym razem "wykrakał" ;-) Nie uprzedzając jednak faktów, opis naszych przygód z podkręcaniem zaczniemy od kilku słów na temat stosowanych narzędzi. Tym razem przejdźmy od razu do sedna. Najnowszy RivaTuner nie był w stanie zidentyfikować karty, więc o podkręcaniu przy użyciu tego narzędzia można zapomnieć. Podobna niespodzianka spotkała nas, gdy spróbowaliśmy uruchomić ATITool (0.27 beta 2) - aplikacja podała, że taktowanie układu modelu Radeon HD 2600 XT wynosi... 13,5 MHz. PowerStrip z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu odmówił posłuszeństwa i po prostu się nie uruchamiał (nie wykluczamy, że to jakiś błąd w konfiguracji naszego systemu). W ostatnim kroku desperacji postanowiliśmy spróbować programu AMD GPU Clock Tool w wersji 0.7. Tym razem się udało, choć tylko pod Vistą (z jakiegoś powodu program odmówił posłuszeństwa pod Windows XP).

Podkręcanie zaczęliśmy od wyższego modelu, 2600 XT. Karta domyślnie działa z zegarami 800/1100 MHz, dla GPU i pamięci (zegar rzeczywisty pamięci). Mamy dla Was dwie wiadomości. Podobnie jak w "Chłopaki nie płaczą", obie są złe ;-) Po kilku chwilach okazało się bowiem, że podkręcanie pamięci nawet o 5 MHz jest po prostu niemożliwe: mimo że wyższy zegar udaje się pomyślnie ustawić, wyniki wszystkich benchmarków spadają. Z przetaktowania pamięci musieliśmy zatem zrezygnować. Kolejną złą informacją jest to, że GPU podkręciliśmy z 800 MHz do 857 MHz. Ustawienie wyższej częstotliwości, np. 870 MHz, kończyło się zawieszeniem komputera. Jak wzrosła wydajność po podkręcaniu, zapewne się domyślacie - raczej nieznacznie. Z domyślnych 10533 punktów w 3DMark05 uzyskaliśmy po podkręceniu tylko 10900. W F.E.A.R. wynik wzrósł z 26 do 28 fps (1280x1024, AA 4X, AF 16X), a w Lost Planet (Snow) - podskoczył z 13 do 14 fps.

Trochę lepiej zaprezentowała się pod tym względem karta Radeon HD 2400 XT. Tutaj ze standardowych 700/800 MHz uzyskaliśmy 800/850 MHz. Nie udało nam się zmierzyć wydajności podkręconej karty, lecz przypuszczamy, że będzie to w graniach 10-15% - raczej niewiele.

Na koniec dodajmy jeszcze, że obie karty w czasie testów nagrzewały się dość umiarkowanie - żadna z nich bezpośrednio po wyjęciu z komputera po mocno obciążającym teście nie parzyła w dotyku - bez problemu można było położyć na nich dłoń bez obawy o poparzenie.

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane