Obudowy i zasilacze
Artykuł
Piotr Gontarczyk, Piątek, 6 lipca 2007, 21:28
Przeciętna sroka to zwykła złodziejka. Niepohamowana ciekawość tych ptaków nie pozwala im oderwać wzroku od wszystkiego co błyszczy, połyskuje. Każdy mężczyzna jest trochę jak sroka. Im starszy, tym większy na niego wpływ ma mały chłopiec siedzący gdzieś w głębinach umysłu. Nowinki techniczne, futurystycznie wyglądające urządzenia i oczywiście oficjalnie nieakceptowana zasada, w myśl której rozmiar jednak ma znaczenie. Jakby tu wykorzystać te męskie słabości? Firma Thermaltake opracowała receptę i na sroki, i na mężczyzn. Tym razem przyjrzymy się dwóm obudowom tej firmy: stylowej i lśniącej Soprano Vx oraz potężnej, ciężkiej i rozpalającej hormony Mozart Tx.

Thermaltake Soprano Vx

Idea przyświecająca konstrukcji obudowy Soprano Vx to "prostota i elegancja". Soprano Vx to obudowa ATX typu midi tower ze stelażem wykonanym ze stali. Jej funkcjonalność niespecjalnie odbiega od innych, typowych obudów midi. Co ją wyróżnia, to przede wszystkim połyskujący lakier, którym pokryto zewnętrzne elementy metalowe oraz lśniący plastik na panelu przednim.

Wymiary obudowy: 41,5 cm wysokości, 19 cm szerokości i 51 cm głębokości. Waga samej obudowy wynosi 6,15 kg, czyli nie mniej i nie więcej niż przeciętna obudowa o takich wymiarach. Testowany przez nas model - VD6000BNS - sprzedawany jest bez zasilacza. Producent oferuje także modele z zasilaczami o mocy 400 W (ATX 12V v2.0) i 430 W (ATX 12V v1.3). W obudowie zainstalować możemy płytę główną w formacie ATX oraz Micro ATX.

Na panelu przednim znajdują się cztery komory 5,25" dla napędów optycznych i innych urządzeń (np. kontrolerów obrotów wentylatorów), a pod nimi dwie mniejsze komory 3,5". Czoło panelu wykonano z wysokopołyskowego, niezwykle gładkiego plastiku. W połączeniu z lśniącą czernią bocznych ścian daje nam to pięknie prezentującą się, bardzo stylową obudowę. Jasnoszare dopełnienie bocznych brzegów panelu przedniego wykonano z matowego plastiku, tonującego całą konstrukcję skutecznie chroniąc Soprano Vx przed określeniami typu kicz-plastik-fantastik.

W dolnej części umieszczono przyciski włącznika i resetu komputera. Tuż pod nimi znajdują się dwie (niebieska i czerwona) kontrolki pracy komputera i dysku twardego. Napis pokrywający klapkę osłaniającą gniazda We/Wy można było sobie jednak darować. Samo zagłębienie wokół klapki zwraca uwagę. Dodatkowe napisy czy obrazki jedynie przyciągają wzrok. Uważamy, że znacznie lepiej było wykonać niebarwione napisy tłoczone. Podobnie zresztą powinien zostać wykonany napis "Soprano Vx".

Tuż przy samej podstawie, pod klapką umieszczono gniazdo mikrofonu, słuchawkowe, dwa porty USB oraz jeden port FireWire (IEEE1394).

Na lewej klapie umieszczono dwie wygodne w obsłudze klamry zamykające. Na jednej z nich (górnej) dodatkowo umieszczono zamykany na kluczyk zamek blokujący otwarcie bocznej klapy. Dla uzyskania lepszej cyrkulacji powietrza i bardziej efektywnego jej wykorzystania w celu schłodzenia karty graficznej, w dolnej części wykonano zestaw otworów wentylacyjnych. W razie potrzeby możemy doń dopasować wentylator 80 mm i zamocować na stałe.

Naszą uwagę zwracają klamry zamykające. W większości obudów są one montowane na zewnętrznej stronie klap bocznych, a do środka przenoszone są tylko dźwignie blokujące. W tym przypadku całe klamry sprawiają pozytywne wrażenie wtopionych w metal.

Z tyłu bez niespodzianek. Standardowa lokalizacja zasilacza, czyli u góry. Na tylnej ścianie obudowy standardowo zainstalowany jest wentylator 120 mm firmy Thermaltake. Podczas pracy zachowuje sie bardzo grzecznie i nie hałasuje. Jego łopatki kręcą się z prędkością 1300 obrotów na minutę i wytwarzają hałas na poziomie nie większym niż 17 dB.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Vesp3r (2007.07.06, 21:40)
Ocena: 0

0%
ta druga obudowa caukiem caukiem ;]


gdyby byla o 200zl tansza bym ją sobie w 100% sprawił
kapitanhack (2007.07.06, 21:57)
Ocena: 0

0%
Jaki ten mozart wielgachny smilies/shocked.gif Nic tylko zamontować w nim 10 Delt i cieszyć się piekną symfonią smilies/szczerbaty.gif
darthmalak (2007.07.06, 22:08)
Ocena: 0

0%
Długo byś się nie cieszył, bo by ci mózg uszami wypłynął smilies/szczerbaty.gif
junior (2007.07.06, 22:16)
Ocena: 0

0%
Bart ma tego bydlaka może się wypowie smilies/bigsmile.gif

Co do artykułu to jest całkiem OK, bo jeśli chodzi o same budy to IMO kaszana smilies/thumbdown.gif Soprano mi się nie podoba (wyglądem do stóp nie sięga np. Antec'owi Solo). Mozart Tx to przerost formy nad treścią nawet tego komentować nie będę

P.S. Vega czy są w przygotowaniu jakieś inne recki obudów ???
CarnAge (2007.07.06, 22:17)
Ocena: 0

0%
Ta mniejsza mi się podoba większa nie zmieściła by się w mojej półeczce/wnęce
Rozbity_Bezel (2007.07.06, 22:23)
Ocena: 0

0%
Ten potwor to chyba tylko dla ludzi z kompleksami smilies/szczerbaty.gif
HΛЯPΛGŌN (2007.07.06, 22:24)
Ocena: 0

0%
Brzydkie te obudowy, takie prostackie.
viva (2007.07.06, 22:40)
Ocena: 0

0%
CYTAT()-(arpagon @ 6 lipca 2007, 22:24) <{POST_SNAPBACK}>
Brzydkie te obudowy, takie prostackie.

To samo miałem pisać smilies/thumbup.gif smilies/wink.gif
TIZ (2007.07.06, 22:49)
Ocena: 0

0%
Obudowy wyglądają obleśnie smilies/thumbup.gif
*Konto usunięte* (2007.07.06, 22:53)
Ocena: 0
a jak bym chciał jakąś większą budę z dobrą wentylacją to co byście polecili

niedroga i wygląd zupełnie nie ma znaczenia smilies/tongue.gif
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
O autorze
Piotr Gontarczyk
Dziennikarz internetowy z wieloletnim doświadczeniem w branży. Publikował swoje artykuły na łamach kilku popularnych wortali, był także redaktorem naczelnym jednego z nich.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane