Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
R. Sobkowski, M. Reinholz, Wtorek, 22 maja 2007, 10:07
Pod kodową nazwą Bearlake Intel opracował następcę cieszącego się uznaniem chipsetu P965 Express. P35 jest przeznaczony już do oczekiwanych z pewną niecierpliwością 45-nanometrowych procesorów Penryn, co w niczym nie przeszkadza mu we współpracy nawet z nieprodukowanymi już układami Pentium D. Popatrzmy, w czym nowy układ jest lepszy od „starego” i, co chyba najważniejsze, jak sobie z jego wykorzystaniem radzą producenci płyt głównych.

P35 – prawie nic nowego

„Prawie” robi jednak ogromną różnicę – układ Bearlake przynosi ze sobą praktyczną implementację rozwiązania, które stanie się obowiązującym standardem w konstrukcji komputerów PC dopiero za rok, a może jeszcze później.

W układzie MCH (Memory Control Hub) chipsetu P35 Express na pierwszy rzut oka nie widzimy szczególnych „wodotrysków” – ot, konwencjonalny mostek północny, z 16-liniowym interfejsem PCI Express. Tyle tylko, że oficjalnie przystosowany do pracy z szyną FSB o efektywnym taktowaniu 1333 MHz, ale przecież jest to oczywiste wobec faktu, że już za kilka tygodni na rynek trafią pracujące z takim taktowaniem szyny procesory Core 2 z serii E6x50. Konieczność taktowania istniejących płyt powyżej oficjalnej specyfikacji byłaby nie do przyjęcia, więc musiał się pojawić nowy mostek północny... Ale gdzież ta przełomowa nowość?

Interfejs pamięci układu Bearlake składa się z dwóch 64-bitowych szyn, z których każda jest w stanie obsłużyć po dwa moduły pamięci DDR2 albo również po dwa – DDR3. Jest to pierwsza zrealizowana na skalę masową implementacja pamięci DDR3 w architekturze komputerów PC. Warto zapamiętać użyte wyżej słowo albo – układ nie ma dwóch niezależnych kontrolerów pamięci, osobno DDR2 i osobno DDR3, nie daje więc możliwości równoczesnego stosowania modułów obydwu typów. Czy 1066-megahercowe pamięci DDR3 przynoszą ze sobą wyższą wydajność?

O DDR3 za chwilę, wróćmy jeszcze do chipsetu, teraz koncentrując się na jego mostku południowym, czyli ICH9/ICH9R. Obfitość wszystkiego – 12 portów USB 2.0, 10 portów SATA, z czego cztery zewnętrzne (eSATA), 6 jednoliniowych portów PCI Express, gigabitowy Ethernet i dźwięk High Definition Audio, ale czegoś tu chyba brakuje? Oczywiście równoległego portu ATA, który będzie niezbędny jeszcze przez pewien czas, dopóki producenci napędów optycznych nie dojrzeją do tego, by standardowym interfejsem tej klasy sprzętu stało się SATA. Na razie zdecydowana większość napędów optycznych dostępnych na rynku wciąż wyposażona jest w interfejs Parallel ATA, a ilościowe wyrównanie pomiędzy PATA i SATA spodziewane jest dopiero pod koniec bieżącego roku.

Producenci płyt głównych z układem ICH9 zmuszeni są więc do stosowania w swoich konstrukcjach dodatkowego układu, obsługującego PATA. Prawdę mówiąc, znamy to już z poprzedniego układu mostka południowego, ICH8, również pozbawionego PATA. I bardzo trudno oprzeć się wrażeniu, że konstruktorzy chipsetów Intela zbyt daleko wybiegli „przed orkiestrę”, bo chociaż rozwiązanie powinno napędzać postęp i przyspieszać przejście na interfejs SATA, w praktyce prowadzi jedynie do niepotrzebnego podniesienia kosztów produkcji płyt, które trzeba wyposażać w dodatkowe układy obsługujące interfejs PATA.

Ocena artykułu:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
rhqq (2007.05.22, 10:18)
Ocena: 0

0%
w końcu smilies/bigsmile.gif a to sie zaczyna ostru bój producentów. pierw nvidia teraz intel smilies/smile.gif
IIGrzesiekII (2007.05.22, 10:20)
Ocena: 0

0%
Bardzo przyjemnie sie czytało, chłodzenia płyt naprawde robią wrażenie smilies/bigsmile.gif
Marky (2007.05.22, 10:29)
Ocena: 0

0%
tylko jedna płyta gigabyta spełnia moje oczekiwania bo ma 3 pci i w odpowiednim miejscu jest miejsce na karciochę graficzną
Pynio (2007.05.22, 10:42)
Ocena: 0

0%
moim wyborem "Gigabyte P35C-DS3R"

tylko prosilbym o odpowiedz jak realnie wypada podkrecanie na tej plycie?
Nosze sie z zamiare wymiany sprzetu i chcialem kupic 4300 i powalczyc z nim. Czy na tej plycie jest to realne czy lepiej zostac przy opcji "MSI P6N SLI" ? (zaznaczam ze ze sli korzystac nie zamierzam smilies/wink.gif )
eric (2007.05.22, 10:48)
Ocena: 0

0%
Bardzo dobra recenzja, dla mnie najważniejsze podsumowanie. Szokuje nieco nowy system chłodzenia na nowym chipsecie zastosowany u większości producentów płyt. Ogólnie czekałem na to czy P35 nic nie "zepsuje" jako następca P965, jak widać wywiązał się znakomicie.
Krzysiek30 (2007.05.22, 10:58)
Ocena: 0

0%
Przydałoby się coś o temperaturach nowego chipsetu, czy grzeje się bardziej czy mniej niż p965, ja oczy kieruję na zwykłą p5k a tam chłodzenie mizerniejsze.
mars83 (2007.05.22, 11:06)
Ocena: 0

0%
art OK smilies/smile.gif ale teraz czekac na Penryn'a dobre ddr3 i vista wio smilies/szczerbaty.gif
kapitanhack (2007.05.22, 11:21)
Ocena: 0

0%
Strasznie mało płyt w tym teście, spodziewałem się badziej rozbudowanego artykułu.
btw, gdzie jest fotka zawartości pudełka od DQ6?
PCF (2007.05.22, 11:27)
Ocena: 0

0%
Słaby ten wasz test. Przedewszytskim takie płyty kupuje się z myślą o O/C. A wy tylko psrawdziliście nie max FSB tylko max procka -,-. Płyty się ocenia według tego ile FSB osiągają. Totalny niewpyał u was. Co do samego Chipsetu. Jest to godny następca P965, ale co z tego, jak ceny są z kosmosu. Najtańsza płyta 445 zł smilies/lol2.gif Gratulujemy Intelowi świetnego marketingu i sposobu na wyłudzanie pieniędzy.

Zmiana każdej generacji proca u Intela kończy się:
1 procek=1 nowa płyta główna
-Intel coraz bardziej winduje ceny płyt głównych. No nic. AMD wybrało mniejsze zło i będą mieli kompatibilne nowe procki z płytami głównymi. Gratulacje Intel smilies/luxhello.gif
pila (2007.05.22, 11:31)
CYTAT(kapitanhack @ 22 maja 2007, 11:21) <{POST_SNAPBACK}>
Strasznie mało płyt w tym teście, spodziewałem się badziej rozbudowanego artykułu.

Mało? smilies/shocked.gif Opisaliśmy wszystkie płyty dostępne na chwilę obecną w Polsce. Czy widziałeś gdzieś w internecie większy test płyt na P35 od naszego?
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane