artykuły

Intel Santa Rosa - Centrino w dwóch smakach

41
11 maja 2007, 12:00 Ryszard Sobkowski

Robson, czyli Turbo Memory

Rozwiązanie pod nazwą Robson Technology, zapowiadane przez Intela już od pewnego czasu, trafiło do praktycznego użytku w platformie Santa Rosa jako Intel Turbo Memory. Jest to system wykorzystujący pamięć flash w roli cache do operacji dyskowych. Nieulotny charakter pamięci flash sprawia, że nie ma konieczności przenoszenia jej zawartości na dysk, a to z kolei, w połączeniu z funkcjami Microsoft ReadyBoost i ReadyDrive, zaimplementowanymi w Windows Vista, może przynieść znaczne przyspieszenie uruchamiania systemu i często używanych aplikacji.

Ale przyspieszenie pracy to jedno; w platformie notebookowej Turbo Memory ma również inną poważną rolę – redukując znacznie częstotliwość operacji dyskowych umożliwia wydatne zmniejszenie poboru energii przez dysk.

W platformie Santa Rosa Turbo Memory jest zrealizowana jako opcjonalna karta PCI Express, wyposażona w 512 MB lub 1 GB pamięci NAND flash. Koszt jej zastosowania w notebooku, zależnie od pojemności i sposobu realizacji, wyniesie około 15-20 dolarów. Czy oferowane przez nią przyspieszenie pracy i oszczędność energii warte są tej ceny? Obecnie prowadzimy testy.

4